Μεγάλη νίκη και προβάδισμα πρόκρισης για την εφηβική ομάδα του Απόλλωνα Καλαμαριάς-Στιγμιότυπα από το παιχνίδι με τους Αετούς Πολίχνης

Εξαιρετική παρουσία είχε το εφηβικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς απέναντι στους Αετούς Πολίχνης, καθώς για τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος το σύνολο του Κώστα Κεσίδη επικράτησε εκτός έδρας με 56-51, επιβάλλοντας τον ρυθμό του και βγάζοντας όμορφες συνεργασίες κατά την διάρκεια του αγώνα.

Όπως διαβάζουμε στην ιστοσελίδα του συλλόγου, «ο Απόλλων Καλαμαριάς με αυτό το αποτέλεσμα πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στην προημιτελική φάση και ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στις 2 Μαρτίου.

Να σημειωθεί πως το σύνολο του Κεσίδη παρατάχθηκε έχοντας πέντε απουσίες (τραυματίες ο Τσαματάνης, ο Σιώζος, ο Ζήσης και ο Στέλιος Παπαγεωργίου ενώ δεν ήταν διαθέσιμος ο Κοντός), αλλά παρ' όλα αυτά κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Κοντά στις προσπάθειες των παικτών του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο παιχνίδι του Σαββάτου, ήταν ο έφορος του εφηβικού τμήματος, Χρήστος Χριστοφορίδης.

Μετά το 4-0 των γηπεδούχων στο ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα του Κεσίδη απάντησε με ένα σερί 0-10 (4-10) και στο 8' ήταν μπροστά με 7-15. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-17, ο Απόλλων Καλαμαριάς συνέχισε να είναι το… αφεντικό του παιχνιδιού (17-23) και στο ημίχρονο ήταν στο +5 (26-31).

Η κατάσταση στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε, με την ομάδα του Κεσίδη να έχει το... πάνω χέρι (30-34). Στο 30' ο Απόλλων Καλαμαριάς κέρδιζε με 33-39 ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε αέρα 9 πόντων (35-44 και 39-48). Στο 35' το σύνολο του Κεσίδη ήταν μπροστά με 41-49, στα έξι δευτερόλεπτα πριν την λήξη με καλάθι και φάουλ διαμορφώθηκε το 49-56 και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 51-56.

Δεκάλεπτα: 12-17, 26-31, 33-39, 51-56
Διαιτητές: Τσαρδούλιας Τ.-Τσαρδούλιας Χ.
Aετοί Πολίχνης (Καραγιαννίδης): Αποστολίδης 9, Σωτηριάδης, Καραμούζης 4, Λάντζος 8, Φωτιάδης 3 (1), Παπαστεργίου 5 (1), Σίμογλου, Σαλαμανδράκης 11 (1), Κωνσταντούδης, Ντώνας 2, Μάνδαλης 9, Λαζαρίδης
Απόλλων Καλαμαριάς (Κεσίδης): Χριστοφορίδης 3 (1), Μικρός 13 (1), Χρυσοχόου 3 (1), Ανδρεάδης 10 (1), Σιμάρας, Ντικούδης 6, Σταυρακίδης 2, Χρυσοβέργης 5 (1), Πέππας 6, Αποστόλου 8, Ιασωνίδης