Ο πρώην πλέον προπονητής των ανδρών του ΓΣ Μενεμένης, ανάρτησε πριν από λίγο την ακόλουθη δήλωση:

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε Γ1 ανδρών, εφηβικό και νέους

Γ1΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΘ

Ιστορική νίκη στο «Αλεξάνδρειο» για τις νεάνιδες της ΜΕΝΤ

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή και αυξάνοντας τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, οι νεάνιδες της ΜΕΝΤ επικράτησαν στο «Αλεξάνδρειο» του Αρη με 44-64.

Αναβλήθηκε λόγω ακαταλληλότητας γηπέδου το παιχνίδι νεανίδων ΑΕ Πυλαίας-ΠΑΟΚ

Το πρόβλημα με τα κλειστά που με την πρώτη βροχή μετατρέπονται σε… λίμνες συνεχίζεται. Πριν από λίγο μάθαμε ότι ο αγώνας νεανίδων ΑΕ Πυλαίας-ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας αναβλήθηκε καθώς όπως έγραψαν οι διαιτητές «έσταζε από την οροφή νερό σε τέσσερα διαφορετικά σημεία».

Την Κυριακή η πίτα του ΣΕΠΚ στην Αθήνα-Ολες οι βραβεύσεις

Ολα είναι έτοιμα για το πρώτο ραντεβού των προπονητών της Νοτίου Ελλάδας εντός του 2019, καθώς την ερχόμενη Κυριακή (27/1, ώρα 20:00) ο ΣΕΠΚ θα κόψει την πρωτοχρονιάτικη πίτα του. Η εκδήλωση θα γίνει στο ξενοδοχείο "Athens Avenue Hotel" (Λεωφ. Συγγρού 182) κι οι Έλληνες προπονητές θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν ευχές και να τιμήσουν ανθρώπους που προσέφεραν στο μπάσκετ αλλά και όσους σημείωσαν κάποια επιτυχία.

Εκοψαν την πίτα τους οι γυναίκες του Παναθλητικού-Φωτορεπορτάζ

H γυναικεία ομάδα του Παναθλητικού έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα της στο Allegro Bar Restaurant στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης σε μια πολύ ζεστή, οικογενειακή και γιορτινή ατμόσφαιρα σε ένα μοναδικό περιβάλλον.

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα Φρυγανιώτης-ΓΣ Μενεμένης για την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Το λογότυπο του Παγκοσμίου Εφήβων της Κρήτης-Τι συμβολίζει σύμφωνα με την FIBA

H Ελλάδα είναι έτοιμη να φιλοξενήσει δύο μεγάλα ραντεβού της επόμενης γενιάς του μπάσκετ για ένα ακόμη καλοκαίρι. Το Παγκόσμιο U19 στο Ηράκλειο Κρήτης και το Ευρωπαϊκό U18 στο Βόλο. Πρώτο στη σειρά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Το λογότυπο της διοργάνωσης εμπνέεται για μία ακόμη φορά από τον Μινωικό Πολιτισμό.

Εντός έδρας επιτυχίες για εφήβους και παίδες της Δόξας Δρυμού

Με εντός έδρας νίκη συνέχισε το παιδικό τμήμα της Δόξας Δρυμού επί του Δημοκρίτου με σκορ 65-43.

Η επίσημη φωτογράφιση των γυναικών του ΠΑΣ Γιάννινα

Δεν συνεχίζει στον Ηρακλή η Ιωάννα Καπουσούζη

Από την, πρώην πλέον, προπονήτρια του Ηρακλή, Ιωάννα Καπουσούζη, πήραμε και δημοσιεύουμε την παρακάτω δήλωση:

Ο Μιχάλης Κυριακάκης, «σκιαγραφεί» την επόμενη αντίπαλο του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα γυναικών, Ντινάμο Κουρσκ

Ο Ολυμπιακός μετά την πρώτη του νίκη συνεχίζει τον μαραθώνιο της Ευρωλίγκα με ένα πολύ δύσκολο ταξίδι στα βάθη της Ρωσίας για να αντιμετωπίσει στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής, το αήττητο… μεγαθήριο του ομίλου του, την Ντινάμο Κουρσκ.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης που είναι το εξής:

Μέχρι την Παρασκευή η δήλωση αθλητών για το διαγωνισμό τριπόντων στο all star game του ΕΣΑΚΕ

Η ΕΚΑΣΘ παρακαλεί τα σωματεία της να αποστείλουν έναν αθλητή λυκείου προκειμένου να συμμετάσχει σε διαγωνισμό τρίποντων για το all star game του ΕΣΑΚΕ την Παρασκευή 8/2/19 και ώρα 19:00 στο κλειστό Γυμναστήριο της ΧΑΝΘ.

Ορισμοί διαιτητών από την FIBA

Οι διαιτητές που ορίστηκαν από την FIBA στους αγώνες των ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη είναι:

Κασαπίδης και Παπαδούλης μιλούν για τον αγώνα του Μεγάλου Αλεξάνδρου με τους Γαλάζιους για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Αργότερα θα αρχίσουν δύο αγώνες της Α2 γυναικών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, λόγω κωλύματος του γηπέδου και μετά από συμφωνία των δυο Σωματείων, ο αγώνας ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης- ΑΜΣ Αναγέννηση Ν. Ρυσίου, για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (2ος Όμιλος) της 27/01/2019 αντί ώρας 12.00, θα διεξαχθεί στις 15.00, στο «Αλεξάνδρειο Μέλαθρο».

Αρκετά παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Παυλοπούλου: «Είμαστε έτοιμες για κάθε πρόκληση»

Ο Ολυμπιακός μετά το εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα επί του Σπορτιγκ για την Α1 Γυναικών, ταξιδεύει στο μακρινό Κουρσκ για να αντιμετωπίσει την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου, την πρώτη και αήττητη στον όμιλό του, Dynamo Kursk.

Πήρε το ντέρμπι ο Μάρκος Μπότσαρης

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι ο Μάρκος Μπότσαρης επικράτησε του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού με 67-64.

Επανήλθε στις επιτυχίες η Τερψιθέα Ευαγγελίστρια

Επιστροφή στην νίκες για την Τερψιθέα Ευαγγελίστρια που επικράτησε εντός έδρας του Δαίδαλου Ανω Πόλης με 58-50. Η ομάδα της Τερψιθέας δεν ήταν καλή στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, αλλά στο τελευταίο με σερί 17-10 πήρε την νίκη με σχετική ευκολία.  Από την νικήτρια ξεχώρισε ο Γεωργάκης με 22 πόντους.

Εκοψε την πίτα της η Νίκη Λευκάδας-Φωτορεπορτάζ

Μέσα σε ένα πολύ ευδιάθετο κλίμα και με πλήθος κόσμου, η ομάδα της Νίκης Λευκάδας έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα της.

Στο… ρελαντί ο Εθνικός Λαγυνών

Mε το ευρύ 77-38 κέρδισε ο Εθνικός Λαγυνών τον Αριστοτέλη Θεσσαλονίκης για την δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου γύρου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών, κάνοντας το «14 στα 14». Ο Εθνικός κυριάρχησε από το πρώτο δεκάλεπτο και έδειξε σοβαρότητα ως το τέλος.

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων αγώνων της ΕΚΑΣΣΘ σε Γ1, Γ2 ανδρών, παίδες και παμπαίδες

Δίκαια επικράτηση για τις γυναίκες του Φρυγανιώτη-Η βαθμολογία της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή και φθάνοντας σε διψήφιο νούμερο μετά τη δεύτερη περίοδο, οι επτά παίκτριες του Φρυγανιώτη επικράτησαν με 63-51 του ΓΣ Μενεμένης σε εξ αναβολής παιχνίδι  για την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών. Η Στεργίου πέτυχε για άλλη μια φορά πάνω από τους μισούς πόντους των νικητριών.

Νίκη στο τέλος για τους Γαλάζιους

Με εκπληκτική απόδοση στην τελευταία περίοδο (σερί 15-27!!!), οι Γαλάζιοι επικράτησαν στη Μίκρα με 65-78 του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως στο τέλος οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά και έφθασαν στη σημαντική επιτυχία.

«Κατοστάρα» για τον Γαλαξία

Ανεβάζοντας την απόδοσή του μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γαλαξίας επικράτησε με το ευρύ 100-69 του Ποσειδώνα Μηχανιώνας. Μετά τα έξι εύστοχα τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο, απέναντι στους εντυπωσιακούς παίκτες του Παναγιώτη Τζιβάνη.

«Πέρασε» από τον Αγιο Παύλο μετά από δύο παρατάσεις το εκπληκτικό ΠΚ Νεάπολης

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα το ΠΚ Νεάπολης επικράτησε, ύστερα από 50 λεπτά αγώνα στον Αγιο Παύλο, του Κεραυνού με 83-87.

Σημαντική επιτυχία επί του Ιωνικού για την ΑΕ Πυλαίας

Ένα ακόμη συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στην Πυλαία, με την τοπική ΑΕ να επικρατεί μετά από παράταση του δεύτερου στη βαθμολογία Ιωνικού με 81-71.

Μεγάλο «διπλό» στη ΜΕΝΤ για το Ασβεστοχώρι

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι το Ασβεστοχώρι επικράτησε στη ΜΕΝΤ της ΑΕΕ Τούμπας με 74-76. Οι νικητές αν και προηγήθηκαν με 11-21 στην αρχή βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 55-48 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

«Ανέβασε στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο η Ελπίδα Αμπελοκήπων

Αν και αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Λύτα η Ελπίδα Αμπελοκήπων επικράτησε στην Ηλιούπολη με 49-59 της Σταυρούπολης ΕΚ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 32-25 στο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη οι νικητές πήραν άμεσα το προβάδισμα και έφθασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με όπλο την καλή τους άμυνα.