5 Μαρ 2019

Ισοφάρισαν τη σειρά με τον Παναθλητικό οι νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη-Την Τρίτη ο «τελικός» για την πρόκριση στην δυάδα του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης

Εχοντας σημαντική διαφορά από την αρχή του αγώνα οι νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη επικράτησαν και στο δεύτερο παιχνίδι των πλέι-οφ του Παναθλητικού Συκεών με 82-71 ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2. Ετσι οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου σε τρίτο παιχνίδι την Τρίτη στις Συκιές με το νικητή να κερδίζει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων σημερινών αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε Γ1 ανδρών, νέους και νεάνιδες

Γ1΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα της Πέμπτης που είναι το εξής:

Νίκη μετά από 50 λεπτά για την Τερψιθέα Ευαγγελίστρια-Στιγμιότυπα από τον αγώνα με τα Μαύρα Πρόβατα Ευόσμου

Μετά από δυο παρατάσεις η Τερψιθέα Ευαγγελίστρια νίκησε σε συγκλονιστικό αγώνα τα Μαύρα Πρόβατα Ευόσμου με 75-72.

Ντίαθ, Καλόγηρος, Νικολαϊδης και Αγγέλης μιλούν μετά το παιχνίδι Ελληνικό-Μαντουλίδης για το σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Γαλάζιοι-Ναύαρχος Βότσης 61-56 για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Ασπίδα Ξάνθης-Αστέρας Σίνδου για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Μαυροματίδης, Χατζημιχαηλίδης και Κεσίδης μιλούν μετά το τέλος του αγώνα ΑΕΕ Τούμπας-Κεραυνός Αγίου Παύλου 88-82 για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ανακοίνωσε Σωτήρη Νικολαΐδη το Πευκοχώρι

Η διοίκηση και ο τζένεραλ μάνατζερ της Ευρώπης Πευκοχωρίου ανακοίνωσαν την έναρξη συνεργασίας με τον προπονητή Σωτήρη Νικολαΐδη. «Ο Σωτήρης, με μακρά θητεία ως παίκτης σε μεγάλες ομάδες και με πολλές επιτυχίες, υπήρξε προπονητής στην ΜΕΝΤ, στο Στρατώνι, στην ΧΑΝΘ και στα Τρίκαλα.

Διαδικτυακές μεταδόσεις αγώνων της Β΄ Εθνικής Ανδρών

Το ΔΣ της ΕΟΚ ενέκρινε τη χορήγηση άδειας για τη ζωντανή διαδικτυακή κάλυψη των αγώνων της 9/3/2019 για τη Β΄ Εθνική Aνδρών:

Προπόνηση για τα κλιμάκια Νότου των Εθνικών Παμπαίδων (γεν. 2004 και 2005)

Tο κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παμπαίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Παρασκευή 8 Μαρτίου  στις 16.30. Οι αθλητές που καλούνται να βρίσκονται στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ είναι οι:

Αλλαγή ώρας έναρξης στο Δάφνη Αγίου Δημητρίου-ΠΑΟΚ για την Α1 γυναικών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώνεται λόγω κωλύματος του γηπέδου και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΑΟ Δάφνη Αγίου Δημητρίου-ΑΣ ΠΑΟΚ, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών της 09/03/2019 αντί ώρας 16.45, θα διεξαχθεί στις 13.45, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγ. Δημητρίου (παλαιό).

Ε. Μελετιάδης: «Πρώτα το συμφέρον της ομάδας»

Ο πρώην πλέον, τεχνικός της Ευρώπης Πευκοχωρίου, Ευρυπίδης Mελετιάδης δήλωσε για την αποχώρησή του από την ομάδα:

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη 6 Μαρτίου στις 18.30 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ. Οι αθλητές που καλούνται είναι οι:

Πρωταθλήτριες Ανατολικής Θεσσαλονίκης και πάλι τα κορίτσια του Ελληνικού Κολεγίου-Κέρδισαν με 48-43 το Αριστοτέλειο-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα

Για ακόμη μια φορά, όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια ο τίτλος του πρωταθλητή Λυκείων Ανατολικής Θεσσαλονίκης πήγε στο Ελληνικό Κολέγιο που επικράτησε του Αριστοτελείου Κολεγίου με 48-43.

Επανήλθαν στον «θρόνο» του πρωταθλητή Λυκείων Ανατολικής Θεσσαλονίκης τα αγόρια των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη-Επικράτησαν με 71-58 του Ελληνικού Κολεγίου-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα

Με απίστευτη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη επικράτησαν με 71-58 του Ελληνικού Κολεγίου στο μεγάλο τελικό αγοριών του πρωταθλήματος Λυκείων Ανατολικής Θεσσαλονίκης και επανήλθαν στην κορυφή μετά από δύο χρόνια απουσίας.

Ελληνικό Κολέγιο-Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, για τον τελικό Λυκείων Ανατολικής Θεσσαλονίκης, σε μαγνητοσκόπηση από τη Μίκρα

Ελληνικό Κολέγιο-Αριστοτέλειο Κολέγιο για τον τελικό κοριτσιών Λυκείων Ανατολικής Θεσσαλονίκης, σε μαγνητοσκόπηση από τη Μίκρα

Πέντε παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ του Γιώργου Λίτσα από τον αγώνα της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών Ελπίδα Αμπελοκήπων-ΠΚ Νεάπολης

Πρωταθλητής νεανίδων στην ΕΣΚΑ και πάλι ο Παναθηναϊκός-Τι δήλωσε ο Γιώργος Καντζιλιέρης

Τον τίτλο του πρωταθλητή νεανίδων στην ΕΣΚΑ πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός που σήκωσε το τρόπαιο στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» καθώς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ιάσωνα Κολωνού στον τρίτο τελικό και καθάρισε με «σκούπα» (3-0 νίκες) τον τίτλο επικρατώντας με 64-50.

Ασταμάτητο εξπρές ο Εθνικός Λαγυνών

Ο Εθνικός Λαγυνών δείχνει ασταμάτητος, κερδίζοντας και την Ολυμπιάδα Ανω Πόλης με 73-57. Ο αγώνας δεν ήταν εύκολος για τον Εθνικό που είχε μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Από τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου όμως, έδειξε σοβαρότητα, πήρε την διαφορά στο σκορ και τη διατήρησε μέχρι το τέλος.

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε Γ1, Γ2 ανδρών και παμπαίδες

Δια χειρός Πασχαλίδη, «διπλό» στην Ηλιούπολη για τον Γαλαξία

Ένα ακόμη απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στην Ηλιούπολη με τον Γαλαξία να επικρατεί στο τέλος με 73-71 της Σταυρούπολης ΕΚ.

Νίκησε τον πρωτοπόρο Κεραυνό Αγίου Παύλου η ΑΕΕ Τούμπας

Μεγάλη επιτυχία για την ΑΕΕ Τούμπας που επιβλήθηκε στη ΜΕΝΤ του πρωτοπόρου Κεραυνού Αγίου Παύλου με 88-82. Οι φιλοξενούμενοι είδαν από το πρώτο δεκάλεπτο τον προπονητή τους Ρούλη Αλμπάνη να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές και την ομάδα τους να μένει πίσω με  19 πόντους διαφορά.

«Γκραν γκινιόλ» στο Αβεστοχώρι με νίκη στην παράταση για τον Ιωνικό

Φοβερό σε εξέλιξη παιχνίδι στο Ασβεστοχώρι με τον Ιωνικό να επικρατεί στην παράταση της τοπικής ομάδας με 64-61. Στο 35ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 11 πόντους υπέρ των νικητών και ενάμισι λεπτό πριν το τέλος στους εννέα.

Σημαντική επιτυχία για τους Γαλάζιους

Υστερα από συναρπαστικό παιχνίδι οι Γαλάζιοι επικράτησαν στο «Ιβανώφειο» με 61-56 του Ναύαρχου Βότση. Οι νικητές ξεπέρασαν το άσχημο ξεκίνημα και προηγήθηκαν στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου με δέκα πόντους.

Μεγάλο «διπλό» στους Αμπελόκηπους για το ΠΚ Νεάπολης

Πολύ σημαντική νίκη για το ΠΚ Νεάπολης που επικράτησε στους Αμπελόκηπους της Ελπίδας με 67-60. Οι νικητές ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πέρασαν με έξι (52-46). Στο 36ο λεπτό το παιχνίδι ήρθε στα… ίσια και στη συνέχεια το ΠΚ ήταν καλύτερο, πιο εύστοχο και πήρε τη νίκη, ευστοχώντας σε 12 συνολικά τρίποντα.