Για την πέμπτη θέση οι έφηβοι της ΧΑΝΘ-Επικράτησαν άνετα με 77-47 του Ηρακλή-Φωτορεπορτάζ του https://www.imagecreation.gr

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα από την αρχή οι έφηβοι της ΧΑΝΘ επικράτησαν με 77-47 του Ηρακλή και θα διεκδικήσουν την πέμπτη θέση στην ΕΚΑΣΘ το μεσημέρι της Κυριακής.

Η ΧΑΝΘ προηγήθηκε με 7-0 στα τέσσερα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η «Αελφότητα» επέρασε τους δέκα πόντους (15-5), δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.  Στο 15ο λεπτό το σκορ έφθασε στο 31-10 και παρέμεινε με αυξομειώσεις κοντά στους 20 πόντους Η διαφορά έφθασε τους 30 στο 36ο λεπτό όταν το σκορ πήγε στο 73-43.

Δεκάλεπτα: 5-20, 25-43, 38-61, 47-77

Διαιτητές: Αθανασιάδης Αθ.-Τογανίδου-Ορφανίδης

Ηρακλής (Ρεφατλλάρι-Καμπούρης): Κοτίδης, Βρακοτσώλης 16, Αντώναρος 2, Ζάκα 2, Γιαννουλάκης 4, Γιόφκος 15(1), Προβατίδης 3, Αλατζάς, Τσαφαρίδης 2, Καχριμάνης 3(1).

ΧΑΝΘ (Μωϋσιάδης-Χατζηπέτρου): Κουρουτζίδης 6(1), Δεμερτζής 4, Μαυρίδης 7, Αμπάρης 14(1), Τακιανός 1, Τσαπώνης, Αλεμδάρ 10(2), Κομνιανίδης Α. 21, Παπαδόπουλος, Σάββας 14(1), Παυλίδης.