Πανελλήνιο Νεανίδων-Final-8: Ηρακλής Κοζάνης-Κρόνος Αγίου Δημητρίου 27-76-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ-Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Στο δεύτερο παιχνίδι της πρώτης μέρας του Final-8 στο 38 Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου επιβλήθηκε του Ηρακλή Κοζάνης με 76-27.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η ομάδα του Αγίου Δημητρίου, πήρε ένα μικρό προβάδισμα, καθώς ο Ηρακλής ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Κρόνο να προηγείται με 16-9, ενώ στην αρχή της δεύτερης έγινε νταμπλ-σκορ (18-9 με καλάθι της Τουμπανιάρη).

Το σκορ ξεπέρασε για πρώτη φορά τους δέκα πόντους (22-11), 08’02΄΄ πριν την ανάπαυλα με γκολ-φάουλ της Θεοδωροπούλου, ενώ το σερί για τον Κρόνο συνεχίστηκε φθάνοντας πολύ γρήγορα στο +20 (31-11). Η ομάδα της Κοζάνης δε μπορούσε να αντιδράσει και το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 40-14.

Στην επανάληψη, η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει φθάνοντας ακόμη και τους 46 πόντους (64-18) λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι την τελική κόρνα.

Διαιτητές: Τσαρδούλιας Τ.-Τογανίδου-Σμπρίνης

Δεκάλεπτα: 9-16, 14-40, 21-64, 27-76

Ηρακλής Κοζάνης (Τοπάλης): Σπυριάδου 2, Σακίτα 4, Ζηντσιόβα 2, Σαρρή, Γεωργάκα, Γκούμα 3, Παπαζήση 7, Κωστογλίδου, Καραπάτσιου, Σούλο, Κοντογιάνννη 3(1), Τοπάλη 6.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ανδρεοπούλου-Μαυροειδή-Τσαμπούρη): Στολίγκα 12(1), Τσιρογιώργη 4, Ανδρέου 4, Προδρομίδη 4, Φουστέρη 2, Τουμπανιάρη 16,  Τσιμπριμάνη, Παπακώστα, Ζαφείρη 10(1), Θεοδωροπούλου 12(1), Σταθοπούλου 12, Λίτσα.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο του αγώνα και τις δηλώσεις  των πρωταγωνιστών εδώ: https://tsiotras.blogspot.com/2024/05/38-1530.html