12 Νοε 2018

Απίστευτο φινάλε για τον Ιωνικό

Με σερί 2-23 στην τελευταία περίοδο, ο Ιωνικός επικράτησε με 51-73 στους Αμπελόκηπους της Ελπίδας. Οι νικητές είχαν καταφέρει να προηγηθούν και με 15 στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως έχασαν αμέσως τη διαφορά. Η Ελπίδα κατέβηκε με προπονητή τον Γουλτίδη, καθώς ο Γκογκάκης παραιτήθηκε για προσωπικούς λόγους.

Νίκη στο τέλος για την Σταυρούπολη ΕΚ

Μεγάλη επιτυχία για την Σταυρούπολη ΕΚ, που επικράτησε με 61-60 του ΠΚ Νεάπολης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (16-29), όμως πέντε δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα με βολή του Μαραπίδη διαμορφώθηκε το τελικό σκορ καθώς οι Νεαπολίτες, δεν πρόλαβαν να εκδηλώσουν επίθεση.

Εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΕ Τούμπας

Ανετη επικράτηση για την ΑΕΕ Τούμπας στη ΜΕΝΤ με 80-65 επί του Γαλαξία. Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι έφθασαν να προηγούνται ακόμη και με 27 πόντους στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Σημαντική επιτυχία για τα Βασιλικά

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι τα Βασιλικά επικράτησαν στην έδρα τους με 74-70 της ΑΕ Πυλαίας. Οι νικητές ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, όμως στο 39ο η ΑΕ Πυλαίας μείωσε σε 71-70. Τρεις βολές (δύο από τον Σίνο και μία από τον Οικονόμου) έγραψαν το τελικό αποτέλεσμα.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο, ο Ποσειδώνας επικράτησε στη Μηχανιώνα με 83-75 των Γαλάζιων.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών-Ενημέρωση και κατά τη διάρκεια των αγώνων

Ο προπονητής του ΚΣ Γέφυρας Τάσος Κουγιουμτζίδης μιλά στην κάμερα του ksgefiras.blogspot.gr για το παιχνίδι με τον Εσπερο Λαμίας

Ασβεστοχώρι-Ναύαρχος Βότσης για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, ζωντανά στις 21:00 από το Ασβεστοχώρι

«Κατοστάρα» για το παιδικό της ΧΑΝΘ

Εύκολο απόγευμα είχε η ΧΑΝΘ στο παιχνίδι της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Θόδωρου Αστεριάδη επικράτησαν άνετα της Νεάπολης με 101-16 σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει κριτικής καθώς η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων ήταν μεγάλη.

Δίκαια επικράτηση για το παιδικό του Θερμαϊκού Θέρμης

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι παίδες του Θερμαϊκού Θέρμης επικράτησαν της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου με 65-36.

Πρώτη συνάντηση για την Εθνική Γυναικών-Φωτορεπορτάζ από την προπόνηση

Στο παρκέ επέστρεψε σήμερα η Εθνική Γυναικών, ενόψει των δύο τελευταίων αγώνων της για την προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2019 με Μεγάλη Βρετανία (17/11, 21.00, Μάντσεστερ) και Ισραήλ (21/11, 17.00, Κοζάνη). Η πρώτη συνάντηση πραγματοποιήθηκε  στο κλειστό του Αμαρουσίου, στον Αγιο Θωμά.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Μαντουλίδης-ΓΑΣ Μελίκης 79-53 για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα παίδων Ηρακλής-Άρης 56-83

«Πέρασαν» από το Κορδελιό οι παίδες της Νέας Ραιδεστού

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ, και μένοντας μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, το παιδικό της Νέας Ραιδεστού επικράτησε, εκτός έδρας, επί του Ολύμπου Ελευθερίου Κορδελιού με 54-67.

Νίκες για νέους και εφήβους της GBA

Με επιτυχίες προχώρησαν στα αντίστοιχα πρωταθλήματα νέοι και έφηβοι της GBA. Aναλυτικά τα παιχνίδια:

Η παρακάμερα του αγώνα ΧΑΝΘ-Χαλκηδόνα από τη μεριά των φιλοξενουμένων

Καραμιχάλης: "Μπράβο στους παίκτες για το απαράμιλλο πάθος τους, ευχαριστούμε τον κόσμο"-Στιγμιότυπα από τη νίκη επί της ΜΕΝΤ

Ο Απόλλων Καλαμαριάς "έσπασε" το αήττητο της ΜΕΝΤ παίρνοντας έτσι μια σπουδαία νίκη και φτάνοντας τα τρία σερί θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Για το παιχνίδι της Κυριακής (11/11) μίλησε στο mgskapollon.gr ο προπονητής του Απόλλωνα, Δημήτρης Καραμιχάλης.

Στο Ρέθυμνο έπεσε η αυλαία της Β΄ Περιόδου του τουρνουά MILKO 3X3 της ΕΟΚ

Η αυλαία στην Β’ Περίοδο 2018 των τουρνουά MILKO 3X3 έπεσε στο Ρέθυμνο την Κυριακή 11 Νοεμβρίου. Στα τουρνουά αγόρια και κορίτσια ακολούθησαν το μότο του MILKO «ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ», το οποίο ενσαρκώνεται ιδανικά μέσα από τον αθλητισμό και τα ιδεώδη του, ενθαρρύνοντας τους νέους να κυνηγήσουν το όνειρό τους με ψηλά το κεφάλι.

Ανετη νίκη του Αρη στο ντέρμπι των παίδων

Με εκπληκτική εμφάνιση μετά τη δεύτερη περίοδο, οι παίδες του Αρη επικράτησαν με το εντυπωσιακό 56-83 στο «Ιβανώφειο» του Ηρακλή.

Η παρακάμερα του αγώνα Πευκοχώρι-Κόροιβος για την Α2 ανδρών

Δείτε ολόκληρο το παιχνίδι Ορφέας Πλαγιαρίου-Θρίαμβος Ταγαράδων για την Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ανετη επικράτηση για τη μικτή αγοριών της ΕΚΑΣΘ

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά η μικτή αγοριών της ΕΚΑΣΘ επιβλήθηκε με 60-39 των παίδων της ΑΕ Πυλαίας.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΠΚ Νεάπολης-ΑΕΕ Τούμπας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Αίας Ευόσμου-Ζέφυρος 75-59 για τη Γ΄ Εθνική ανδρών

Νίκη στην παράταση για την Ανατολή στο τουρνουά διαμερισμάτων αγοριών γεννημένων το 2005 της ΕΚΑΣΘ-Φωτορεπορτάζ

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι η Ανατολή επικράτησε στην παράταση με 45-43 της Δύσης για το τουρνουά διαμερισμάτων αγοριών γεννημένων το 2005 της ΕΚΑΣΘ

Αλλαγές ημερών κι ωρών έναρξης σε αγώνες Α1, Α2 γυναικών και Γ΄ Εθνικής ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι λόγω κωλύματος του γηπέδου και μετά από συμφωνία των δύο σωματείων, ο αγώνας Αθηναϊκός ΑΣ – Ολυμπιακός ΣΦΠ για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών αντί της 09/12/2018 και ώρας 13.30, θα διεξαχθεί στις 08/12/2018 και ώρα 14.00 στο κλειστό γυμναστήριο Βύρωνα «Δημ. Καλτσάς».

FIBA Camp Παμπαίδων και Παγκορασίδων U14 σε Αρναία και Τσοτύλι-Όλα τα ονόματα των αθλητών που θα συμμετάσχουν

Στο πλαίσιο του Αναπτυξιακού Προγράμματος της Ε.Ο.Κ. και σε συνεργασία με τον Δήμο Βοΐου και την Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. θα διεξαχθεί το FIBA CAMP U14 με αγώνες 3Χ3, το διάστημα 15-18/11/2018, στο κλειστό Γυμναστήριο του Τσοτυλίου. Οι αθλητές που συμμετέχουν στο CAMP είναι γεννημένοι τις χρονιές 2005 και 2006 και είναι οι εξής:

Ποιες θα αντιμετωπίσει η Εθνική Γυναικών-Τα ρόστερ του Ισραήλ και της Μεγάλης Βρετανίας

Η Εθνική Γυναικών αρχίζει σήμερα την μίνι προετοιμασία της για τις αναμετρήσεις με την Μεγάλη Βρετανία (17/11) στο Μάντσεστερ και το Ισραήλ στην Κοζάνη (21/11) για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019. Τα ρόστερ των αντιπάλων μας είναι τα εξής:

Οι πρώτες της στατιστικής στην Α1 Γυναικών-Στην κορυφή σε ασίστ και κλεψίματα, Λυμούρα και Τσινέκε Ε. αντίστοιχα

Μετά την ολοκλήρωση της 3ης Αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών οι κορυφαίες αθλήτριες σε πέντε στατιστικές κατηγορίες είναι:

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη 14 Νοεμβρίου στις 17.00 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ. Οι αθλητές που καλούνται είναι οι:

Τα παιχνίδια της Α΄ ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Οι δηλώσεις των προπονητών μετά τον αγώνα Αίας Ευόσμου-Ζέφυρος για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Πήραν το ντέρμπι οι παίδες των Μαχητών

Σε ένα πολύ καλό και ποιοτικό παιχνίδι μεταξύ των δύο αήττητων ομάδων του πέμπτου ομίλου των παίδων οι Μαχητές Πειραματικό Πεύκων επικράτησαν με 69-57 του ΑΣ Πανόραμα. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος για τρία δεκάλεπτα, στο τέταρτο όμως η άμυνα των Μαχητών ήταν αυτή που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππος Βέροιας-Στρατώνι για τη Β΄ Εθνική ανδρών

Δείτε το φοβερό κρεσέντο του Σοκ του Ηρακλή στην Καστοριά

Τα αποτελέσματα όλων των αγώνων της Κυριακής της ΕΚΑΣΘ σε Γ1, Γ2 ανδρών, νέους, παίδες και κορασίδες

Γ1΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Οι δηλώσεις προπονητών και παικτριών, μετά τον αγώνα της Α2 γυναικών Παναθλητικός-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 64-51