Ανετη επικράτηση για τον Προμηθέα Πάτρας στο Πανελλήνιο Παίδων-Νίκησε με 69-34 την Κάλυμνο-Τι δήλωσε ο Αγγελος Λάγιος-Φωτορεπορτάζ και το στατιστικό του αγώνα

Εύκολη επικράτηση για τον αήττητο Προμηθέα Πάτρας που κέρδισε με 69-34 την Κάλυμνο και πέτυχε τη δεύτερή του νίκη στο Πανελλήνιο Παίδων.

Ο Προμηθέας «έδειξε τα δόντια του» από την αρχή και προηγήθηκε με 7-0 στα πρώτα λεπτά. Η Κάλυμνος μείωσε σε 7-11 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια οι Αχαιοί ήταν καταιγιστικοί και έφθασαν το σκορ στο +20 στο ημίχρονο και με σερί 10-0 στις αρχές της τρίτης περιόδου «καθάρισαν» το παιχνίδι.
Δεκάλεπτα: 4-11,  11-31, 22-53, 34-69
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Λουλουδιάδης
Κάλυμνος (Καλαϊτζίδης): Τρικοίλης Ν. 2, Χειλάς, Κουλιανός 9, Σισώης 5, Πελεκάνος, Οικονόμου, Ηλιάδης, Ρογαλίδης 15(3), Χατζάρας, Λαμπρινός 3(1), Πλάτσης, Τροικίλης Σ.
Προμηθέας Πάτρας (Μελιγδής): Λιόλιος 6(2), Οικονομίδης 3(1), Μπαζινάς 12(2), Νεόφυτος, Χατζούλης, Μαντζούκας 2, Αγγελή 8, Μερμίγκης 9(1), Κολιός 2, Γοργότσης 10, Λάγιος 17(1), Πλώτας.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αγγελος Λάγιος που τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Ήμασταν καλύτεροι, πήραμε… κεφάλι στο σκορ από την αρχή του αγώνα και φθάσαμε εύκολα στην δεύτερή μας νίκη. Ξέρουμε ότι τα επόμενα ματς θα είναι δυσκολότερα από το σημερινό».