29 Ιαν 2019

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΘ

Χωρίς πρόβλημα οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ-Βραβεύτηκε ο Αρης Γραμμενίδης για την προσφορά του από τον «Δικέφαλο»-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα με τον Παναθλητικό

Παίρνοντας διαφορά 20 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν με 92-60 του Παναθλητικού. Στο ημίχρονο βραβεύτηκε για την προσφορά του στο γυναικείο και ιδιαίτερα στον τομέα της ανάπτυξης, ο ταμίας και πρόεδρος της επιτροπής ανάπτυξης της ΕΚΑΣΘ, Αρης Γραμμενίδης.

Ανετη επικράτηση των νεανίδων του Αστέρας Ιπποδρομίου-Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Χωρίς κανένα πρόβλημα οι νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη επικράτησαν με 89-34 της ΑΕ Πυλαίας.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΠΚ Νεάπολης-ΑΕ Πυλαίας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα γυναικών-Τι δήλωσαν Παντελάκης και Τόμας-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα με την Χατάι

Δεν κατάφερε στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός να σημειώσει τη δεύτερη νίκη του στην Ευρωλίγκα γυναικών, καθώς ηττήθηκε στο ΣΕΦ με 80-76 από την τουρκική Χατάι σε παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Παραιτήθηκε ο Γεροφώτης από τους Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Οι δηλώσεις του προπονητή και η ανακοίνωση του συλλόγου

Η ήττα από τη Χαλκηδόνα την Κυριακή έφερε αλλαγές στους Μαχητές Πειραματικό Πεύκων. Ο προπονητής Δημήτρης Γεροφώτης υπέβαλλε την παραίτηση του στη διοίκηση  η οποία και έγινε δεκτή. Από τον Δημήτρη Γεροφώτη πήραμε τις παρακάτω δηλώσεις:

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη η ΑΕΝ Κρήνης

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΝ Κρηνης επικράτησε εκτός έδρας της Αθλητικής Ακαδημίας Καλαμαριάς με 65-51.

Τέλος ο Κάντιτς από το Πευκοχώρι

Η διοίκηση της Ευρώπης Πευκοχωρίου ανακοίνωσε την λύση συνεργασίας με τον αθλητή Ντάμιαν Κάντιτς. «Τον ευχαριστούμε για την προσφορά του στο σύλλογο και του ευχόμαστε καλή συνέχεια», καταλήγει η ανακοίνωση.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Γαλάζιοι-ΑΕΕ Τούμπας 60-74 για την Α' ΕΚΑΣΘ ανδρών

Το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης που είναι το εξής:

Προπόνηση γεννημένων 2006 τo Σάββατο από την ΕΚΑΣΘ-Ποιοι αθλητές έχουν κληθεί

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται τo Σάββατο 2 Φεβρουαρίου στο κλειστό γυμναστήριο  Μίκρας Β’ για προπόνηση οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2006 με το εξής πρόγραμμα:

Ολυμπιακός-Χατάι για την Ευρωλίγκα γυναικών, ζωντανά από το ΣΕΦ

Οι διαπιστεύσεις για τον αγώνα Ελλάδα-Γεωργία και τον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών

Το Ηράκλειο ετοιμάζεται να φιλοξενήσει δύο μπασκετικά ραντεβού μέσα στον Φεβρουάριο: Τον τελικό κυπέλλου Ελλάδας στις 17 Φεβρουαρίου και τον αγώνα της Εθνικής Ανδρών με την Γεωργία στις 21 Φεβρουαρίου.

Κούρογλου, Φωτόπουλος, Χατζόπουλος και Γκούμας μιλούν για το παιχνίδι Ελπίδα Αμπελοκήπων-Ποσειδών Μηχανιώνας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Αλλαγή ώρας έναρξης και γηπέδου σε αγώνες της Α2 γυναικών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι για συγκοινωνιακούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο σωματείων, ο αγώνας ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς για το πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, της 03/02/19 αντί ώρας 12.00, θα διεξαχθεί ώρα 14.00, στο ΕΑΚ Βόλου.

Αρκετά παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων αγώνων της Δευτέρας σε Γ1 και Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Γ1΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ
΄

Τέλος από τον Φαίακα Κέρκυρα ο Κοντογιάννης- Παρελθόν και ο τεχνικός διευθυντής της ακαδημίας Γιάννης Μούτσος

Δεν θα συνεχίσει στον Φαίακα Κέρκυρας ο Παναγιώτης Κοντογιάννης μετά το τέλος του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

«Ανέβασε στροφές» στην επανάληψη ο Μάρκος Μπότσαρης

Με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάρκος Μπότσαρης επικράτησε εύκολα στην Ηλιούπολη των Ελπίδων με 84-64.

Ανετη επικράτηση για το παιδικό του Μαντουλίδη

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα μετά τη δεύτερη περίοδο, το παιδικό του Μαντουλίδη επικράτησε με 82-28 της Ακαδημίας Αστέρια.

«Καθάρισαν» στην τρίτη περίοδο οι Ακαδημίες Πρωταθλητών-Η βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Με φοβερή εμφάνιση στην τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 35-13), οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων επικράτησαν στο Ωραιόκαστρο του ΔΑΣΩ με 89-62.

Νίκη με… ανατροπή για την ΑΕΕ Τούμπας

Με πολύ καλή απόδοση μετά τη δεύτερη περίοδο η ΑΕΕ Τούπας επικράτησε «καθαρά» στο «Ιβανώφειο» των Γαλάζιων με 74-60. Οι νικητές βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 25-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως με μία φοβερή δεύτερη περίοδο βρέθηκαν μπροστά και ξέφυγαν κι άλλο στην επανάληψη.

Μεγάλο «διπλό» στη Νεάπολη για την ΑΕ Πυλαίας

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα η ΑΕ Πυλαίας επικράτησε στη Νεάπολη του ΠΚ με 68-64. Οι νικητές προηγήθηκαν με 25-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

«Επιασε τετράδα» το Ασβεστοχώρι

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε, έστω και προσωρινά, το Ασβεστοχώρι μετά τη νέα του επικράτηση με 66-60 επί της Σταυρούπολης ΕΚ. Οι νικητές προηγήθηκαν ακόμη και με 11 πόντους 2:30 πριν τη λήξη, για να μειώσουν στο τέλος οι φιλοξενούμενοι.

Πήρε το ντέρμπι η Ελπίδα Αμπελοκήπων

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η Ελπίδα επικράτησε στους Αμπελόκηπους με 85-82 του Ποσειδώνα Μηχανιώνας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με οκτώ πόντους, όμως η Ελπίδα «γύρισε» το παιχνίδι και στο τέλος επικράτησε δίκαια.