Ξεκίνησαν οι ρεζέρβες και τελείωσαν οι βασικοί για τον Εθνικό Κορδελιού Ευόσμου

Σκούρα τα βρήκε στην αρχή ο γηπεδούχος και πρωταθλητής του ομίλου του, Εθνικός Κορδελιού Ευόσμου απέναντι στον Εύριππο αλλά στο τέλος επικράτησε με 68-45.

Ο προπονητής Δημήτρης Νέτας θέλοντας να ξεκουράσει τους βασικούς, ξεκίνησε την ομάδα με διαφορετική σύνθεση απ' ότι κάθε φορά. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και έφτασαν να προηγούνται στο  πέμπτο λεπτό με 9-2.

Εκεί ένα… μπλακ άουτ των γηπεδούχων ,  έδωσε το δικαίωμα στον Καραδήμο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος με σκορ 9 - 12 . Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 15-12. Από εκεί και πέρα  ανέλαβε ο μπόμπερ και πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων Ηλίας Καλτσούνης που με 27 πόντους και 4 τρίποντα, πήρε την ομάδα στην πλάτη του και της χάρισε ακόμα μια εύκολη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-12, 34-23, 54-29, 68-45
Διαιτητές: Παμπούκογλου-Αναστασιάδης
ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ ΕΥΟΣΜΟΥ (Νέτας): Οταμπασίδης 14, Προδρομίδης 5(1), Στρίμτσος, Καλτσούνης 27(4), Μιμήκος 2, Σταυρίδης, Βατιάνης 9, Μπρακόπουλος 3(1), Χουρίδης 4, Χιτ 4.
ΕΥΡΙΠΠΟΣ (Γιαννάκαρος): Θεοχαρόπουλος 7(1), Μηνάς 7, Γιαννέρης 2, Παπαλύρας, Κολερδάς 1, Σεϊτανίδης, Πλακίδας, Καραδήμος 13(3), Σεραφειμίδης, Τσορακλίδης 15.