«Ασπρόμαυρο» το ντέρμπι των… αιωνίων στην πρεμιέρα του φάιναλ-φορ παίδων της ΕΚΑΣΘ-Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 73-60 του Αρη

Υστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 73-60 του Αρη αρχίζοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο φάιναλ-φορ παίδων της ΕΚΑΣΘ.

Ο Αρης ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε να προηγείται με 8-3. Στη συνέχεια όμως «σίγησε» επιθετικά με αποτέλεσμα ο «Δικέφαλος» με σερί να πάρει προβάδισμα με 13-8 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι «κίτρινοι» πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι μετά από  επτά περίπου λεπτά, διαμορφώνοντας το σκορ σε 15-11. Το νταμπλ-σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 15ο λεπτό με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 24-12, αλλά ο Αρης κατάφερε να μειώσει σε 29-24 λίγο πριν  τη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Ο Αρης ισοφάρισε σε 29-29 στο 22ο λεπτό και πέρασε μπροστά με τέσσερις λίγο αργότερα. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πέτυχαν τον πρώτο τους πόντο πέντε λεπτά πριν το τέλος την τρίτης περιόδου με βολή και μείωσαν σε 39-42 τρία λεπτά αργότερα για να λήξει με αυτή τη διαφορά το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 48-46 στο 32ο λεπτό και λίγο αργότερα με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα πήρε διαφορά έξι πόντων (54-48). Το ρεσιτάλ εύστοχων τριπόντων συνεχίστηκε και από τις δύο πλευρές με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα. Ο «Δικέφαλος» πήρε διαφορά εννέα πόντων δύο λεπτά πριν το φινάλε και έφθασε τελικά στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Φελάνης που πέτυχε και έξι τρίποντα, ενώ πολύ καλός ήταν ο Καλλιοντζής αλλά και ο Κωνσταντινίδης που με κρίσιμα καλάθια στο τέλος κατάφερε να δώσει τη διαφορά στην ομάδα του. Από τον Αρη μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λαμπρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 13-8, 29-24, 41-44, 73-60

Διαιτητές: Δέλλας-Αναστασιάδης-Κλεπουσνιώτου

ΠΑΟΚ(Τζώρας-Σταυρόπουλος): Δονάκης 3(1), Κωνσταντινίδης 13(3), Παπαϊωάννου, Φελάνης 21(6), Καλλιοντζής 20, Δημητριάδης 10(1), Κοντέλης, Μουτίδης 6.

Αρης (Μήτσικας-Σερβιτάς): Δαλκίτσης 8, Κρυσταλίδης, Καζαμίας, Σκουλαριώτης 9(1), Λαμπρόπουλος 26(3), Κόγιος 3, Βλάχος, Γεροκώστας 14(1).