31 Ιαν 2019

Εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ για τις κορασίδες του Αστέρας Ιπποδρομίου-Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι κορασίδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, επικράτησαν εκτός έδρας του ΠΑΟΚ με 58-73 καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας στο πρώτο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς την Λαμπρινή Πολυμένη, που τραυματίστηκε στο χθεσινό παιχνίδι των νεανίδων.

Τέλος η Ευρώπη για τις γυναίκες του Ολυμπιακού-Η βαθμολογία του ομίλου του στην Ευρωλίγκα

Πριν λίγο έσβησαν και οι, λίγες έστω, μαθηματικές ελπίδες του Ολυμπιακού να αποφύγει τις δυο τελευταίες θέσεις του ομίλου του στην Ευρωλίγκα και να συνεχίσει την Ευρωπαϊκή του πορεία για φέτος.

Ο προπονητής Νίκος Δουβίτσας μιλά για την Ευρωπαϊκή πορεία της Νίκης Λευκάδας

Φιλικό με το Ελληνικό Κολέγιο για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς-Φωτορεπορτάζ

Το Ελληνικό Κολέγιο υποδέχτηκε σήμερα ο Απόλλων Καλαμαριάς. Στο συγκεκριμένο φιλικό, που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τον εντός έδρας αγώνα κόντρα στον ΒΑΟ, υπήρχε η δυνατότητα διάφορων δοκιμών πάνω σε τομείς που δουλεύει καθημερινά η ομάδα.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της για το Σάββατο, που είναι το εξής:

Προπόνηση για το κλιμάκιο Βορρά της Εθνικής Παγκορασίδων-Ποιες κλήθηκαν που και πότε

Την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου στις 09:00, στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας Β' θα πραγματοποιηθεί προπόνηση των καλαθοσφαιριστριών του κλιμακίου Βορρά της Εθνικής Παγκορασίδων. Για το λόγο αυτό καλούνται οι παρακάτω αθλήτριες:

Τι έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια της Ευρωλίγκα γυναικών-Μαθηματικές οι ελπίδες του Ολυμπιακού για το Eurocup

Ποια ομάδα τελικά  θα σταματήσει την φοβερή Ντιναμο Κουρσκ; Είναι πλέον η μόνη αήττητη στην Ευρωλίγκα με 11-0, μετά την ήττα της Εκατερινεμπουργκ στην Πράγα. Με ηγέτιδα την εκπληκτική Μπριανα Στιούαρτ που σημείωσε 33 πόντους, νίκησε με 75-71 την Φενερμπαχτσε μέσα στην Κωνσταντινούπολη μετά από συγκλονιστικό ματς.

Με τους «Πελαργούς» στη Γερμανία για το παιχνίδι της Εθνικής ανδρών

Τον τελευταίο αγώνα της, στα πλαίσια των προκριματικών του παγκοσμίου κυπέλλου, θα δώσει η Εθνική ανδρών στο Μπάμπεργκ της Γερμανίας.  Για το λόγο αυτό, οι «Πελαργοί» διοργανώνουν τετραήμερη εκδρομή από Σάββατο 23 Φεβρουαρίου έως και Τρίτη 26 Φεβρουαρίου 2019. Τα βασικά σημεία της εκδρομής είναι:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα νέων Γαλάζιοι-Ποσειδών Καλαμαριάς 83-64

Εξτρα δώρο στους βραβευθέντες μαθητές-αθλητές στη γιορτή της ΕΚΑΣΘ

Οι μαθητές-αθλητές που τιμήθηκαν στη γιορτή της ΕΚΑΣΘ, την περασμένη Κυριακή (27 Ιανουαρίου) μπορούν να λαμβάνουν από τα γραφεία της Ενωσης έξτρα δώρο, μία μπλούζα της εταιρίας αθλητικών ειδών Crossover.

Διαδικτυακές μεταδόσεις αγώνων Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνικής ανδρών

Το ΔΣ της ΕΟΚ ενέκρινε τη χορήγηση άδειας για τη ζωντανή διαδικτυακή κάλυψη των αγώνων:

Μια μέρα νωρίτερα το Σπόρτιγκ-ΠΑΟΚ για την Α1 γυναικών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι λόγω μετακίνησης και μετά από συμφωνία των δύο σωματείων, ο αγώνας ΑΟ Σπόρτιγκ - ΑΣ ΠΑΟΚ για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών αντί της 10/02/2019 και ώρας 13.00, θα διεξαχθεί στις 09/02/2019 και ώρα 16.00 στο κλειστό γυμναστήριο Σπόρτιγκ.

Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ από τον χορό και την κοπή πίτας του ΠΚ Νεάπολης

«Φόρτσαραν» στην επανάληψη οι νέοι των Γαλάζιων

Άνετη επικράτηση για την ομάδα νέων των Γαλάζιων που παραμένει στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου με 83-64 επί του Ποσειδώνα Καλαμαριάς. Με πολύ καλή απόδοση από τον Σαχμπατιάν στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γαλάζιοι «έχτισαν» μια διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησαν ως το τέλος.

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε Γ2 ανδρών, νέους και κορασίδες

Γ2΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Πήρε το ντέρμπι ο ΑΣ Πανόραμα

Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της αγωνιστικής ο ΑΣ Πανόραμα επικράτησε με 60-55 των Αμπελοκήπων Μενεμένης, έχοντας προβάδισμα σε όλο τον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 46-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως στην τελευταία οι νικήτριες είχαν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα.

Εύκολη νίκη για τον ΠΣ Ευκαρπίας

Εντυπωσιακές στο δεύτερο ημίχρονο οι γυναίκες του ΠΣ Ευκαρπίας επικράτησαν με 77-13 του Αριστοτέλη Σταυρού.

«Περίπατος» για την ΧΑΝΘ

Παίρνοντας μεγάλη διαφορά από τα πρώτα λεπτά, η ΧΑΝΘ επικράτησε με 77-38 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου για την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών.

Συνεχίζουν την εντυπωσιακή πορεία τους οι γυναίκες της ΜΕΝΤ

Αήττητες για άλλον ένα αγώνα παρέμειναν οι γυναίκες της ΜΕΝΤ που ανεβάζοντας στην επανάληψη τον ρυθμό τους επικράτησαν με 72-33 του Ζέφυρου.

Δίκαια επικράτηση για τον Φρυγανιώτη-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από το παιχνίδι με το ΠΚ Νεάπολης

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή ο Φρυγανιώτης επικράτησε άνετα στην έδρα του με 62-46 του ΠΚ Νεάπολης.