Τεράστια επιτυχία στους Αμπελόκηπους για το Ασβεστοχώρι

Με φοβερό αμυντικά τελευταίο δεκάλεπτο, το Ασβεστοχώρι επικράτησε στους Αμπελόκηπους με 61-56 της Ελπίδας. Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα όμως στην τέταρτη περίοδο πέτυχαν τρεις πόντους σε εννιά λεπτά.

Το σκορ ήταν 56-60 όταν ένα κόψιμο του Σερέτη 30 δεύτερα πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους που με τη βολή του Αρνίδη κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο. Η νίκη αφιερώνεται στον γενικό αρχηγό Νίκο Χασεκίδη και τον γιο του και αθλητή της ομάδας Στάθη που… έχασαν τον πατέρα και παππού τους αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Ξηρόπουλο που τραυματίστηκε στην προπόνηση της Τετάρτης.

Δεκάλεπτα: 15-17, 34-29, 49-43, 56-61
Διαιτητές: Σιταρίδης-Τζιοπάνος Γ.-Τσάνταλη
Ελπίδα Αμπελοκήπων (Γκούμας-Γουλτίδης): Φωτόπουλος 6, Ζαγορίτης, Δημάκης 4, Δελλής 3, Λύτας 23(4), Τσιάτσoς 5, Μυλωνάς, Παπαδόπουλος 2, Ζαταγιάς 3, Καδής 5(1), Χρηστίδης 5(1).
Ασβεστοχώρι (Μητριτζίκης-Κουτσουρίδης): Γεωργίου, Σταματέλος 9(1), Καλούτσικος 8, Σερέτης 17(2), Κουλουμπής 7, Βαλεργάκης 1, Παπαχρήστος, Σαχινίδης 6(1), Κανόπουλος, Μελίδης, Αρνίδης 13(2).