25 Φεβ 2019

Μετέτρεψε τον θρίαμβο σε… θρίλερ η Σταυρούπολη ΕΚ

Αν και προηγήθηκε με διαφορά 13 πόντων στο πρώτο ημίχρονο η Σταυρούπολη ΕΚ, επικράτησε στη Νεάπολη του ΠΚ με 48-46. Οι νικητές ήταν φοβεροί στην άμυνα και προηγήθηκαν με 15-2 στην πρώτη περίοδο, έχοντας διαφορά κοντά στους δέκα πόντους μέχρι το τέλος της τρίτης.

«Κατοστάρα» μια… στροφή πριν το τίτλο για τον Κεραυνό Αγίου Παύλου

Εντυπωσιακός μετά τη δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός Αγίου Παύλου επικράτησε με 106-73 του Μεγάλου Αλεξάνδρου και χρειάζεται μία νίκη για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή. Οι νικητές πήραν διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και την αύξαναν συνεχώς μέχρι το φινάλε με εξαιρετική απόδοση από τους Δήμου και Αγγελόπουλο.

Εύκολο «πέρασμα» από την Πυλαία για τα Βασιλικά

Εχοντας προβάδισμα δέκα πόντων από την αρχή του αγώνα τα Βασιλικά επικράτησαν άνετα εκτός έδρας της ΑΕ Πυλαίας με 74-57. Η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών-Ενημέρωση και για το ντέρμπι της Α΄ γυναικών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα παίδων Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Μέγας Αλέξανδρος 42-48

Παραίτηση Αλμπάνη από τον ΚΣ Γέφυρας

Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΚΣ Γέφυρας ανακοίνωσε την λύση συνεργασίας (κατόπιν παραίτησης) με τον προπονητή Ρούλη Αλμπάνη, τον ευχαριστεί θερμά για την άριστη συνεργασία και του εύχεται καλή συνέχεια στην προπονητική του καριέρα.

Τα πλήρη προγράμματα των τουρνουά παμπαίδων, παγκορασίδων, μίνι αγοριών και κοριτσιών της ΕΚΑΣΘ

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΚΑΣΘ γνωστοποιείται ότι αναρτήθηκαν  στη σελίδα της Ένωσης (www.ekasth.gr / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ) τα προγράμματα των τουρνουά παμπαίδων, παγκορασίδων, μίνι αγοριών και κοριτσιών  της αγωνιστικής  περιόδου 2018-2019.

Συγκίνηση στη βασιλόπιτα της ακαδημίας του Μαντουλίδη-Τιμήθηκε ο Θόδωρος Ροδόπουλος-Ολες οι βραβεύσεις-Φωτορεπορτάζ του Σωτήρη Μπαρμπαρούση

Μέσα σε φορτισμένη συναισθηματικά ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί η εκδήλωση κοπής πίτας της ακαδημίας του Μαντουλίδη.

Οι πρώτοι της στατιστικής στην Α2 Ανδρών

Μετά την ολοκλήρωση της 19ης Αγωνιστικής στην Α2 Ανδρών οι κορυφαίοι, στατιστικά,  αθλητές είναι οι εξής:

Ναύαρχος Βότσης-Ασβεστοχώρι για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, ζωντανά στις 21:00 από τη Μίκρα

Ποιος είναι ο νέος τεχνικός του ΑΟΚ Βέροιας

Ο Γιάννης Ταγκίδης βρίσκεται εδώ και τρεις αγωνιστικές στο «τιμόνι» της ομάδας του ΑΟΚ Βέροιας αντικαθιστώντας τον Κώστα Ηλιάδη.

Με τον ένα πόδι στην επόμενη φάση οι έφηβοι της Βεργίνας-Στους «24» της Θεσσαλονίκης οι παίδες

Μεγάλη νίκη για το εφηβικό της Βεργίνας το Σάββατο το βράδυ απέναντι στον Ιωνικό Ιωνίας με 74-45, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Γ. Λαρεντζάκης μιλά για την πορεία της Εθνικής, τις στιγμές, την Κίνα-Νίκος Ζήσης: Η βράβευση στο Μπάμπεργκ και το "Ελλάς!"

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Μακεδονικός 76-67 για την Β' Εθνική ανδρών

Αύριο η κλήρωση για το Final Four του Κυπέλλου Γυναικών

H κλήρωση των αγώνων του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών 2018-2019, θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της ΕΟΚ (Ο.Α.Κ.Α., Μαρούσι) αύριο Τρίτη 26/02/2019 και ώρα 13.00.

Τουρνουά στο Πιομπίνο για την Εθνική Εφήβων-Το πρόγραμμα και η αποστολή

Η Εθνική Εφήβων αναχώρησε σήμερα με τελικό προορισμό το Πιομπίνο, προκειμένου να πάρει μέρος σε διεθνές τουρνουά από τις 26 Φεβρουαρίου ως τις 2 Μαρτίου. Εκτός από την Ελλάδα παίρνουν μέρος η διοργανώτρια Ιταλία, η Σλοβενία και η Ουκρανία.

Οι πρώτες της στατιστικής στην Α1 Γυναικών

Μετά την ολοκλήρωση της 15ης Αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών οι κορυφαίες, στατιστικά, αθλήτριες είναι:

«Κεκλεισμένων των θυρών» ο αγώνας ΠΑΣ Γιάννινα-Δόξα Λευκάδας για την Γ΄ Εθνική Ανδρών-Αλλαγή ώρας έναρξης σε παιχνίδι της ίδιας κατηγορίας

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι ο αγώνας ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕ Δόξα Λευκάδας για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας  Ανδρών (3ος όμιλος), ο οποίος θα διεξαχθεί στις 03/03/2019, θα τελεσθεί «κεκλεισμένων των θυρών» μετά την υπ’ αριθ. 96/11-02-2019 Απόφαση της Ε.Ε. του Δ.Σ. της Ε.Ο.Κ..

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη (27/2) στις 17.00 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ. Οι αθλητές που καλούνται είναι οι:

Τα παιχνίδια για την Α΄ ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Οι δηλώσεις μετά τον αγώνα Καστοριά-Κόροιβος για την Α2 ανδρών

Νίκη στην παράταση για τον ΠΑΟΔ

Μεγάλη νίκη πέτυχε απόψε ο ΠΑΟΔ απέναντι στη δυνατή ομάδα της Νέμεσης με 74-67 ύστερα από 45 λεπτά. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο τον αγώνα και όποτε ξέφευγε ο ΠΑΟΔ στο σκορ η αντίπαλη ομάδα έβρισκε τρόπο να τον φτάσει. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τον ΠΑΟΔ με την μικρότερη δυνατή διαφορά 38-37.

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα παίδων Αετοί Πολίχνης-GBA 53-44

Στιγμιότυπα, δηλώσεις Τσακαλέρη, Τσαλώνη, Τέντσου και Αποστολίδη από τον αγώνα ΚΣ Γέφυρας-Χαλκηδόνα για την Β΄ Εθνική ανδρών

Χωρίς πρόβλημα το παιδικό του Ηρακλή

Εχοντας διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι παίδες του Ηρακλή επικράτησαν με 73-54 του Αχιλλέα Τριανδρίας.