Δυσκολεύτηκε ο Εθνικός Κορδελιού Ευόσμου

Αν ξεκινούσε τώρα το πρωτάθλημα, όλοι θα μιλούσαν για την ομάδα έκπληξη του πρωταθλήματος. Αυτή δεν είναι άλλη από την Α.Ε.Κ. Αγίου Αθανασίου, η οποία δεν πτοήθηκε ούτε από την βαθμολογική θέση του Εθνικού Κορδελιού Ευόσμου, αλλά ούτε από τη διαφορά που έχτισε η γηπεδούχος ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο, παρά το τελικό 62-54 με το οποίο ηττήθηκε.

Υστερα από το κακό ξεκίνημά της  και με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 27-9, ροκάνισε σιγά-σιγά τη διαφορά του αγώνα και έφτασε σε απόσταση αναπνοής τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ο Εθνικός σε εκείνο το σημείο , κάνοντας ολική επαναφορά και παίζοντας καλά στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αστοχία των αντιπάλων  και με 8 από τους 10 τελευταίους πόντους του Ανέστη Προδρομίδη, πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-9, 40-23, 54-40, 62-54
Διαιτητές: Μαγή-Σκρίνος
Εθνικός Κορδελιού Ευόσμου (Νέτας): Οταμπασίδης 2, Προδρομίδης 18(2), Καλτσούνης 12(2), Καπετανίδης 12(1), Χουρίδης 2, Χαρτάμπιλας, Σταυρίδης 4, Βατιάνης 2, Χιτ 10, Μπρακόπουλος.
ΑΕΚ Αγίου Αθανασίου (Χατζόπουλος): Σκενδέρης 6(1), Ιτσιόπουλος, Προκοπίου 10, Τσαρτσίδης, Σμυρναίος 19(2), Κουτούδης 11(2), Κωσταντινίδης Β., Τσακίρης, Κωσταντινίδης Τ. 8, Σαραντιάδης.