Δεύτερη νίκη και για τους νέους του Αίαντα Ευόσμου-Επικράτησαν με 79-72 του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Υστερα από αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι οι νέοι του Αίαντα Ευόσμου συνέχισαν αήττητοι στην τελική φάση της ΕΚΑΣΘ, καθώς επικράτησαν με 79-72 του Μεγάλου Αλεξάνδρου και θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο στις 19:00 τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων στον αγώνα που θα κρίνει τον τίτλο. Η ομάδα από τα Καμινίκια θα παίξει την ίδια μέρα στις 17:00 με την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου για το χάλκινο μετάλλιο.

Μετά από το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο με σερί 6-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Ευόσμου προηγήθηκε με 25-16, ενώ έφθασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο λίγο αργότερα. Το σκορ παρέμεινε κοντά στους δέκα πόντους μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν ο Μέγας με δύο τρίποντα από τους έκανε το 49-46. Ο Αίας προηγήθηκε με 11 πόντους (61-50) στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως ο Μέγας με σερί 7-0 μείωσε στους τέσσερις στην αρχή της τέταρτης. Οι νικητές κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά μέχρι το φινάλε του αγώνα, πανηγυρίζοντας την επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 19-16, 42-34, 61-50, 79-72
Διαιτητές: Γαζέτας-Πράττος-Τσάνταλη
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος-Κόρκας): Σαββίδης 8(1), Βαρδής, Παντόπουλος 2, Λαζαρίδης 26(7), Μπαλτζόπουλος 17(3), Τσαούσης, Καρασίμος, Περιστεράκης 2, Σεκαδάκης 2, Νέσσης 11(2), Μπρουκς 11(3).
Μέγας Αλέξανδρος (Κασαπίδης-Γιαχανατζής): Συμεών 13, Γκολέμας, Βαγιάτης 14(3), Σιπητάνος 20(1), Ορφανίδης 10(2), Λάζαρης 3, Καραβασίλης, Γιαννιός 12(1).