Χάλκινο μετάλλιο στους παίδες της ΕΚΑΣΘ για τον ΠΑΟΚ-Επικράτησαν στο συγκλονιστικό «μικρό τελικό» του Παναθλητικού με 75-72

Μεγάλη ανατροπή και σημαντική επιτυχία για το παιδικό του ΠΑΟΚ που επικράτησε τελικά με 75-72 του Παναθλητικού και κατέκτησε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Ο Παναθλητικός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-1 στα πρώτα λεπτά. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 10 πόντους (15-3) στο έκτο λεπτό, καθώς η ομάδα των Συκεών ήταν πολύ εύστοχη στα τρίποντα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γυμνόπουλο. Στο 12ο λεπτό είχαμε νταμπλ-σκορ για τον Παναθλητικό (30-15), που συνέχισε να προηγείται με διψήφια διαφορά μέχρι το 24ο λεπτό όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 47-39. Ένα νέο σερί 9-1 για τον «Δικέφαλο» έφερε το παιχνίδι στα… ίσα (48-48), δύο λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα των Συκεών, έκανε το δικό της σερί και ξαναπέρασε με 55-48 και λίγο αργότερα με 62-52. Τρία λεπτά πριν τη λήξη το ματς πήγε στο καλάθι (66-64) και 1:13 πριν το φινάλε ο ΠΑΟΚ πέρασε για πρώτη φορά με 70-69. Ο Μεσσηνιώτης απάντησε με δίποντο, δίνοντας προβάδισμα με 71-70 στον Παναθλητικό, 1:01 πριν το τέλος. Ο Γκλαβάκης με τρίποντο έκανε το 73-71 και ο Μεσσηνιώτης ευστόχησε σε μία βολή. Ο Μπιλιώνης έδωσε διαφορά τριών πόντων στον ΠΑΟΚ, που ήταν αρετή για να πάρει τη νίκη και το χάλκινο μετάλλιο.

Δεκάλεπτα: 13-23, 30-42, 48-49, 75-72

Διαιτητές: Παπαθανασίου-Μιχέλη-Αβρονιδάκης

ΠΑΟΚ (Σταυρόπουλος-Ντίκας) : Παπανικολάου, Κουτσός 19(2), Κέκελης 8(2), Σκιαθίτης 6, Γρηγορίου 4, Γκλαβάκης 14(2), Ιωαννίδης, Λιβέρης 15(1), Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου 2, Μπιλιώνης 7.

Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Γυμνόπουλος Σ. 34(6), Καλός, Πετρίδης 2, Κωνσταντινίδης 10(2), Παναγιωτίδης 2, Γυμνόπουλος Δ. 1, Τσακανίκας,  Καμπερίδης 8(1), Μεσσηνιώτης 15(1).