Ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Σχολικό για τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη-Ηττήθηκαν στον συγκλονιστικό μεγάλο τελικό με τρίποντο στο τέλος από το Ισραήλ- Τα αποτελέσματα της Παρασκευής

Δεν κατάφεραν να πάρουν την πρώτη θέση του Παγκοσμίου Σχολικού Πρωταθλήματος που ολοκληρώνεται σήμερα στο Ηράκλειο της Κρήτης τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη, καθώς ηττήθηκαν στο μεγάλο τελικό με 79-78 από το Ισραήλ με τρίποντο σε νεκρό χρόνο.

Το Ισραήλ ξεκίνησε καλύτερα και πήρε προβάδισμα στο σκορ, εκμεταλλευόμενο την καλή άμυνα των παικτών του πάνω στον Κάδρα. Οι αντίπαλοι της Ελληνικής ομάδας ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Το Ισραήλ ανέβασε κι άλλο το σκορ (48-32) στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου, όμως η Ελληνική ομάδα με σερί 8-0 μείωσε σε μονοψήφιο νούμερο.

Η διαφορά παρέμεινε κοντά στους δέκα πόντους μέχρι το 31ο λεπτό όταν ο Πετρίδης με δύο συνεχόμενα τρίποντα και ένα σουτ ισοφάρισε σε 54-54. Ο Καράμπελας με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Λαμπίρη με 58-59, όμως οι παίκτες από το Ισραήλ πέρασαν αμέσως μπροστά με σερί 4-0.

Ο Γονίδης με δύο τρίποντα έκανε το 64-66 πέντε λεπτά πριν το φινάλε, ενώ ο Καράμπελας με τρίποντο και φάουλ έκανε το 67-72 δύο λεπτά μετά. Το Ισραήλ ισοφάρισε σε 73-73, 41 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Σταυρακούκας ήταν εύστοχος σε ένα ακόμη τρίποντο, αλλά η απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο. Ο Καράμπελας με δύο βολές έγραψε το 76-78, όμως το Ισραήλ με τρίποντο σε νεκρό χρόνο πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Δεκάλεπτα: 22-14, 38-27, 54-52, 79-78
Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη (Βαλληνδράς-Ζέρβα): Καράμπελας 30, Πετρίδης 12, Κόπτσας, Σκόρδος 3, Παπαδημητρίου, Ευαγγέλου, Σταυρακούκας 16, Γκίνος, Ρουκάς, Γονίδης 9, Γιαννικόπουλος, Κάδρας 8.