Στο Πανελλήνιο Εφήβων το Περιστέρι-Επικράτησε του ΠΑΟΚ με 78-55-Η οκτάδα της τελικής φάσης

Εχοντας προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το Περιστέρι επικράτησε με 78-55 του ΠΑΟΚ στον άτυπο τελικό των «δεύτερων» από ΕΣΚΑ, ΕΚΑΣΘ και ΕΣΚΑΝΑ και προκρίθηκε στην τελική φάση του Πανελληνίου Εφήβων (Αρτα, 7-12/5).

Οι Αθηναίοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους, καθώς προηγήθηκαν με 17-5 στο πέμπτο λεπτό. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με «νταμπλ σκορ» (26-13), ενώ στην επανάληψη η διαφορά πήγε γύρω στους 20 πόντους για τους νικητές.

Δεκάλεπτα: 13-26, 29-42, 43-62, 55-78

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Λιαρομμάτης

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Οικονομούδης 5, Τσιμερίκας, Αλευράς, Γιαννάτος, Καρπούζης 7, Λέφας 23(1), Περγούλης 12, Μανθόπουλος 5, Τσιφτσής 1, Ταλιχμανίδης, Λιβέρης, Χατζηχρυσάφης 2.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Καράγκουτης, Παπαγεωργίου 15(2), Τζιάλλας 4, Καραθανάσης 7, Λιοσάτος 4, Χαϊδεμένος 2, Παπανικολάου 4(1), Μαραγκουδάκης 19, Κουγιουμουτζής, Κολοβός 4, Φτιάρας 3, Αλεξάκης 16(1).