28 Φεβ 2019

Νίκη στο τέλος για την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Η βαθμολογία του δεύτερου ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής για το δεύτερο όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου επικράτησε στη Μίκρα της Βεργίνας με 87-79 και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας από τη δεύτερη θέση, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για την άνοδο στη «μεγάλη» κατηγορία.

Περαστικά στην Φράγκου από τον ΠΑΟΚ

Το τμήμα γυναικών του ΠΑΟΚ εύχεται περαστικά στην αθλήτρια του τμήματος Ναταλία Φράγκου, η οποία υποβλήθηκε σε δύσκολη επέμβαση, που ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Μαχητές Πειραματικό: "Πάμε για το καλύτερο αποτέλεσμα"

Γιαννικόπουλος: "Υπάρχει πίστη για ανάκαμψη της ομάδας"

Για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, για το νέο τεχνικό δίδυμο της ομάδας, τους Γιάννη Χατζούλη και Άλκη Μιχαηλίδη, αλλά και για το "κεφάλαιο" κόσμος μίλησε ο Θάνος Γιαννικόπουλος.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΓΣ Μενεμένης-Αμπελόκηποι Μενεμένης 38-48 για την Α' ΕΚΑΣΘ γυναικών

Μακεδονικός: 90 χρόνια ιστορίας σε 7 λεπτά-Δείτε το βίντεο

Δίκαια επικράτηση των νέων της GBA

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι νέοι της GBA, επικράτησαν με 76-70 της ΜΕΝΤ.

Η ΜΕΝΤ απαντά για τον αγώνα των γυναικών με το Καλοχώρι: «Μπορούμε και τώρα να παίξουμε το παιχνίδι»

Από τη ΜΕΝΤ πήραμε την κάτωθι διευκρινιστική ανακοίνωση για τον μη πραγματοποιηθέντα αγώνα των γυναικών της με τον Μέγα Αλέξανδρο Καλοχωρίου:

Το πρόγραμμα του Σαββάτου στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της για το Σάββατο, που είναι το εξής:

Το πρόγραμμα της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος νέων της ΕΚΑΣΘ

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της Ε.ΚΑ.Σ.Θ. γνωστοποιείται ότι αναρτήθηκε  στη σελίδα της Ένωσης (www.ekasth.gr / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ) το πρόγραμμα της δεύτερης φάσης των νέων.

Προπόνηση γεννημένων το 2004 την Κυριακή από την ΕΚΑΣΘ-Ποιοι αθλητές έχουν κληθεί

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται την Κυριακή 3 Μαρτίου 2019 στο κλειστό γυμναστήριο Μίκρας Β’ και ώρα 09:00 για προπόνηση οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2004:

Φιλικός αγώνας τη Δευτέρα στο Αλεξάνδρειο: «Κάνουμε ντρίμπλα στον Εκφοβισμό #3»

Το ΚΜΟΠ, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας-Μητροπολιτική Ενότητα Θεσσαλονίκης και η ΚΕΔΗΘ, διοργανώνουν φιλικό αγώνα καλαθοσφαίρισης με τίτλο «Κάνουμε ντρίμπλα στον Εκφοβισμό #3» μεταξύ των Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών Ελλάδας και των Διεθνών Ποδοσφαιριστών-Πρωταθλητών Ευρώπης Legends 2004.

Προπόνηση γεννημένων 2006 τo Σάββατο από την ΕΚΑΣΘ-Ποιοι αθλητές έχουν κληθεί

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται τo Σάββατο 2 Μαρτίου 2019 στο κλειστό γυμναστήριο Μίκρας Β’ και ώρα 08:45 για προπόνηση οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2006:

Απαραίτητες επισημάνσεις από την ΕΚΑΣΘ για τον τρόπο διεξαγωγής των τουρνουά παμπαίδων, παγκορασίδων, μίνι αγοριών και κοριτσιών

Στις 9 Μαρτίου το Μαντουλίδης-Καλαμπάκα για την Γ΄ Εθνική Ανδρών-Αλλαγές ημερών και ωρών έναρξης σε αγώνες Α2 γυναικών και Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι λόγω συμμετοχής αθλητή του Μαντουλίδη στην Εθνική Εφήβων και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΜΑΣ Ευαγ. Μαντουλίδης - ΑΟ Καλαμπάκας για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (3ος Όμιλος), αντί της 03/03/2019 και ώρα 17.00, θα διεξαχθεί στις 09/03/2019 και ώρα 18.00 στο Κλειστό γυμναστήριο Εκπ. Μαντουλίδη.

Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Εύκολη νίκη για την Τερψιθέα Ευαγγελίστρια

H Τερψιθέα Ευαγγελίστρια νίκησε σχετικά εύκολα την Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης όπως δείχνει και το τελικό 67-35. Έκτη συνεχόμενη νίκη για την γηπεδούχο που με πολύ καλή άμυνα πήρε διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Από τη νικήτρια ομάδα  ξεχώρισε ο Βούλγαρης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κοψίματα και 3 ασίστ.

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε νέους, παίδες και παμπαίδες

Προκριματική φάση ΝΕΩΝ

«Πέρασε» από τον Φρυγανιώτη ο ΑΣ Πανόραμα-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα

Εκμεταλλευόμενο το πολύ θετικό γι΄ αυτό πρώτο δεκάλεπτο (προηγήθηκε με 15-4), ο ΑΣ Πανόραμα επικράτησε στον Φρυγανιώτη με 41-37. Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν πάλι με επτά παίκτες προηγήθηκαν μια φορά με ένα πόντο, αλλά ήταν μετά τη δεύτερη περίοδο κοντά στο σκορ.

«Γκραν-γκινιόλ» στην Περαία με νίκη του Ζέφυρου και παράπονα για τη διαιτησία

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία ο Ζέφυρος επικράτησε με 60-57 του ΠΚ Νεάπολης. Το τελικό σκορ βέβαια διαμορφώθηκε με τρίποντο του ΠΚ, ενώ η διαφορά ήταν στους έξι πόντους. Οι δύο ομάδες έχουν παράπονα από τη διαιτησία, αλλά το ΠΚ Νεάπολης εξέδωσε και ανακοίνωση που αναφέρει τα εξής:

Χωρίς πρόβλημα οι γυναίκες του Αχιλλέα Τριανδρίας

Αυξάνοντας τη διαφορά ανά δεκάλεπτο, οι γυναίκες του Αχιλλέα επικράτησαν στην Τριανδρία με 41-23 του Αριστοτέλη Σταυρού.

Ανετο «διπλό» στη ΧΑΝΘ για τον ΕΟ Σταυρούπολης

Εχοντας διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο και φθάνοντας μέχρι το +22 στην τρίτη, ο ΕΟ Σταυρούπολης επικράτησε εύκολα στη ΧΑΝΘ με 60-49.

Πήραν το τοπικό ντέρμπι οι Αμπελόκηποι Μενεμένης

Καλύτεροι μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αμπελόκηποι Μενεμένης επικράτησαν στο τοπικό ντέρμπι του ΓΣ Μενεμένης με 48-38.