«Φόρτσαραν» στο τέλος οι έφηβοι της ΔΕΚΑ, που επικράτησαν του Αρη και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο της ΕΚΑΣΘ

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο φάιναλ-φορ εφήβων της ΕΚΑΣΘ κατέκτησε η ΔΕΚΑ που επικράτησε του Αρη με 72-60.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν τον αγώνα με 15-0, όμως δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 19-16. Στη δεύτερη περίοδο, ο Αρης προηγήθηκε με 27-22 αλλά η ΔΕΚΑ αντέδρασε και μείωσε σε 31-30 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με 38-31. Ο Αρης αντέδρασε και πέρασε με 43-41 και το 30’ βρήκε το σκορ στο 45-46. Οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν κοντά ως το μέσον της τελευταίας περιόδου (55-57), όμως στη συνέχεια ένα σερί 15-5 έδωσε στην ΔΕΚΑ σημαντική διαφορά και της χάρισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-16, 31-30, 45-46, 60-72.
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Αναστασιάδης Β.-Κωνσταντινέλης
Αρης (Κουγιουμτζίδης): Ζεϊμπέκης 5 (1), Σκουλαριώτης 2, Βασιλειάδης, Καλαϊτζάκης 1, Βουρτζούμης 11 (2), Ανδρέου 13 (1), Παπαδόπουλος 6, Χρυσανθάκης 2, Νετζήπογλου 18, Πανούδης, Γκοτζαμανίδης 2, Σανκαρέ.
ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας-Καδής): Μπόλδογλου 6, Τσιμερίκας 2, Τσιροπούλης Γ. 2, Τσιροπούλης Μ. 10(1), Παπασάβογλου Αν. 9(1), Θεογιάννης 16(3), Σαμοντούροβ 2, Παπασάβογλου Αρ. 22(3), Καλαποθαράκος 3.