Πανελλήνιο Νεανίδων-Final-8: Εσπερίδες-Παναθηναϊκός 42-47-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ-Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ντέρμπι της ημέρας των Εσπερίδων με 47-42 για το Final-8 στο 38ο Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, .

Οι Εσπερίδες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 12-4, ύστερα από καλάθι της Λιανούδη, 4΄16΄΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το προβάδισμα της ομάδας της Καλλιθέας περίπου με αυτή τη διαφορά, διατηρήθηκε στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου με τη μεγάλη αστοχία και των δύο ομάδων να είναι το κύριο χαρακτηριστικό (επιμέρους σκορ 2-0 για τον Παναθηναϊκό στα πέντε λεπτά).

Οι Εσπερίδες έφθασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο σκορ (21-11) στο 17ο λεπτό με την Παπαδοπούλου για να τελειώσει το δεύτερο δεκάλεπτο με 23-15.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ξεκίνησε στην αρχή της τρίτης περιόδου με το «ροκάνισμα» της σε βάρος του διαφοράς. Με ένα εντυπωσιακό, για τα δεδομένα του αγώνα και το χαμηλό σκορ, σερί 13-2 κατάφερε μέσα σε οκτώ λεπτά να προηγηθεί με 28-25 και με 33-27 στο τέλος της περιόδου.

Οι Εσπερίδες μείωσαν δύο φορές στον πόντο (34-35 με τη Μουστάκα, 7΄25΄΄ πριν το τέλος) και 37-38 (με τρίποντο της Λιανούδη στο 34ο λεπτό). Λίγο αργότερα και μετά από αρκετή ώρα ανέκτησαν το προβάδισμα με 42-41 (Αρσενιάδου, 3΄01΄΄ για τη λήξη). Με βολή της Παπαδοπούλου οι «πράσινες» ισοφάρισαν και με την Λαγωνικάκη πέρασαν μπροστά με 44-42. Η Πατσιατζή με μία βολή και η Λαγωνικάκη με δίποντο έγραψαν το τελικό σκορ μέσα σε πανηγύρια από τον πάγκο των νικητριών.

Διαιτητές: Κανελλίδης-Κλεπουσνιώτου-Μιχέλη

Δεκάλεπτα: 17-9, 23-15, 27-33, 42-47

Εσπερίδες(Τσεμπέρης-Δήμου): Γεωργίνη, Αρσενιάδου 12, Χλιαουτάκη 8, Βίγκα 2, Μουστάκα 9(3), Αράπογλου, Διαγούπη, Μάνου 2, Λιανούδη 9(1).

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Σαμίτα 5, Λαγωνικάκη 12, Παπαδοπούλου 6, Μαντζιώρη 2, Μπάτσιου 7(1), Γρηγοράκη 4, Κουκουζέλη, Υφαντοπούλου, Πατσιατζή 11(1).

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο του αγώνα και τις δηλώσεις  των πρωταγωνιστών εδώ: https://tsiotras.blogspot.com/2024/05/38-1800.html