Ανετη πρόκριση στους «16» για τους εφήβους του Απόλλωνα Καλαμαριάς-Στιγμιότυπα από το παιχνίδι με τους Αετούς Πολίχνης

Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε επίθεση και άμυνα, οι έφηβοι του Απόλλωνα Καλαμαριάς το μεσημέρι του Σαββάτου (2/3) επικράτησε εντός έδρας των Αετών Πολίχνης με 76-45. Έτσι σε συνδυασμό με την νίκη (51-56) του πρώτου αγώνα, η ομάδα του Κώστα Κεσίδη (στο πλευρό της ο έφορος Χρήστος Χριστοφορίδης) πήρε με... εντυπωσιακό τρόπο μια σπουδαία πρόκριση για τους "16" του πρωταθλήματος των εφήβων. Στη συγκεκριμένη φάση, αντίπαλος θα είναι οι Μαχητές.

O Aπόλλων Καλαμαριάς μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 13-3 στο 6'. Η διαφορά "πήγε" στο +16 (22-6), με το σύνολο του Κεσίδη να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Στο 8' ξέφυγε με 23 πόντους (29-6) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 29-10.Στις αρχές της δεύτερης περιόδου διαμορφώθηκε το 32-10 (12') και στο 18' η ομάδα του Κεσίδη ήταν μπροστά με 44-19.

Το ημίχρονο έληξε 46-24 και έτσι το θέμα της πρόκρισης "τελείωσε" από το πρώτο μέρος! Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (50-26 στο 27') ενώ οι Αετοί Πολίχνης μείωσαν σε 50-34 (29'). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 56-34 και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ο Απόλλων Καλαμαριάς κέρδιζε με 65-38. Η ομάδα του Κεσίδη, έχοντας ένα +30 (74-44) στο 37', τελικά επικράτησε με 76-45!

Δεκάλεπτα: 29-10, 46-24, 56-34, 76-45
Διαιτητές: Κωνσταντινέλης-Καραγιαννίδης
Απόλλων Καλαμαριάς (Κεσίδης): Παπαγεωργίου 3, Χριστοφορίδης, Μικρός 22, Ανδρεάδης 20 (2),  Σιμάρας, Ντικούδης 12, Χρυσοβέργης 6 (1), Πέππας 9 (1), Σιώζος 2, Αποστόλου 2, Ιασωνίδης
Aετοί Πολίχνης (Καραγιαννίδης): Αποστολίδης 19 (1), Σωτηριάδης 2, Καραμούζης 2, Ιορδανίδης, Λάντζος 3, Φωτιάδης 9 (2), Παπαστεργίου 4, Σίμογλου, Σαλαμανδράκης, Κωνσταντούδης, Ντώνας, Μάνδαλης 6