Νίκη στον… πόντο επί του Μαντουλίδη για τον Αρη (82-81) στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης μέρας της τελικής φάσης εφήβων της ΕΚΑΣΘ-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα

Συγκλονιστικό ήταν το δεύτερο παιχνίδι της πρώτης μέρας του φάιναλ-φορ εφήβων της ΕΚΑΣΘ με τον Αρη να επικρατεί του Μαντουλίδη στο τέλος με 82-81.

Ο Αρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-0 στα πρώτα δύο λεπτά. Ο Μαντουλίδης με το δικό του σερί 10-1 κατάφερε να μειώσει στον πόντο (11-10) και λίγο αργότερα να ισοφαρίσει σε 13-13 με τρίποντο του Καλόγηρου. Η ομάδα του ΜΑΣ μετά το 20-13 του Αρη, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 22-24 με τρίποντο του Φόρογλου στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το προβάδισμα για την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων έφθασε και τους επτά πόντους (24-31) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και συνεχίστηκε μέχρι το 18ο λεπτό, όταν ο Αρης ξαναπέρασε μπροστά με βολή του Νετζήπογλου (37-36).

Ο Μαντουλίδης ξεκίνησε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 42-50, όμως ο Αρης με τρίποντο του Σιδηροηλία ισοφάρισε σε 52-52 στο 25ο λεπτό. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ μέχρι το 31ο λεπτό όταν ο Αρης προηγήθηκε με 64-63. Το ντέρμπι καλά κρατούσε μέχρι το τελευταίο λεπτό με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο  σκορ. 1:17 πριν το φινάλε ο Σιδηροηλίας με δύο βολές έβαλε τον Αρη μπροστά με 80-79.

Ο Καλόγηρος έκανε το 80-81, ενώ ο Σπόντης το 82-81. Οκτώ δέκατα πριν το φινάλε οι παίκτες του Μαντουλίδη έχασαν τη μπάλα, το ίδιο και ο Αρης, όμως το σουτ του Νικολαΐδη από μακριά δε βρήκε στόχο και οι «κίτρινοι» πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-24, 42-43, 62-63, 82-81
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Τζιοπάνος Γ.-Δέλλας
Αρης (Μπουσβάρος-Κουβάτσης): Νετζήπογλου 12(1), Βλάσιος 15(1), Σπόντης 2, Ανδρέου 4, Φρύδας, Σιδηροηλίας 19(3), Κοτρώτσιος, Κουρτίδης 22(1), Βάνης 8, Αργυρόπουλος.
Μαντουλίδης (Νικολαϊδης Ι.-Καραμανώλης): Νικολαϊδης 21(1), Γκαντίδης, Ψαθάς 2, Ντίαθ 4, Καλόγηρος 19(2), Σίμογλου 4, Γκύζης 10(2), Φόρογλου 16(5), Μαλανδρής 5, Κεραμάρης.