4 Απρ 2019

Νίκη επί της ΔΕΚΑ για το παιδικό της Νέας Ραιδεστού

Με εντός έδρας νίκη ξεκίνησε το παιδικό της Νέας Ραιδεστού, στον πρώτο απ’ τους δύο αγώνες για την φάση των «16» της ΕΚΑΣΘ, κερδίζοντας την αήττητη έως τώρα ΔΕΚΑ με 64-61, σ’ έναν αγώνα με όμορφο μπάσκετ. Η νίκη αφιερώθηκε στον Γιώργο Γιαπουτζίδη, που τραυματίστηκε στην αρχή του αγώνα.

Υγιεινός περίπατος για την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Η βαθμολογία του β΄ ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου επικράτησε με 89-50 του Αριστοτελείου Κολεγίου σε αγώνα για τον δεύτερο όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Σημαντική επιτυχία για τον Γαλαξία Αδένδρου-Η βαθμολογία του α΄ ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Εχοντας προβάδισμα με μικρή διαφορά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γαλαξίας Αδένδρου επικράτησε με 59-51 των Ακαδημιών Πρωταθλητών Πεύκων

Συνεχίζουν αήττητοι οι νέοι του Αίαντα Ευόσμου

Συνεχίζει το αήττητο σερί του ο Αίας Ευόσμου στο πρωτάθλημα νέων. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της αξιόμαχης ομάδας του ΠΣ Ευκαρπίας, επί της οποίας επιβλήθηκε με 80-53.

Το πρόγραμμα των αυριανών αγώνων στο Πανελλήνιο Λυκείων Ελλάδας-Κύπρου

Το Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί αύριο Παρασκευή  5 Απριλίου, με ακόμα τέσσερις αναμετρήσεις. Στο ΔΑΚ Ποταμουδίων θα έχουμε τους δύο μικρούς τελικούς, για τις θέσεις 3-4 και των δύο ομίλων ενώ στο Κλειστό ΔΑΚ Καλαμίτσας  θα διεξαχθούν οι δύο τελικοί για τις θέσεις 1-2. Αναλυτικά:

Αλλαγή ώρας έναρξης στο Εσπερος Λαμίας-Ικαροι Σερρών για την Β΄ Εθνική ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι λόγω κωλύματος του γηπέδου, ο αγώνας μεταξύ του ΓΣ Έσπερος Λαμίας - ΑΟΚ Ίκαροι Σερρών για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος Όμιλος), στις 14/04/2019 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί στις 19.00, στο ΔΑΚ Λαμίας «Χαλκιοπούλειο».

Σεμινάριο επιμόρφωσης διαιτητών FIBA στην Καβάλα

Η Καβάλα επιλέχτηκε από την FIBA ως ένας από τους τόπους στην Ευρώπη που θα φιλοξενήσει την διεξαγωγή προπονητικού και επιμορφωτικού καμπ διαιτητών.

Τα αποτελέσματα των χθεσινών αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε Γ2 ανδρών και νέους

Γ2΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Το Σαββατοκύριακο το 3Χ3 της ΕΟΚ στη Σταυρούπολη

Δια... περιπάτου στο Παγκόσμιο και τα κορίτσια του Ελληνικού Κολεγίου-Επικράτησαν του ΓΕΛ Παλαμά με 66-31 και θα αντιμετωπίσουν στον τελικό το 1ο Βούλας

Εχοντας εντυπωσιακή διαφορά από τα πρώτα λεπτά τα κορίτσια του Ελληνικού Κολεγίου επικράτησαν με 66-31 του ΓΕΛ Παλαμά και εξασφάλισαν και αυτά την πρόκριση στο Παγκόσμιο της Κρήτης. Ο Δημήτρης Τσιότρας είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα καθώς το παιχνίδι προσφερόταν για κάτι τέτοιο.

Στον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και στο Παγκόσμιο τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη-Επικράτησαν άνετα με 78-42 του Λυκείου Κύκκου Β΄ από την Λευκωσία-Αντίπαλός τους τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη που κέρδισαν στο ντέρμπι τα Εκπαιδευτήρια Πάνου-Τα φύλλα αγώνα

Χωρίς να συναντήσουν κανένα πρόβλημα τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη επικράτησαν με 78-42 του Λυκείου Κύκκου Β΄ από την Λευκωσία της Κύπρου και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό της τελικής φάσης του πρωταθλήματος Λυκείων Ελλάδας Κύπρου που άρχισε σήμερα στην Καβάλα. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι μαζί με την πρόκριση εξασφάλισαν και τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Κρήτη από 12-20 Απρίλη.
΄

Εκπαιδευτήρια Πάνου-Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη για τα ημιτελικά του Πανελληνίου Λυκείων, ζωντανά στις 13:00 από την Καβάλα

Λύκειο Κύκκου Β΄ Λευκωσίας-Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη για τα ημιτελικά του Πανελληνίου Λυκείων, ζωντανά στις 11:00 από την Καβάλα

Τρία παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Οι διαιτητές των αγώνων των Εθνικών κατηγοριών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές των αγώνων της σε όλες τις κατηγορίες που είναι:

«Ανέβασαν στροφές» μετά τη δεύτερη περίοδο οι Αμπελόκηποι Μενεμένης

Καλύτερες μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, οι γυναίκες των Αμπελοκήπων Μενεμένης επιβλήθηκαν με 59-48 του ΠΚ Νεάπολης.

Δυσκόλεψε την αήττητη ΜΕΝΤ ο Φρυγανιώτης

Στα τελευταία λεπτά κρίθηκε η αναμέτρηση του Φρυγανιώτη με τη ΜΕΝΤ και η «Ενωση» κράτησε το αήττητο καθώς επικράτησε με 63-58. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 26-21, όμως δέχθηκαν σερί 0-11 και βρέθηκαν έξι πόντους πίσω στο ημίχρονο. Στο τέλος μείωσαν σε 58-61, παρότι αγωνιζόταν χωρίς την Στεργίου που τραυματίστηκε στο 24ο λεπτό.

«Φόρτσαρε» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΣ Ευκαρπίας

Εντυπωσιακός μετά τη δεύτερη περίοδο ο ΠΣ Ευκαρπίας επικράτησε με 56-36 του ΓΣ Μενεμένης. Η νίκη αφιερώνεται στη Κική Δημητριάδου που τραυματίστηκε χθες στην προπόνηση.

Εύκολο βράδυ για τον ΑΣ Πανόραμα

Ανετη επικράτηση για τον ΑΣ Πανόραμα που επιβλήθηκε με 61-34 του Αχιλλέα Τριανδρίας

«Καθαρή» νίκη των γυναικών της ΧΑΝΘ

Παίρνοντας από την πρώτη περίοδο προβάδισμα δέκα πόντων οι γυναίκες της ΧΑΝΘ επικράτησαν με 65-53 του Ζέφυρου. Η νίκη αφιερώνεται από όλους στη Τζήκα που ήταν άρρωστη.

Ανετη επικράτηση για το Θερμαϊκό Θέρμης- Φωτορεπορτάζ του Σταύρου Αμουτζίδη από τον αγώνα με τον Αριστοτέλη Σταυρού

Εχοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Θερμαϊκός επικράτησε στη Θέρμη με 45-25 του Αριστοτέλη Σταυρού.

Χωρίς προβλήματα ο ΕΟ Σταυρούπολης

Δίχως να συναντήσουν αντίσταση οι γυναίκες του ΕΟ Σταυρούπολης επιβλήθηκαν με 91-26 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου.

Δύο δεκάλεπτα έδωσαν τη νίκη στην GBA-Η βαθμολογία του β΄ ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής στο δεύτερο όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, η GBA με εξαιρετική εμφάνιση στη δεύτερη και την τέταρτη περίοδο, επικράτησε με 73-64 του Αριστοτέλη Επανομής.