23 Απρ 2019

ΑΣ Καρδίτσας-Χαρίλαος Τρικούπης για την Α2 ανδρών, ζωντανά στις 17:00 από την Καρδίτσα

Δοκιμές με ΑΟ Πολυγύρου για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, φιλικό με εφηβικό Άρη την Μ. Τετάρτη

Τον ΑΟ Πολυγύρου υποδέχτηκε το βράδυ της Μ. Τρίτης ο Απόλλων Καλαμαριάς. Για τους τεχνικούς Γιάννη Χατζούλη και Άλκη Μιχαηλίδη υπήρχε η δυνατότητα διάφορων δοκιμών, σε ένα παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα στο οποίο δεν κρατήθηκε σκορ.

Ασπίδα Ξάνθης vs ΠΟ Νέων Μουδανιών για την πρόκριση στο Πανελλήνιο Εφήβων

Η Ασπίδα Ξάνθης θα αντιμετωπίσει τον ΠΟ Νέων Μουδανιών αύριο στις 15:30 στον αγώνα που θα κρίνει την πρόκριση στο Πανελλήνιο Εφήβων μετά τα σημερινά αποτελέσματα που είναι τα εξής:

Στο Πανελλήνιο Νεανίδων από σήμερα ο Πιερικός Αρχέλαος

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 61-42 του Αστέρα Καβάλας, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Σταυρούπολης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων και προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, το οποίο θα διεξαχθεί στην Ιστιαία από 1 έως και 5 Μαΐου. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ικαροι Σερρών-Φίλιππος Βέροιας για την Β΄ Εθνική ανδρών

Οι Βετεράνοι της Θεσσαλονίκης παίζουν για τα 100 χρόνια του Ασύλου του παιδιού στις 3 Μαΐου στη ΧΑΝΘ

Εκατό χρόνια ζωής και ανεκτίμητης προσφοράς γιορτάζει φέτος το Φιλανθρωπικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα «Ασυλο του παιδιού». Στα πλαίσια των εορτασμών για τα εκατό χρόνια του ιδρύματος θα διεξαχθεί φιλικός αγώνας μεταξύ αθλητών που έχουν διαπρέψει στο παρελθόν.

Οι πρώτοι της στατιστικής στην Α2 Ανδρών

Μετά την ολοκλήρωση της 27ης αγωνιστικής στην Α2 Ανδρών οι κορυφαίοι, στατιστικά, αθλητές είναι οι εξής:

Βεργίνης, Τζιβάνης και Μανωλόπουλος μιλούν για τον χθεσινό αγώνα Ναύαρχος Βότσης-Γαλαξίας της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Στιγμιότυπα από τους χθεσινούς αγώνες για τα προκριματικά Βορρά του Πανελληνίου Εφήβων

Το πρόγραμμα των play off στην A1 Γυναικών-Οι πρώτες της στατιστικής

Το πρόγραμμα των play off του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Γυναικών, είναι:

Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Ασπίδα Ξάνθης-Ζέφυρος για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Η παρακάμερα του αγώνα Μαντουλίδης-Ολυμπιακός για το τουρνουά Thesscup 2019

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΒΑΟ-ΜΕΝΤ 94-80 Γ' Εθνική ανδρών

Το ήθελαν περισσότερο οι Γαλάζιοι

Πολύ μεγάλη επιτυχία για τους Γαλάζιους που επικράτησαν με 83-78 του πρωταθλητή Κεραυνού Αγίου Παύλου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με δύο πόντους, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ξαναπήραν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ.

Σαββατοκύριακο γεμάτο μπάσκετ στις Σέρρες για το τουρνουά MILKO 3X3 της ΕΟΚ-Φωτορεπορτάζ

Στις Σέρρες πραγματοποιήθηκε το τουρνουά ΜILKO 3X3 το Σαββατοκύριακο 20-21 Απριλίου.
Αγόρια και κορίτσια ακολούθησαν το μότο του MILKO «ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ», το οποίο ενσαρκώνεται ιδανικά μέσα από τον αθλητισμό και τα ιδεώδη του, ενθαρρύνοντας τους νέους να κυνηγήσουν το όνειρό τους με ψηλά το κεφάλι.

«Διπλή» επιτυχία για το προπαιδικό της Νέας Ραιδεστού

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε, το προπαιδικό της Νέας Ραιδεστού μέσα στην εβδομάδα, το οποίο ύστερα από τη νίκη στον εξ αναβολής αγώνα της Πέμπτης απέναντι του Αριστοτέλη Επανομής (72-63), επικράτησε χθες και της ΜΕΝΤ με 79-59. Αναλυτικά τα δύο παιχνίδια:

Πρόκριση στα play off της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών για τον Βόσπορο Καλαμαριάς

Mε μια μεγάλη νίκη επί του Αστέρα Ιπποδρομίου με 72-61 και πρόκριση στα play off τέλειωσε ο Βόσπορος Καλαμαριάς τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ2 κατηγορίας. Οι παίκτες του Βόσπορου μπήκαν από την αρχή δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο που την διατήρησαν έως το τέλος του αγώνα.

Τα αποτελέσματα των αγώνων της Δευτέρας σε Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών και νέους

Γ2΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Μόνος δεύτερος ο Ιωνικός

Δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να νικήσει με 80-78 το ΠΚ Νεάπολης ο Ιωνικός, που επωφελήθηκε από την ήττα της Ελπίδας Αμπελοκήπων και παρέμεινε μόνος στη δεύτερη θέση.

Ανετη επικράτηση για το Ασβεστοχώρι

Εχοντας διαφορά πάνω από δέκα πόντους μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, το Ασβεστοχώρι επικράτησε με 61-44 της ΑΕ Πυλαίας.

Ηταν… «Μέγας» στην Ηλιούπολη

Ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε στην Ηλιούπολη με 74-66 της Σταυρούπολης ΕΚ. Οι νικητές πέτυχαν πέντε τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 2-17. Στο 22ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους και το ματς έγινε ντέρμπι, όμως στη τελευταία περίοδο οι νικητές ήταν καλύτεροι. Από την ομάδα της Σταυρούπολης σημαντική ήταν η απουσία του Μαργαρίτη.

Μεγάλο «διπλό» στους Αμπελόκηπους για τα Βασιλικά

Σημαντική επιτυχία για τα Βασιλικά που επικράτησε στους Αμπελόκηπους της Ελπίδας με 93-85 και έκανε ένα ακόμη βήμα για τη σωτηρία. Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου η διαφορά έφθασε και στους δέκα πόντους, η Ελπίδα μείωσε στο καλάθι στο 35ο λεπτό, όμως οι νικητές άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα και πήραν το ροζ φύλλο.