15 Νοε 2018

«Διπλό» στην Ευκαρπία για τους νέους του ΠΚ Νεάπολης

Με τη νίκη έφυγαν οι νέοι του ΠΚ Νεάπολης από το κλειστό της Ευκαρπίας, κερδίζοντας την τοπική ομάδα του ΠΣ με 86-94.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Σταυρούπολη ΕΚ-ΠΚ Νεάπολης για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Σκληρός και Τσουμπρής στον πάγκο των Εσπερίδων

Η λύση για την γυναικεία ομάδα των Εσπερίδων δόθηκε εκ των έσω, καθώς στην μετά Ρουμπελάκη εποχή την τεχνική καθοδήγηση ανέλαβε το δίδυμο των Θωμά Σκληρού (τεχνικός διευθυντής) και Γιάννη Τσουμπρή (βοηθός προπονητή και υπεύθυνος skouting), μέλη του τεχνικού τιμ της ομάδας.

Νέες θέσεις VIP στο «Ιβανώφειο»

Τον κάτοχό τους περιμένουν οι νέες θέσεις VIP στο «Ιβανώφειο», που ετοιμάστηκαν μέσα σε χρόνο ρεκόρ και υπόσχονται την καλύτερη... θέαση στο γήπεδο. Οι νέες θέσεις, δερμάτινες και με δυνατότητα υποστήριξης ενός ποτηριού για ποτό, καφέ ή χυμό, ανατομικές και με άνετο χώρο στα πόδια είναι διαθέσιμες για κάθε φίλο της ομάδας που θέλει να παρακολουθεί από περίοπτο... σημείο του «Ιβανωφείου» κάθε αγώνα.

Οι δηλώσεις του Γιώργου Τσάτα του ΑΟ Αγρινίου ενόψει του αγώνα με τον Μακεδονικό για την Β΄ Εθνική ανδρών

Νέος προπονητής στη Χαλκηδόνα ο Δημήτρης Τσούρμας-Φωτορεπορτάζ από την πρώτη προπόνηση

Το ΔΣ του ΑΜΣ Χαλκηδόνα Προποντίς ανακοίνωσε την πρόσληψη του προπονητή Δημήτρη Τσούρμα και του συνεργάτη του Μιχάλη Καπλανίδη.

Στιγμιότυπα από το φιλικό των ανδρών του Απόλλωνα Καλαμαριάς με τον KΣ Γέφυρας

Το πρόγραμμα του Σαββάτου στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της για το Σάββατο, που είναι το εξής:

Η δωδεκάδα της Εθνικής γυναικών για τον αγώνα με τη Μεγάλη Βρετανία-Αποκλείστηκαν Τσινέκε, Φουράκη και Εζέτζα

Για το Μάντσεστερ αναχωρεί αύριο το μεσημέρι η Εθνική Γυναικών, όπου το Σάββατο 17 Νοεμβρίου (21.00) θα αντιμετωπίσει τη Μεγάλη Βρετανία στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Δ’ ομίλου των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2019.

Σπανού: «Τελικός ο αγώνας με τη Μ. Βρετανία»

Η πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2019 είναι ο μεγάλος στόχος της Εθνικής Γυναικών έχοντας δυο τελευταίους αγώνες, αυτούς με Μεγάλη Βρετανία και Ισραήλ. Η Άρτεμις Σπανού αναφέρθηκε στις δύο αυτές σημαντικές αναμετρήσεις της Εθνικής, μίλησε για τον πρώτο χρονικά αντίπαλο, τη Μεγάλη Βρετανία, αλλά και για την αποχώρηση της Στέλλας Καλτσίδου.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΠΚ Νεάπολης-Ζέφυρος για την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Ασπίδα Ξάνθης-ΑΟ Πολυγύρου για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Προπόνηση αθλητριών της μικτής ΕΚΑΣΘ την Κυριακή-Ποιες κλήθηκαν να συμμετάσχουν

Η ΕΚΑΣΘ καλεί τις παρακάτω αθλήτριες  τη Κυριακή 18/11/2018 στο γήπεδο Μίκρας Β και ώρα 09:30 για την προπόνηση της μικτής κοριτσιών:

Προπονητικό τριήμερο για την Εθνική Εφήβων μετά τα Χριστούγεννα στα Τρίκαλα

Από την ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι το διάστημα 26-29 Δεκεμβρίου 2018 η Εθνική Εφήβων θα φιλοξενηθεί στα Τρίκαλα για προπονητικό τριήμερο και φιλικούς αγώνες.

Αγώνας της μικτής ΕΚΑΣΘ αγοριών με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα παίδων την Τρίτη-Ποιοι κλήθηκαν να συμμετάσχουν

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται την Τρίτη 20  Νοεμβρίου 2018 και ώρα 19:30  στο ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΑΟΚ οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2004  για τον αγώνα  ΜΙΚΤΗ Ε.ΚΑ.Σ.Θ.-ΠΑΟΚ:

Τα αποτελέσματα των χθεσινών αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε Γ2 ανδρών και νέους

Γ2΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Ρετρό: Η ιστορία του μπάσκετ

Η φωτογραφία είναι από το αρχείο του Βαγγέλη Αλεξανδρή και τον ευχαριστούμε. Πρόσωπα που έβαλαν τις βάσεις στο ελληνικό μπάσκετ και αποτελούν σημείο αναφοράς για την ιστορία του αθλήματος.

Νέος τεχνικός στον Ερμή Λαγκαδά ο Βασίλης Αγγέλης

Ο Ερμής Λαγκαδά ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας του με τον coach Βασίλη Αγγέλη, ο οποίος έχει θητεύσει και στο παρελθόν στον πάγκο της ομάδας με μεγάλη επιτυχία τόσο στην Α2 όσο και στην Β Εθνική.

Δύο παιχνίδια για την Γ1 και Γ2 ανδρών περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στην ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

«Φόρτσαρε» στην τρίτη περίοδο και παρέμεινε αήττητος ο ΑΣ Πανόραμα-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από το ντέρμπι κορυφής με τον Φρυγανιώτη

Με ένα σερί 13-5 στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γυναίκες του ΑΣ Πανόραμα επικράτησαν με 51-43 του Φρυγανιώτη στο ντέρμπι κορυφής της πρώτης κατηγορίας της ΕΚΑΣΘ. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία, όμως στην επανάληψη η κυριαρχία των γηπεδούχων ήταν αδιαμφισβήτητη.

Σημαντική επιτυχία για τον ΕΟ Σταυρούπολης

Εχοντας προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά οι γυναίκες του ΕΟ Σταυρούπολης επικράτησαν με 35-30 της ΧΑΝΘ. Ο αγώνας καθυστέρησε να ξεκινήσει καθώς στο γήπεδο δεν υπήρχε πίνακας και διεξήχθη με χρονόμετρο χειρός και ταμπέλες για το σκορ.

Ντάμπλ σκορ και… τέσσερα στον Λαγκαδά για τους Γαλάζιους-Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Με εξαιρετική απόδοση και σκοράρισμα και από τους 12 παίκτες, οι Γαλάζιοι επικράτησαν στον Λαγκαδά με 47-98 του ΑΣΚ και προκρίθηκαν στους «16» του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.