Τρίτοι στη Θεσσαλονίκη οι έφηβοι του Μαντουλίδη-Επικράτησαν στον άτυπο μικρό τελικό με 76-68 της ΧΑΝΘ-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα

Εχοντας προβάδισμα μετά το δεύτερο δεκάλεπτο οι έφηβοι του Μαντουλίδη επικράτησαν με 76-68 της ΧΑΝΘ και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Η ΧΑΝΘ άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ένα σερί 10-0 για τον Μαντουλίδη του έδωσε το προβάδισμα και οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη ο Μαντουλίδης βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα και με σερί 14-0 σε οκτώ λεπτά ξέφυγε με σημαντική διαφορά.

Η «Αδελφότητα» μείωσε με δύο τρίποντα στο τέλος της περιόδου. Οι «κιτρινομπλέ» παρέμειναν στην πρωτοπορία μέχρι το φινάλε του αγώνα με την ΧΑΝΘ να μειώνει μέχρι τους τρεις στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και στα μέσα του τέταρτου.

Δεκάλεπτα: 20-20, 34-26, 53-50, 76-68-
Διαιτητές: Κουκουλεκίδης-Σελεβός-Τσάνταλη
Μαντουλίδης (Νικολαϊδης Ι.-Καραμανώλης): Νικολαϊδης 16(2), Γκαντίδης, Λαγός 2, Ψαθάς, Ντίαθ 4, Καλόγηρος 13(2), Γκύζης 17(5), Καναγίνης, Φόρογλου 3(1), Μαλανδρής 3, Κεραμάρης 12(4), Σίμογλου 4(1).
ΧΑΝΘ(Ζαφειρούδης-Τζιόμαλος): Σωσίδης 4, Φιλοξενίδης, Βαζούκης 5(1), Ναλμπάντης 5(1), Ζούντσας, Ντουπτσόγλου, Καραγεωργίου 16(1), Περρής 8, Μακούλης 7(1), Ζωίδης 4, Τσάμης 14(2), Χατζηβούρκογλου 5(1).