Πήρε το ντέρμπι η ΔΕΚΑ που παραμένει αήττητη στο Πανελλήνιο Παίδων-Επιβλήθηκε με 69-56 του Περιστερίου-Τι δήλωσε ο Γιάννης Τσιροπούλης-Φωτορεπορτάζ και το στατιστικό του αγώνα

Σημαντική επιτυχία για τη ΔΕΚΑ που επικράτησε στο ντέρμπι της δεύτερης μέρας του 46ου Πανελληνίου Παίδων που συνεχίζεται στο Μέτσοβο με 69-56 του Περιστερίου.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 10-4 στα πρώτα λεπτά, όμως η ΔΕΚΑ με σερί 8-0 κατάφερε να… πάρει κεφάλι με δύο πόντους στο έβδομο λεπτό. Η ομάδα του Ευόσμου διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά στις αρχές της δεύτερης περιόδου, όταν και προηγήθηκε με 23-15 μετά από καλάθι του Μπόλδογλου. Η διαφορά ξεπέρασε και τους δέκα πόντους (24-35) στο 18ο λεπτό και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 33o λεπτό όταν ο Τόλα μείωσε σε 49-53. Η ΔΕΚΑ όμως άμεσα έκανε το δικό της σερί και ξαναπήγε τη διαφορά στους δέκα (49-59), το Περιστέρι δε μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν αήττητοι στη διοργάνωση.
Δεκάλεπτα: 15-19,  29-35, 39-49, 56-69
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ζαχαρής
Περιστέρι(Ρήγγας): Παρδακίδης, Λευκαδίτης, Μανιάς 21(2), Κακαβούλας 5(1),  Παπανδρέου 9(1), Τόλα 12, Κουστένης, Γουλοσπύρος, Γρηγορόπουλος 3(1), Στουρνάρας 6(1).
ΔΕΚΑ(Χατζηβρέττας): Νούσκαλης 4, Τσιμερίκας 5, Τσιροπούλης Ι. 14(1), Τσιροπούλης Μ. 20(2), Μπόλδογλου 16, Ρέμπας 4, Χατζηιωάννης, Σαμοντούροβ, Καλαποθαράκος 6.

*Ο Γιάννης Τσιροπούλης της ΔΕΚΑ δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Κρατήσαμε μια σημαντική διαφορά από την αρχή. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα, μας βγήκαν τα σουτ και πήραμε μια πολύ καλή νίκη με μια διαφορά που θα μας βοηθήσει στη συνέχεια».