31 Οκτ 2018

«Διπλό» στη Νεάπολη για τον ΓΣ Μενεμένης

Εχοντας σταθερή διαφορά δέκα πόντων μετά τη δεύτερη περίοδο ο ΓΣ Μενεμένης επικράτησε στη Νεάπολη του ΠΚ με 38-48.

Χωρίς πρόβλημα στο Καλοχώρι ο ΠΣ Ευκαρπίας

Εχοντας διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο, οι γυναίκες του ΠΣ Ευκαρπίας επικράτησαν πολύ άνετα με 21-67 στο Καλοχώρι του τοπικού Μεγάλου Αλεξάνδρου.

«Περίπατος» στο ντέρμπι για το εφηβικό του ΠΑΟΚ

Δυναμική εμφάνιση πραγματοποίησε το εφηβικό τμήμα του ΠΑΟΚ κερδίζοντας την αντίστοιχη ομάδα του Ηρακλή με 92-68. Η ομάδα του ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και με κορυφαίους του Κλωνάρα και Βακουφτσή ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά έως το τέλος του παιχνιδιού.

Ανετο «πέρασμα» της ΜΕΝΤ από τον Σταυρό

Εχοντας εντυπωσιακή διαφορά μετά τη δεύτερη περίοδο η ΜΕΝΤ αν και ταξίδεψε με επτά μόλις παίκτριες επικράτησε στον Σταυρό του Αριστοτέλη με 24-47.

«Ανέβασε» στροφές στο τέλος η ΑΚ Πανόραμα

Καλύτερη στην τελευταία περίοδο η ΑΚ Πανόραμα επικράτησε με 58-42 του Αλέξανδρου Συκεών και προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

«Πέρασαν» και από τους Αμπελόκηπους οι αήττητες γυναίκες του Φρυγανιώτη

Νέα επιτυχία για τον Φρυγανιώτη που συνεχίζει αήττητος στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών, μετά την εκτός έδρας νίκη επί των Αμπελοκήπων Μενεμένης με 41-45. Οι φιλοξενούμενες είχαν συνεχώς την πρωτοπορία μετά το 8-8 της πρώτης περιόδου και «καθάρισαν» το παιχνίδι με επτά διαδοχικούς πόντους της Στεργίου στο τέλος του αγώνα.

Ανετη πρόκριση για τη Νέα Ραιδεστό

Εχοντας σημαντική διαφορά από την αρχή η Νέα Ραιδεστός επικράτησε με 65-52 του ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ. Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν οι μικρότεροι σε ηλικία παίκτες των γηπεδούχων.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών-Ενημέρωση και κατά τη διάρκεια των αγώνων

Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ  Α΄ ΦΑΣΗ

Στον Αριστοτέλη Επανομής Ευάγγελος και Μιχαήλ Κουτρομπίλας

Το τμήμα μπάσκετ του Αριστοτέλη Επανομής με ανακοίνωσή του, καλωσορίζει στην οικογένεια του, τους αθλητές Ευάγγελο Κουτρομπίλα (2-3, 1998) από τον ΑΟ Προοδευτικής και Μιχαήλ Κουτρομπίλα (1, 1999) από ΕΑ Νίκαιας.

Οι διαιτητές σε όλες τις Εθνικές κατηγορίες

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές των αγώνων της σε κύπελλο Ελλάδας, Β΄ και Γ΄ Εθνική ανδρών, καθώς και στην Α1 και Α2 γυναικών που είναι οι εξής:

Εντός έδρας ήττα για τη Νίκη Λευκάδας στο Eurocup Γυναικών-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με την ΜΒΑ Μόσχας

Τη δεύτερη της ήττα στο Eurocup Γυναικών γνώρισε η Νίκη Λευκάδας. Έχασε στην έδρα της από την ΜΒΑ Μόσχας με 82-56 με τη ρωσική ομάδα να συνεχίζει αήττητη τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Ο Σίμος Συρόπουλος ομιλητής στη μηνιαία συγκέντρωση προπονητών Βόρειας Ελλάδας

Ο Σύνδεσμος Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης καλεί όλα τα μέλη του, αλλά και τους πτυχιούχους της Σχολής προπονητών και τους φοιτητές της ειδικότητας του ΤΕΦΑΑ, να παρευρεθούν στην πρώτη μηνιαία συγκέντρωση για την σεζόν τη Δευτέρα 05/11/2018 στις 18:00 στα γραφεία του στο ΕΑΚ Μίκρας.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα νέων Ποσειδών Καλαμαριάς-ΑΟ Μαλακοπής Πυλαίας 70-57

Κάλεσμα αθλητριών που γεννήθηκαν τα έτη 2006-2007-2008 από την ΕΚΑΣΘ

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται όλα τα σωματεία της να στείλουν τις καλύτερες  αθλήτριες τους, γεννημένες τα έτη  2006, 2007, 2008 την Κυριακή  4 Νοεμβρίου  2018  στο κλειστό γυμναστήριο  Μίκρας Β’ και ώρα 9:15.

Καμμένου: «Ένιωσα ότι δεν είχα λείψει λεπτό από τα παρκέ»

Την περυσινή χρονιά η τύχη της γύρισε την πλάτη, καθώς ένας σοβαρός τραυματισμός τον περασμένο Μάρτιο την άφησε περίπου επτά μήνες εκτός δράσης. Η ώρα της επιστροφής, ωστόσο, ήρθε για τη Δανάη Καμμένου που έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή της σε μια ιστορική νίκη. Αυτή της Ελευθερίας Μοσχάτου απέναντι στον Πρωτέα Βούλας, την πρώτη της ομάδας στην Α1 Γυναικών.

Παρελθόν από το γυναικείο του Ηρακλή ο Γρηγόρης Κοκκινίδης

Ο μέχρι τώρα προπονητής των γυναικών του Ηρακλή Γρηγόρης Κοκκινίδης υπέβαλε την παραίτησή του από τα προπονητικά καθήκοντα της ομάδας επικαλούμενος προσωπικούς του λόγους, που δεν του επέτρεπαν να συνεχίσει. Ο ίδιος μας δήλωσε:

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου των Εθνικών Παμπαίδων (γεννημένων 2004 και 2005)

Tο κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παμπαίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου στις 16.30. Οι αθλητές που καλούνται να βρίσκονται στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ είναι οι:

Τα παιχνίδια της Α΄ γυναικών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Στιγμιότυπα από το παιχνίδι νέων ΒΑΟ-Γαλάζιοι 79-62

Ανετο «διπλό» για τις νεάνιδες του ΠΑΟΚ

Εχοντας μεγάλη διαφορά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν εκτός έδρας του Αστέρα Ιπποδρομίου-Εκπαιδευτήρια Ε.  Μαντουλίδη με 50-87.

Τσαραπατσάνης: «Η Ελευθερία Μοσχάτου ανέβηκε στην Α1 γυναικών για να μείνει»

Στην εκπληκτική πορεία της  Ελευθερίας Μοσχάτου, που έφτασε από την Α’ ΕΣΚΑΝΑ στην Α1 Γυναικών μέσα σε πέντε χρόνια αλλά και για τη νικηφόρα πρεμιέρα επί του Πρωτέα, αναφέρθηκε ο επί χρόνια δημιουργός και προπονητής της ομάδας Σωτήρης Τσαραπατσάνης, στην ιστοσελίδα του ΣΕΠΚ. Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Φόρτσαραν» στο τέλος οι νεάνιδες του Ηρακλή

Καλύτερες στην τελευταία περίοδο οι νεάνιδες του Ηρακλή επικράτησαν στην Πυλαία της τοπικής ΑΕ με 40-54. Οι γηπεδούχοι που εμφανίστηκαν με πέντε παίκτριες, πάλεψαν τον αγώνα μέχρι το 30ο λεπτό, όμως δεν άντεξαν περισσότερο και ο «Γηραιός» με περισσότερες επιλογές έφυγε με το ροζ φύλλο.

Ανετη επικράτηση για τις νεάνιδες του Παναθλητικού

Εχοντας διαφορά 15 πόντων από το πρώτο ημίχρονο οι νεάνιδες του Παναθλητικού, επιβλήθηκαν άνετα στις Συκιές με 54-37 της ΜΕΝΤ.