Νίκη στην παράταση για τον ΠΑΟΔ

Μεγάλη νίκη πέτυχε απόψε ο ΠΑΟΔ απέναντι στη δυνατή ομάδα της Νέμεσης με 74-67 ύστερα από 45 λεπτά. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο τον αγώνα και όποτε ξέφευγε ο ΠΑΟΔ στο σκορ η αντίπαλη ομάδα έβρισκε τρόπο να τον φτάσει. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τον ΠΑΟΔ με την μικρότερη δυνατή διαφορά 38-37.

Στους ίδιους ρυθμούς κύλησε το 3ο και 4ο δεκάλεπτο και στην τελευταία φάση του αγώνα όταν ο ΠΑΟΔ βρισκόταν 2 πόντους μπροστά η Νέμεσις κατάφεραν να πάρουν το ριμπάουντ και να ισοφαρίσουν τον αγώνα σε 67-67. Τα τελευταία 2,5 εναπομείναντα δευτερόλεπτα δεν ήταν αρκετά για τον ΠΑΟΔ να κερδίσει τον αγώνα στην κανονική διάρκεια και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση οι παίκτες του ΠΑΟΔ πέτυχαν το ακατόρθωτο και δεν δέχθηκαν καλάθι, εφαρμόζοντας μια πιεστική άμυνα. Το καθαρό μυαλό των παικτών των πρασίνων καθώς και η εμπειρία τους έφερε την νίκη στην ομάδα του Διοικητηρίου. Το πεντάλεπτο της παράτασης έκλεισε με 7-0 υπέρ του ΠΑΟΔ και το τελικό σκορ 74-67.  Πολύ καλοί στην επίθεση οι Τσαπάρας Πέτρος με 36 (7) και Κωτσίδης Κώστας με 21 πόντους.

Δεκάλεπτα 19-15, 38-37, 54-52, 67-67(κ.α.), 74-67
Διαιτητές Ρουμάνης-Κούρογλου
ΠΑΟΔ (Παυλίδης): Τσαπάρας Π 36 (7), Κωτσίδης 21, Κατσαντώνης 2, Τζαντζίδης 8, Παπαβασιλείου 5(1), Τσαπάρας Θ 2, Καρράς 2, Παυλίδης
ΝΕΜΕΣΙΣ (Σταματογιάννης): Χατζηγεωργιάδης 5 (1), Σταματάκης 6, Πάπιας 8, Παράσχου 12, Λασκαρίδης 9, Τρίγκας 6, Ντισλής 4, Παπαγιαννόπουλος 6, Πόλατ , Στεφανίδης 6.