5 Φεβ 2019

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη η Δόξα Δρυμού-Η βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Παίρνοντας διαφορά δέκα πόντων στην τρίτη περίοδο, η Δόξα Δρυμού επικράτησε των Αμπελοκήπων Μενεμένης με 59-51 σε εξ αναβολής αγώνα για τον πρώτο όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΘ

Νίκησαν και τη μικτή ΕΚΑΣΘ οι παίδες της ΔΕΚΑ

Δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στη μικτή ΕΚΑΣΘ οι παίδες της ΔΕΚΑ, όπως φαίνεται και από το 77-52 με το οποίο επιβλήθηκαν.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης που είναι το εξής:

Ο Μιχάλης Κυριακάκης αναλύει την ΤΤΤ Ρίγα, επόμενη αντίπαλο του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα γυναικών

Από τον Μιχάλη Κυριακάκη, πήραμε και δημοσιεύουμε την ανάλυση της ΤΤΤ Ρίγα, επόμενης αντιπάλου του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα γυναικών:

MVP του αγώνα Βασιλικά-ΠΚ Νεάπολης, σύμφωνα με την ΕΚΑΣΘ, ο Κώστας Μπεχλιβάνης-Δείτε το βίντεο

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Ασπίδα Ξάνθης-Αίας Ευόσμου για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Ρετρό: Εκείνη η αγωνιστική όταν έπαιξαν μαζί ο Δημόκριτος κι ο Γκάλης…

Και οι τέσσερις στην Ά. Εθνική: οι τρεις «μεγάλοι» κι ο 50χρονος (φέτος) Δημόκριτος. Στο απόκομμα της φωτογραφίας θα διαπιστώσετε ότι η αγωνιστική περιελάμβανε αγώνες μεταξύ των τεσσάρων της Θεσσαλονίκης. Ήταν το πρώτο παιχνίδι του Νίκου Γκάλη (νίκη επί του Ηρακλή με 79-78).

Πήραν το ντέρμπι οι παίδες της ΔΕΚΑ-Τα καλάθια του αγώνα με τον Αρη

Καλύτεροι στην τελευταία περίοδο και με εξαιρετική απόδοση από τους Θεογιάννη και Μάριο Τσιροπούλη (πέτυχαν τους 44 πόντους της ομάδας, ευστοχώντας σε εννέα συνολικά τρίποντα), οι παίδες της ΔΕΚΑ επικράτησαν με 67-57 του Αρη.

Παπαϊωάννου, Κυρούδης, Πασσούδης και Κοσμάς μιλούν για τον αγώνα Βασιλικά-ΠΚ Νεάπολης της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Αρκετά παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Ευχαριστούν την ΚΑΕ οι γυναίκες του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ και το τμήμα γυναικών αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν την ΚΑΕ ΠΑΟΚ, η οποία απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι η ασπρόμαυρη οικογένεια είναι μία και ενωμένη, καθώς μεσολάβησε, ώστε να μεταφερθεί η αθλήτρια Ανθούλα Ταρπάγκου, αρχηγός της γυναικείας ομάδας, στο Διαβαλκανικό μετά τον τραυματισμό της στον αγώνα με τον Πανιώνιο, όπου και είχε τη φροντίδα που χρειαζόταν.

Τόμας: «Έχουμε κερδίσει το σεβασμό όλων στην Ευρωλίγκα»

Ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του εκτός έδρας για το πρωτάθλημα με τον ΓΑΣ Καλυβίων, αντιμετωπίζει την TTT Riga για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκες» αναμένεται να φύγουν το πρωί της Τρίτης για την Λετονία, με στόχο το θετικό αποτέλεσμα μετά το χαμένο παιχνίδι με την Hatay BB στο ΣΕΦ. Η Τζέσικα Τόμας μίλησε στο www.olympiacossfp.gr για την αναμέτρηση της Ευρωλίγκας αλλά και για όσα έχει ζήσει μέχρι στιγμής στην Ευρώπη.

Πρωταθλητής νεανίδων στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Αστέρας Καβάλας

Μετά τη νίκη με 57-43 στο τοπικό ντέρμπι με την Ένωση η ομάδα νεανίδων του Αστέρα Καβάλας κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, κερδίζοντας για δεύτερη φορά μέσα στη σαιζόν την συντοπίτισσα ομάδα.

«Διπλό» στη Σταυρούπολη και πρωτιά στον όμιλο για το Καλοχώρι

Μεγάλη επιτυχία για τον Μέγα Αλέξανδρο Καλοχωρίου που επικράτησε στη Σταυρούπολη με 70-65 του Μάρκου Μπότσαρη και ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Νίκη στο… καλάθι για την Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης επικράτησε με 44-42 του Ευρίπου.

Κομβικής σημασίας επιτυχία για το παιδικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Διπλό κέρδος υπήρχε για το παιδικό τμήμα του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην ΑΚ Αστέρια όπου επικράτησε με 52-45. Η νικήτρια ομάδα υπό τις οδηγίες του Χρήστου Βουτσινά που εκτέλεσε χρέη πρώτου προπονητή καθώς ο Γιάννης Τσεσμετζής την ίδια μέρα είχε αγώνα με το ανδρικό, κάλυψε το -6 της ήττας (65-71) του πρώτου γύρου.

Πέμπτη σερί νίκη για τον ΠΟ Ξηροκρήνης

Συνέχεια στις νίκες για τον ΠΟ Ξηροκρήνης φτάνοντας τις 12 σε 17 αγώνες και διατηρώντας τη θέση της ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, καθώς αυτή τη φορά επικράτησε εντός έδρας επί του Πύρρου Ευόσμου με 80-54.

Συνεχίζει αήττητος ο Εθνικός Λαγυνών

Συνέχισε αήττητος ο Εθνικός Λαγυνών καθώς για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών κέρδισε με 87-52  τα Μετέωρα και έκανε το «15 στα 15».

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων αγώνων της Δευτέρας σε Γ1 και Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών, παίδες και παμπαίδες

Γ1΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Σταυρούπολη ΕΚ

Παίρνοντας διαφορά στην επανάληψη η Σταυρούπολη ΕΚ επικράτησε στην Ηλιούπολη με 71-63 των Γαλάζιων. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 64-60 λίγο πριν τη λήξη, όμως η «ψαλίδα» άνοιξε πάλι για τους γηπεδούχους.

Τεράστια επιτυχία στους Αμπελόκηπους για το Ασβεστοχώρι

Με φοβερό αμυντικά τελευταίο δεκάλεπτο, το Ασβεστοχώρι επικράτησε στους Αμπελόκηπους με 61-56 της Ελπίδας. Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα όμως στην τέταρτη περίοδο πέτυχαν τρεις πόντους σε εννιά λεπτά.