Δια χειρός Πασχαλίδη, «διπλό» στην Ηλιούπολη για τον Γαλαξία

Ένα ακόμη απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στην Ηλιούπολη με τον Γαλαξία να επικρατεί στο τέλος με 73-71 της Σταυρούπολης ΕΚ.

Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά οκτώ πόντων (61-53) στο τέλος της τρίτης περιόδου μετά το πρώτο ημίχρονο που άνηκε στους φιλοξενούμενους. Στο 31ο λεπτό τραυματίστηκε ο Μαραπίδης της Σταυρούπολης κάτι που σίγουρα επηρέασε την ομάδα. 25 δεύτερα πριν το τέλος το σκορ ήταν 71-70 και είχαμε δύο άστοχες βολές από τον Τετράδη.

Ο Φόρογλου αστόχησε σε σουτ όμως πήρε το ριμπάουντ ο Πασχαλίδης, κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε μία βολή. Επιθετικό ριμπάουντ από τον  Ζαγανίδη, άστοχο σουτ του Φόρογλου όμως ο Πασχαλίδης με φόλοου σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 20-22, 35-44, 61-53, 71-73
Διαιτητές: Γαζέτας-Τζιοπάνος Γ.-Κυρίτσης
Σταυρούπολη ΕΚ (Κασικτσόγλου-Κώττης): Δουλγερίδης 4, Φωτιάδης , Μαραπίδης 10(1), Κοκκαλιώτης 11(3), Παρίσης, Μπάρκος 13, Παπαβασιλείου 2, Μαργαρίτης 10, Τετράδης 28(3), Λυχριδάς, Καρούζος 6.
Γαλαξίας (Τζιβάνης): Τσιρώζης 10(2), Αλεξιάδης 2, Φόρογλου 15(1), Κανλής 20(5), Ζαγανίδης 3, Μαυρίδης, Πασχαλίδης 17, Κακαρόντζας, Δάγκας 6.