Επιβλητική επικράτηση για το Περιστέρι με 94-34 επί της Ασπίδας Ξάνθης στο Πανελλήνιο Εφήβων-Τι δήλωσε ο Λευθέρης Πλευράκης-Το στατιστικό και φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Την τρίτη του νίκη στο Πανελλήνιο Εφήβων πέτυχε το Περιστέρι που επικράτησε με το επιβλητικό 94-34 της Ασπίδας Ξάνθης στον τελευταίο αγώνα της τέταρτης μέρας.

Η ομάδα της Ξάνθης παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ένατο λεπτό της πρώτης περιόδου. Το Περιστέρι με σερί 5-0 στο τέλος κατάφερε να προηγηθεί με 15-23. Η ομάδα της Αθήνας συνέχισε το σερί και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου πήρε διψήφια διαφορά (15-26 με τον Πλευράκη) ενώ στα μέσα του έφθασε το νταμπλ σκορ (20-40) με τρίποντο του ίδιου παίκτη.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το Περιστέρι μπροστά με 25-52. Σε όλη την τρίτη περίοδο η Ασπίδα σημείωσε δύο πόντους με βολές του Παπανικολάου και έτσι το σκορ έγινε 27-75. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-23, 25-52, 27-75, 34-94
Διαιτητές: Ερικσον-Γιάκομπς-Τσαϊκόφσκι
Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 3(1), Χαραλαμπίδης 3(1), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 9, Καρανικολίδης 3, Μπουγιουκλού, Παυλάκης 4, Παπανικολάου 6, Τιτόπουλος, Μακρίδης, Δελιαννίδης 6.
Περιστέρι(Παπαμάρκος): Καράμπελας, Σκόρδος 10(1), Βησσαρίου 13(3), Μιχάλης 11(1), Πλευράκης 23(5), Παπαδόπουλος 5, Σταυρακούκας 12(2), Χάλιος 2, Κάδρας 5, Μαυροκουκουλάκης, Καραμανλής 3, Κρασάκης 10.

Πλευράκης: «Ανετη νίκη με καλή εμφάνιση»

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λευτέρης Πλευράκης που τόνισε: «Είχαμε εύκολο έργο σήμερα καθώς πήραμε μια άνετη νίκη μετά από καλή εμφάνιση. Είμαι ευχαριστημένος από τη δική μου απόδοση, αλλά και όλης της ομάδας».