21 Νοε 2018

Πρώτη επιτυχία για το ΠΚ Νεάπολης

Παίρνοντας διψήφια διαφορά μετά τη δεύτερη περίοδο οι γυναίκες του ΠΚ Νεάπολης επικράτησαν στην Τριανδρία του Αχιλλέα με 43-61.

Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ  Α΄ ΦΑΣΗ

Μεγάλο «διπλό» στους Αμπελόκηπους για το Θερμαϊκό Θέρμης

Με πολύ καλή εμφάνιση σε όλο το παιχνίδι, ο Θερμαϊκός Θέρμης έχοντας προβάδισμα μετά τη δεύτερη περίοδο επικράτησε στους Αμπελόκηπους του ΓΣ Μενεμένης με 38-50.

«Περίπατος» για τον ΕΟ Σταυρούπολης

Εντυπωσιακός ο ΕΟ Σταυρούπολης επικράτησε στο Σταυρό του Αριστοτέλη με 18-69.

Ανετη πρόκριση στους «8» του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ για τον Ιωνικό

Εντυπωσιακός ο Ιωνικός επικράτησε με 87-55 της Αρετσούς και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών-Ενημέρωση και κατά τη διάρκεια των αγώνων

Μια ξεχωριστή στιγμή για δύο μεγάλες αθλήτριες (Καλτσίδου και Μάλτση) στην Κοζάνη

Νέα επιτυχία για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων-Η βαθμολογία του τρίτου ομίλου της Γ΄ Εθνικής ανδρών

Εχοντας προβάδισμα με μικρή διαφορά από την αρχή του αγώνα ο ΑΓΣΙ επικράτησε στα Γιάννινα με 68-64 των Ικάρων Τρικάλων σε εξ αναβολής παιχνίδι για τον τρίτο όμιλο της Γ΄ Εθνικής ανδρών.

Βραβεύτηκε από τον Δήμαρχο Κοζάνης και τον πρόεδρο της ΕΚΑΣΔΥΜ η Στέλλα Καλτσίδου-Αποκλειστικό φωτορεπορτάζ

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Πρωτέας Γρεβενών

Με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο ο Πρωτέας Γρεβενών επικράτησε στον Παλαμά των Τιτάνων με 56-69.

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα της Εθνικής γυναικών με το Ισραήλ

Κεραμιδάς: «Η Μάλτση είναι καλύτερη από τότε που ήταν μικρή»

Ο Κώστας Κεραμιδάς και όλοι στην Εθνική Ομάδα θα πρέπει να περιμένουν τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων για να δουν αν θα τσεκάρουν το εισιτήριο για το Ευρωμπάσκετ 2019. Ο ομοσπονδιακός προπονητής λίγο μετά το τέλος της αναμέτρησης με το Ισραήλ, μίλησε για την πρόκριση και το «αντίο» της Καλτσίδου:

Καλτσίδου: «Θα μου λείψει όλο αυτό»

Η Στέλλα Καλτσίδου ήταν το πρόσωπο του αγώνα Ελλάδα-Ισραήλ. Ήταν το τελευταίο της παιχνίδι με την Εθνική Γυναικών και σίγουρα οι συμπαίκτριές της φρόντισαν να της το κάνουν αξέχαστο.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα νέων ΑΕΕ Τούμπας-Ποσειδών Καλαμαριάς 62-53

Νίκησε εύκολα το Ισραήλ και περιμένει το… θαύμα η Εθνική γυναικών-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα της Κοζάνης

Δεν είχε πρόβλημα η Εθνική γυναικών, καθώς επικράτησε στο τελευταίο παιχνίδι της Στέλλας Καλτσίδου με 83-57 του Ισραήλ στην Κοζάνη και τώρα περιμένει το παιχνίδι της Πορτογαλίας με τη Μεγάλη Βρετανία καθώς μόνο με νίκη των Ιβήρων εξασφαλίζει την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2019.

Ενημέρωση ανά δεκάλεπτο για τα παιχνίδια του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής ανδρών και τον αγώνα της Εθνικής γυναικών με το Ισραήλ

Γ΄ Εθνική ανδρών-3ος ομίλος

Οι διαιτητές στις Εθνικές κατηγορίες

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές των αγώνων της σε Α1, Α2, Β΄και Γ΄ Εθνική ανδρών, καθώς και στην Α1 και Α2 γυναικών που είναι οι εξής:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα νέων Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Ερμής Λαγκαδά 71- 53

Ο ΑΣ Καστοριάς πετάει μόνο με ASTRA Airlines

H ASTRA Airlines έδειξε άλλη μια φορά το κοινωνικό της πρόσωπο. Σε μια κίνηση Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης, παράδειγμα για σεμινάριο, υποστήριξε δραστηριότητες σε μια από τις πιο άγονες περιοχές της Ελλάδος. Στην Καστοριά της υψηλότατης ανεργίας παντρεύτηκε ο αθλητισμός με την ανθρωπιά χάριν της ASTRA Airlines.

Τσεσμετζής: «Εμφαση στην πιεστική άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας...»

Για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας του Απόλλωνα Καλαμαριάς αλλά και για την γενικότερη φιλοσοφία που έχει ως προπονητής, μίλησε στο mgskapollon.gr ο Γιάννης Τσεσμετζής. Αρχικά για το ότι ανέλαβε το ανδρικό τμήμα του συλλόγου, είπε:

Νέο ρεκόρ από τη Δανάη Παπαδοπούλου

Το ένα ρεκόρ μετά το άλλο καταρρίπτει η Δανάη Παπαδοπούλου. Με τους 10 πόντους που πέτυχε χθες η παίκτρια του Αστέρα Ιπποδρομίου- Μαντουλίδη γίνεται η πρώτη κορασίδα που ξεπερνάει τους 400 στην ιστορία των σκόρερ των νεανίδων.

Ανετη επικράτηση για τη μικτή ΕΚΑΣΘ αγοριών επί των παίδων του ΠΑΟΚ

Εχοντας μεγάλο προβάδισμα από την αρχή του αγώνα η μικτή αγοριών της ΕΚΑΣΘ επιβλήθηκε με 86-63 των παίδων του ΠΑΟΚ.

Mεταδόσεις αγώνων και λήψη στιγμιοτύπων σε Α2 και Β΄ Εθνική Ανδρών

Το ΔΣ της ΕΟΚ ενέκρινε τη χορήγηση άδειας στον τηλεοπτικό σταθμό Θεσσαλία Τηλεόραση για τη λήψη τηλεοπτικών στιγμιοτύπων των αγώνων της 24/11/2018 πρωταθλήματος Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών ΓΣ Ερμής Αγίας Λάρισας-ΕΚ Καβάλας και ΑΣ Καρδίτσας-ΑΕ Ψυχικού.

Οι 14 για τους αγώνες της Εθνικής Ανδρών με Γερμανία και Σερβία

Στο προτελευταίο «παράθυρο» των προκριματικών του Παγκοσμίου κυπέλλου 2019, όπου έχει ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της, θα συμμετάσχει η Εθνική Ανδρών με τους αγώνες απέναντι στην Γερμανία (Πάτρα, 30/11) και την Σερβία (Βελιγράδι, 3/12).

Στις 6 Δεκέμβρη το Πιερικός Αρχέλαος-Παναθλητικός για την Α2 γυναικών-Αλλαγή ώρας έναρξης σε δύο ακόμη αγώνες για την ίδια κατηγορία-Στις 12 Δεκέμβρη το Ηρακλής-Ιωνικός για την Α2 ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, ο αναβληθείς αγώνας ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος-Παναθλητικός ΑΕ Συκεών, για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (2ος Όμιλος), θα διεξαχθεί στις 06/12/2018 και ώρα 20.00 στο Κλειστό γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού.

Προπονητικό τριήμερο στα Τρίκαλα για την Εθνική Εφήβων

Τα Τρίκαλα θα φιλοξενήσουν την Εθνική Εφήβων σε ένα προπονητικό τριήμερο που θα διεξαχθεί 27-29 Δεκεμβρίου. Οι αθλητές που καλούνται είναι οι:

Η Ελενα Τσινέκε στη θέση της Γέμελος στην Εθνική Γυναικών

Ένα απρόοπτο προέκυψε στην Εθνική Γυναικών ενόψει του σημερινού (17.00, ΕΡΤ2) αγώνα με το Ισραήλ για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019 που θα διεξαχθεί στο κλειστό της Λευκόβρυσης στην Κοζάνη. Η Τζάκι Γέμελος υπέστη αλλεργικό σοκ, δεν θα μπορέσει να αγωνιστεί και στη θέση της κλήθηκε η Έλενα Τσινέκε.

Τα παιχνίδια της Α΄ γυναικών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Παραμένουν αήττητοι οι παίδες της Βεργίνας

Τις οκτώ νίκες έφτασε το παιδικό της Βεργίνας συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του, καθώς σε ένα παιχνίδι με ωραίο ρυθμό πήρε μια σημαντική νίκη με αντίπαλο τον τυπικά γηπεδούχο Μέγα Αλέξανδρο, στο κλειστό της Μίκρας και τελικό σκορ 48-64.

Το παρασκήνιο της φωτογράφησης των γυναικών του ΠΚ Νεάπολης

«Ανέβασαν» στροφές μετά τη δεύτερη περίοδο οι παίδες του Μαντουλίδη

«Φορτσάροντας» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίδες του Μαντουλίδη επιβλήθηκαν άνετα με 75-44 του Αχιλλέα Τριανδρίας.

Τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε Γ2 ανδρών, παίδες και νέους

Γ2 ΄κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Διαφορά 50 πόντων επί του Αρη για τις νεάνιδες του ΠΑΟΚ-Φωτορεπορτάζ

Καταιγιστικές οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν του Άρη με 96-46. Τα κορίτσια του «δικεφάλου» μπήκαν ορεξάτα και πήραν ένα προβάδισμα +16 πόντων, στο πρώτο δεκάλεπτο (22-6) «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τον αγώνα.