9 Φεβ 2019

Νικηφόρο φινάλε για το εφηβικό του Ποσειδώνα Καλαμαριάς

Με νίκη έκλεισε το εφηβικό του Ποσειδώνα Καλαμαριάς τις υποχρεώσεις του για φέτος αφού επικράτησε του Γαλαξία με 63-43.

Τι δήλωσαν Μέξας και Λιάπης μετά τη νίκη του Ηρακλή στην Καρδίτσα για την Α2 ανδρών

Σημαντική επιτυχία για τον Φίλιππο Βέροιας επί του Ερμή Λαγκαδά-Η βαθμολογία του ομίλου Βορρά της Β΄ Εθνικής ανδρών-Στιγμιότυπα από τον αγώνα και οι δηλώσεις των προπονητών

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Ερμή Λαγκαδά με  65-58.

Εύκολη νίκη για την εφηβική ομάδα του Απόλλωνα Καλαμαριάς-Στιγμιότυπα από το παιχνίδι με τον Ολυμπο

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε το εφηβικό τμήμα του Απόλλωνα Καλαμαριάς απέναντι στον Όλυμπο Ελευθερίου Κορδελιού καθώς επικράτησε εντός έδρας με 50-39, έχοντας το προβάδισμα ουσιαστικά σε όλη την διάρκεια του αγώνα (μοναδική εξαίρεση αποτέλεσε το ξεκίνημα του ματς).

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα εφήβων Αριστοτέλειο Κολέγιο-GBA

Χωρίς πρόβλημα οι έφηβοι της ΧΑΝΘ

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή με διαφορά γύρω στους 20 πόντους, οι έφηβοι της ΧΑΝΘ επικράτησαν με 81-49 της Ακαδημίας Αστέρια που εμφανίστηκε στο γήπεδο με επτά παίκτες.

Δίκαια επικράτηση για τον ΓΣ Μενεμένης

Καλύτερος μετά το δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΣ Μενεμένης επικράτησε του ΓΣ Ηλιούπολης με 69-51.

«Καθάρισαν» από την αρχή οι έφηβοι του Μαντουλίδη

Εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο, οι έφηβοι του Μαντουλίδη επιβλήθηκαν με 96-45 της Νέας Ραιδεστού.

Θρίλερ από Rising και All Time Stars στο All Star Game του ΕΣΑΚΕ- MVP ο Φλιώνης-Φλιώνης: “Είχαμε κίνητρο”-Τι δήλωσαν Καλαφατάκης, Αλεξανδρής, Αγραβάνης-Θρίαμβος του Αγραβάνη στον διαγωνισμό καρφωμάτων- Ο Φλιώνης νικητής στο διαγωνισμό τριπόντων- Νικητής το μεγαλείο της ανθρώπινης ψυχής στον αγώνα με αμαξίδια

Οι Rising Stars πήραν το μάθημα τους στο ΕΚΟ All Star Game της Πάτρας και εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι. Από την άλλη πλευρά οι All Time Stars έδειξαν πως όσο κι αν περάσει ο χρόνος, το μπάσκετ δεν ξεχνιέται. Ειδικά από αυτούς που το γνωρίζουν πολύ καλά. Οι νέοι αστέρες της Betshop Basket League ήταν οι νικητές του αγώνα της δεύτερης μέρας του ΕΚΟ All Star Game 2019, επικρατώντας με 120-115 και επιβεβαιώνοντας ότι “ο νέος είναι ωραίος” όσο κι αν “ο παλιός είναι αλλιώς”.

Μεγάλο «διπλό» στη Νέα Σμύρνη για την Ελευθερία Μοσχάτου-Η βαθμολογία της Α1 γυναικών

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η Ελευθερία Μοσχάτου επικράτησε στη Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου με 65-63.

Γραφιαδέλλης: «Δεν συνάδουν με το ύφος, το ύφος και την ηθική μου τα γραφόμενα της Αθλητικής Ακαδημίας Καλαμαριάς»

Ο προπονητής του Ατρομήτου Τριαδίου, Χρήστος Γραφιαδέλλης, απάντησε στην Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς, αναφέροντας τα εξής:

Το πρόγραμμα της Τρίτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Τρίτης που είναι το εξής:

«Πέρασε» και από την Καρδίτσα ο Ηρακλής-Νίκη στο… καλάθι για το Πευκοχώρι-Τα φύλλα αγώνα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α2 ανδρών

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής στην Α2 ανδρών είναι τα εξής:

Η Νίκη Λευκάδας συνέτριψε τα Καλύβια

Η Νίκη Λευκάδας συνέτριψε με 79-49 τα Καλύβια. Νάιτ και Άλιξ ήταν οι κορυφαίες των δύο ομάδων.

Σπουδαίος ΠΑΟΚ "πέρασε" και από το Σπόρτιγκ

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ μέσα στην έδρα του Σπόρτιγκ με 54-55. Τζάκσον και  Ουίλιαμς ήταν οι κορυφαίες για την ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού, που παρέμεινε στη δεύτερη θέση. Από τον Σπόρτιγκ η Φουράκη είχε 22 πόντους.

Εύκολα ο Ολυμπιακός τον Ηρακλή

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ηρακλή με 97-63. Τίκβιτς με 22 και Λιούις με 22 ήταν οι κορυφαίες για τις δυο ομάδες.

Σπόρτιγκ-ΠΑΟΚ για την Α1 γυναικών, ζωντανά στις 16:00 από τα Πατήσια

Δίκαιη επικράτηση για τον Μάρκο Μπότσαρη

Εχοντας μεγάλη ευστοχία από τη γραμμή των 6,75 και με καλή συνολικά εμφάνιση ο Μάρκος Μπότσαρης επικράτησε εκτός έδρας του Δημόκριτου με 86-68.

«Πέρασε» από τη Χαλάστρα μετά από παράταση ο Θερμαϊκός

Επιστροφή στις νίκες για τον Θερμαϊκό, που κατάφερε μετά από παράταση να επικρατήσει εκτός έδρας του Πύργου Χαλάστρας με 86-83. Οι παίκτες του Θερμαϊκού αντιμετώπισαν σθεναρή αντίσταση αλλά παρέμειναν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία απέδρασαν με αυτό το πολύ σημαντικό «διπλό».

Κεπελέκης: «Διπλή τρικλοποδιά στην Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς»

Έντονα παράπονα εκφράζει πριν τον αγώνα ο βοηθός προπονητή της Αθλητικής Ακαδημίας Καλαμαριάς Γιάννης Κεπελέκης για τον «ύπουλο», όπως υποστηρίζει, τρόπο που φέρθηκαν στην ομάδα του πριν από έναν αγώνα ανάμεσα στις δύο απ' τις τρεις ισχυρότερες ομάδες του ομίλου. Ο ίδιος αναφέρει τα εξής:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Αρετσού-Αστέρας Πλαγιαρίου 71-65 για την Β' ΕΚΑΣΘ ανδρών-Πετρόπουλος και Αποστόλου: "Κινδυνεύουμε να ανέβουμε"

Τα παιχνίδια των εφήβων ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα στις Εθνικές κατηγορίες

Αγώνες για την Α2 και Β΄ Εθνική ανδρών, καθώς και την Α1 γυναικών περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα των Εθνικών κατηγοριών που είναι το εξής:

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων αγώνων της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ σε Γ1 και Γ2 ανδρών

Γ1 ΄κατ. ΑΝΔΡΩΝ

ΑΣ Καρδίτσας-Ηρακλής για την Α2 ανδρών, ζωντανά στις 17:00 από την Καρδίτσα

Εκοψαν την πίτα τους οι άνδρες του Αίαντα Ευόσμου-Φωτορεπορτάζ

Την βασιλόπιτά του έκοψε το ανδρικό τμήμα του Αίαντα Ευόσμου παρουσία του δημάρχου Ευόσμου Πέτρου Σούλα, του αγαπημένου γιατρού της ομάδας Θανάση Παπαθανασίου και των χορηγών Χρήστου Παπασωτηρίου και Θόδωρου Ευσταθιάδη στο κατάστημα «Παπασωτηρίου».

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα Μετέωρα-Φρυγανιώτης για την Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

«Ανέβασε στροφές» στη δεύτερη περίοδο ο Θρίαμβος Ταγαράδων

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Θρίαμβο Ταγαράδων για να καταβάλει την αξιόμαχη ομάδα του Δία Πυλαίας με 70-58.

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα Αχιλλέας Τριανδρίας-GBA για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ανετη επικράτηση για το Καλοχώρι

Χωρίς κανένα πρόβλημα ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε στο Καλοχώρι με 90-62 της Αρμενικής.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο ΑΣΚ Λαγκαδά

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο ο ΑΣΚ Λαγκαδά επικράτησε εκτός έδρας με 71-62 του Μακεδονικού Λητής.