Στην Elite League Ερρίκος Ντυνάν η Νήαρ Ηστ-Επικράτησε των Ικάρων Τρικάλων με 57-45-Φωτορεπορτάζ

Πρωταθλήτρια στον 2ο όμιλο της National League 1 αναδείχθηκε η Νήαρ Ηστ, η οποία νίκησε στην έδρα της 57-45 τα Τρίκαλα Basket στην 5η αναμέτρηση της σειράς των τελικών των play off και, με 3-2 νίκες, κατέκτησε τον τίτλο που την οδηγεί στην άνοδο στην Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

Μαζί με τη Νήαρ Ηστ, στην Elite League θα αγωνιστούν την επόμενη αγωνιστική περίοδο οι πρωταθλητές του 1ου και του 3ου ομίλου, Πρωτέας Βούλας και ΧΑΝΘ αντίστοιχα.

Οι ηττημένοι των τελικών, Αιγάλεω, Τρίκαλα Basket και Φίλιππος Βέροιας, θα αγωνιστούν σε μονούς αγώνες και η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση στην βαθμολογία, θα πάρει το τελευταίο εισιτήριο της ανόδου στην Elite League.

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα Νήαρ Ήστ-Τρίκαλα Basket, ακολούθησε η τελετή απονομής των μεταλλίων. Το τρόπαιο του πρωταθλητή απένειμε το μέλος του Δ.Σ της ΕΟΚ, Λάμπρος Τάκης.

Νήαρ Ηστ-Ίκαροι Τρικάλων 57-45 (3-2)

Διαιτητές:  Μαρινάκης-Μαλαμάς-Λιότσιος

Δεκάλεπτα: 16-11, 30-23, 40-32, 57-45

Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 15 (1), Δημητρίου 8, Δέγλας 13 (3), Τσαφαράς 4, Ζήρος, Κουπίδης 14 (1), Αουτερβάαλ, Τηλιόπουλος 3 (1), Γιανναλέτσος, Φουστέρης.

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Νέσης 8, Τσιαβές 8, Αναγνωστόπουλος 12, Βαβάτσικος 3, Κολότσιος 9 (3), Αργυρούλης 2, Μπαλόπουλος 1, Στάππας 2, Πρέκας, Μπουργάνος.