Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα Πάτρας επί του αήττητου μέχρι χθες Ολυμπιακού με 96-88 στην παράταση για το Πανελλήνιο Εφήβων-Τι δήλωσε ο Θανάσης Μπαζίνας-Φωτορεπορτάζ και το στατιστικό του αγώνα

Σημαντική επιτυχία για το εφηβικό του Προμηθέα Πάτρας που επικράτησε στην παράταση με 96-88 (κ.α. 81-81) του αήττητου μέχρι χθες Ολυμπιακού και «μπέρδεψε» τα πράγματα σε ότι αφορά τις θέσεις των μεταλλίων στο Πανελλήνιο Εφήβων που διανύει την τέταρτη μέρα του στην Ελευθερούπολη της Καβάλας.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα καθώς καμία δε μπόρεσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων. Το τελικό 23-22 της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε ο Μπαζίνας με τρίποντο σε νεκρό χρόνο (το πρώτο της ομάδας από την Πάτρα, σε αντίθεση με αυτή του Πειραιά που είχε 3/4 μέχρι τότε). Η μεγάλη διαφορά του Προμηθέα ήταν στα ριμπάουντ και έτσι παρά την αστοχία στα σουτ παρέμεινε κοντά στο σκορ.

Με τρεις  πόντους του Λαναρά και βολές του Κουρουπάκη ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 38-30, 5:40 πριν την ανάπαυλα. Λίγο αργότερα ο Μπαζινάς έφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με 46-35.

Ο Μαντζούκας με σουτ έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +15 (50-35), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 17-3 την κατέβασαν στον πόντο (53-52, τέσσερα λεπτά πριν την τρίτη περίοδο).  Το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή, καθώς στο 37:30 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με βολές του Μωραϊτη. Ο Μπαζίνας με τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 62-57 στην ομάδα της Αχαΐας, που το διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Το νέο τρίποντο του Μπαζίνα ξανάφερε τη διαφορά στους επτά (66-59), όμως η ομάδα του Πειραιά μείωσε και πάλι στο καλάθι (66-64). Ο Προμηθέας διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 36ο λεπτό, όταν ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (73-72) με λέι-απ από τον Κολοβέρο. Το μικρό προβάδισμα για τους Πατρινούς διατηρήθηκε μέχρι το 39:20 όταν ο Ποκουσέφκσι με τρίποντο ισοφάρισε σε 81-81 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον Μαντζούκα στον έξτρα χρόνο ο Προμηθέας προηγήθηκε με 92-85 (2:17 πριν το τέλος). Λίγο πριν τη λήξη προηγήθηκε με 96-86 για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με βολές ο Οικονόμου.

Δεκάλεπτα: 23-22, 46-35, 63-59, 81-81(κ.α.), 96-88
Διαιτητές: Τσέρνοβα-Γκιόργκι-Τομάσοβιτς
Προμηθέας Πάτρας(Κεσαπίδης): Καφεζάς 17(1), Δατσιάδης, Μπαζίνας 22(6), Μαντζούκας 28(4), Μερμίγκης, Λογοθέτης, Κουρουπάκης 8, Λαναράς 11, Αδαμόπουλος 10, Μαντίκος.
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Μωραϊτης 18(2), Σταματίου 2, Κολοβέρος 15, Τσολάκης 2, Οικονόμου 19, Δρίτσας, Ποκουσέφσκι 21(3), Ζευγαράς 11(3), Αυτιάς.

Μπαζίνας: «Νικήσαμε αλλά… δεν μας έφθασε»

Εκπληκτική απόδοση για τον Θανάση Μπαζίνα του Προμηθέα που με 6/6 τρίποντα ήταν από τους βασικούς συντελεστές της νίκης της ομάδας της Αχαΐας. Παρόλα αυτά στις δηλώσεις του εμφανίστηκε «στεναχωρημένος»: «Πετύχαμε μια σημαντική νίκη αλλά θέλαμε λίγο ακόμη για να πάρουμε τη διαφορά που χρειαζόμασταν και να γίνουμε πρώτο φαβορί για τον τίτλο. Συγχαρητήρια σε όλους για την εξαιρετική απόδοση σε όλο το παιχνίδι».