Πρωταθλητές ΕΚΑΣΘ και φέτος οι έφηβοι του Αρη-Επικράτησαν με 76-70 του ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι εκτός από τα πρώτα λεπτά και μάλιστα στο μεγαλύτερό του διάστημα με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων, οι έφηβοι του Αρη επικράτησαν με 76-70 του ΠΑΟΚ και ανακηρύχτηκαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλητές Θεσσαλονίκης.

Το αρχικό 0-4 του ΠΑΟΚ έδωσε τη θέση του σε ένα σερί 17-2 για τους «κίτρινους» με αποτέλεσμα ο Δημήτρης Ροδάς να πάρει τάιμ-άουτ, 2:59 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο «Δικέφαλος» κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε 19-12, αλλά ο Αρης διατήρησε το προβάδισμα σε αυτά τα επίπεδα, μέχρι το 16ο λεπτό όταν προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (32-16). Το τρίτο φάουλ του Κλωνάρα λίγο αργότερα, έφερε τα πρώτα προβλήματα στον ΠΑΟΚ που παρόλα αυτά μείωσε σε 36-25 για να κλείσει το ημίχρονο με 40-27.

Ο Αρης διατήρησε τη διψήφια υπέρ του διαφορά μέχρι την αρλή της τελευταίας περιόδου, όταν οι «ασπρόμαυροι» με γκολ-φάουλ του Πετανίδη μείωσαν σε 56-47. Ο Βαλάντης Κουρτίδης με τρίποντο έκανε το 59-49 λίγο αργότερα. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να αυξήσουν και πάλι το σκορ στο 69-52 (36’) εκμεταλλευόμενοι τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ. Με εντυπωσιακό σερί ο «Δικέφαλος», που ήταν εξαιρετικός στο τέλος, κατάφερε να μειώσει σε 71-65 αλλά δε μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και ο Αρης πανηγύρισε τον τίτλο.

Κορυφαίος των νικητών ο, πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα σύμφωνα με την ΕΚΑΣΘ,  Κώστας Βλάσιος ενώ πολύ καλοί ήταν Κουρτίδης και Νετζήπογλου. Να σημειώσουμε ακόμη ότι ο Σιδηροηλίας έπαιζε με θλάση στη γάμπα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν Κλωνάρας, Τουλούπης, Χαρίτογλου και Πετανίδης.

Δεκάλεπτα: 19-12, 40-27, 56-44, 76-70
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης
Αρης (Μπουσβάρος-Κουβάτσης): Νετζήπογλου 16, Σιδηροηλίας 10(2), Αργυρόπουλος, Κουρτίδης 20(3), Βλάσιος 21(2), Σπόντης, Ανδρέου, Φρύδας, Κοτρώτσιος 2, Βάνης 7(1).
ΠΑΟΚ(Ροδάς-Ντίκας): Μητρόπουλος, Τουλούπης 13(2), Κλωνάρας 25(2), Κυφωνίδης 4, Βακουφτσής 5(1), Χαρίτογλου 11(1), Πετανίδης Κ. 11, Ιατρίδης 1.