8 Οκτ 2018

Παρέμεινε αήττητη με νέο γκραν-γκινιόλ η ΑΕΕ Τούμπας

Για μια ακόμη φορά η ΑΕΕ Τούμπας κατάφερε να επικρατήσει στο καλάθι όπως φαίνεται από το τελικό 76-74 με το οποίο νίκησε τους Γαλάζιους.

Πρώτη επιτυχία για την ΑΕ Πυλαίας

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι και μάλιστα με σημαντική διαφορά στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο η ΑΕ Πυλαίας πέτυχε την πρώτη της νίκη επικρατώντας με 65-57 του ΠΚ Νεάπολης.

«Πέρασε» από τα Βασιλικά ο Ιωνικός

Μετά από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Ιωνικός επικράτησαν στα Βασιλικά με 66-70. Στο πρώτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 15 πόντους, αλλά  τραυματίστηκε ο Πασούδης και επηρεάστηκε ψυχολογικά.

Επιβλητικό «διπλό» για την Ελπίδα Αμπελοκήπων στη Μηχανιώνα

Με απίστευτη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και επιμέρους σκορ 30-54(!!!) η Ελπίδα Αμπελοκήπων επικράτησε στη Μηχανιώνα με 92-67 του τοπικού Ποσειδώνα.  Οι γηπεδούχοι είχαν τη σημαντική απουσία του Περδίκα, ενώ οι νικητές ευστόχησαν σε δέκα τρίποντα.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών-Ενημέρωση και κατά τη διάρκεια των αγώνων

ΑΕ Πυλαίας-ΠΚ Νεάπολης για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, ζωντανά στις 20:30 από την Πυλαία

Νίκες για εφήβους και παίδες της Βεργίνας

Με νίκη συνέχισε το εφηβικό της Βεργίνας, καθώς επικράτησε εύκολα στη Μίκρα του Ποσειδώνα Καλαμαριάς με 90-49. Η νικήτρια ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε μία καλή διαφορά από την αρχή την οποία και αύξησε όσο προχωρούσε το παιχνίδι.

Αποστόλου: Εμπειρία, ποιότητα και... φαρμακερό σουτ!

Aνέκαθεν ήταν σημαντικός στις ομάδες που έπαιξε... Αυτό ισχύει και στον Απόλλωνα Καλαμαριάς μιας και ο Πέτρος Αποστόλου αποτελεί βασικότατο "γρανάζι" του συνόλου του Δημήτρη Καραμιχάλη. Είναι ο μεγαλύτερος ηλικιακά (34 ετών) στην ομάδα, έχει πλούσια εμπειρία και αν μη τι άλλο αυτή... αποτυπώνεται για τα καλά στο παρκέ όταν αγωνίζεται. Η φετινή σεζόν θα είναι η τέταρτη χρονιά του στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, στον οποίο ήδη έχει προσφέρει πολλά αλλά έχει και πολλά ακόμη να "δώσει".

Οι δηλώσεις των Τσιρογιάννη και Καπινιάρη μετά τον αγώνα του ΑΟ Αγρινίου με τον Ερμή Λαγκαδά για την Β΄ Εθνική ανδρών

Η σύνθεση της φετινής Νικόπολης Πρέβεζας

Την Κυριακή 14 Οκτωβρίου αρχίζει το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής και η Νικόπολη Πρέβεζας θα αγωνιστεί στον 1ο όμιλο του βορρά. Οι αθλητές που θα τιμήσουν φέτος τα χρώματα της ομάδας είναι, εκτός από δυο, όλοι Πρεβεζάνοι και οι περισσότεροι μικροί σε ηλικία. Αναλυτικά:

Δουβίτσας: «Να αγκαλιάσει ο κόσμος την προσπάθειά μας»

Τις τελευταίες προπονήσεις πριν το μεγάλο ευρωπαϊκό ντεμπούτο της Tρίτης (9/10-18:00) κόντρα στην Spartak Noginsk κάνει η Νίκη Λευκάδας, με το Νίκο Δουβίτσα να αναλύει τον αντίπαλο και να καλεί τους Λευκαδίτες στο γήπεδο.Αναλυτικά όσα δήλωσε στο nikilefkadaswbc.gr:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα παίδων Μακεδονικός-ΠΑΟΚ 30-81

Δείτε το προμο-βίντεο του αγώνα Ολυμπιακός-Βίσλα Κρακοβίας για την Ευρωλίγκα γυναικών

«Κεκλεισμένων των θυρών» ο αγώνας Εσπερος-Γλαύκος για την Β΄ Εθνική ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι ο αγώνας ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ – ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας  ανδρών (1ος όμιλος), ο οποίος θα διεξαχθεί στις 14/10/2018, θα τελεσθεί «κεκλεισμένων των θυρών» μετά την υπ’ αριθ. 60/22-05-2018 Απόφαση της Ε.Ε. του Δ.Σ. της Ε.Ο.Κ.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα παίδων Άρης-ΚΑΣ Νέα Ραιδεστός 75-51

Η συνέντευξη των προπονητών μετά τον αγώνα ΑΟ Αγρινίου-Ερμής Λαγκαδά για την Β΄ Εθνική ανδρών

Έπαιξαν μπάσκετ σε Γιαννιτσά και Μεσολόγγι για το τουρνουά MILKO 3X3 της ΕΟΚ

Το Μεσολόγγι και τα Γιαννιτσά φιλοξένησαν το τουρνουά MILKO 3X3 το Σαββατοκύριακο 6 και 7 Οκτωβρίου. Στα δύο τουρνουά αγόρια και κορίτσια ακολούθησαν το μότο του MILKO «ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ», το οποίο ενσαρκώνεται ιδανικά μέσα από τον αθλητισμό και τα ιδεώδη του, ενθαρρύνοντας τους νέους να κυνηγήσουν το όνειρό τους με ψηλά το κεφάλι.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Παναθλητικός-Απόλλων Καλαμαριάς 61-54 για το κύπελλο Ελλάδας γυναικών

Ηττες για εφήβους και παίδες της Ελπίδας Αμπελοκήπων

Με ήττα για την εφηβική ομάδα της Ελπίδας Αμπελοκήπων έληξε ο εκτός έδρας αγώνας του Σαββάτου, αφού δεν τα κατάφερε απέναντι στην ομάδα των Κουφαλίων και έχασε με μικρή διαφορά 64-56.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Μακεδονικός-Φαίακας Κέρκυρας 71-77 για την Β Εθνική ανδρών

Ανετη επικράτηση για τους εφήβους της GBA

Χωρίς να συναντήσουν πρόβλημα οι έφηβοι της GBA επικράτησαν του Μαραθώνα με 70-33.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα παίδων Ηρακλής-Ναύαρχος Βότσης 74-58

Το πρόγραμμα της Κυριακής για το Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, είναι:

Τα παιχνίδια της Α΄ ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Νίκλας: «Ο κόσμος μπορεί να μας δώσει το κάτι παραπάνω»

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται αύριο Τρίτη 9 Οκτωβρίου (18:00) στο ΣΕΦ την Βίσλα Κρακοβίας στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκα και  προετοιμάζεται για την αναμέτρηση με ομάδα από την Πολωνία.

Αφιέρωμα της FIBA στη Νίκη Λευκάδας

Λίγες ημέρες έμειναν ακόμη για μια από τις κορυφαίες στιγμές που θα ζήσει η ομάδα της Νίκης Λευκάδας... μέχρι την επόμενη! Την Τρίτη 9 Οκτωβρίου στις 18:00 στο κλειστό γυμναστήριο της Λευκάδας θα γίνει ένα ιστορικό παιχνίδι.

Δείτε τις δηλώσεις Κοντογιάννη και Κοντσέ μετά το τέλος του αγώνα Μακεδονικός-Φαίακας Κέρκυρας για την Β΄ Εθνική ανδρών

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα παίδων Ανατόλια-GBA

Εκτός έδρας επικράτηση για τον Βελλερεφόντη

Έχοντας προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Βελλεροφόντη έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το Μίκρας Β επικρατώντας δίκαια επί του αξιόμαχου Αετού με 46-55.

«Καθαρή» νίκη για τους παίδες του Αρη

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή το παιδικό του Αρη επικράτησε της Νέας Ραιδεστού με 75-51.

Δείτε τις δηλώσεις Γεροφώτη και Σοφογιάννη μετά το τέλος του αγώνα Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Έσπερος Λαμίας για την Β΄ Εθνική ανδρών

Πήραν το ντέρμπι οι κορασίδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Καλύτερες στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο αν και αγωνίστηκαν χωρίς την Σταματάκη, οι κορασίδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη επικράτησαν στην Ευκαρπία του ΠΣ με 55-69.

Λαζάρου για τις καταγγελίες της ΑΕ Πυλαίας: «Θα απαντήσουμε διεξοδικά με επίσημη ανακοίνωση»

Μετά από επικοινωνία του μπλογκ με τον υπεύθυνο των Πρωταθλητών Πανοράματος κ. Θωμά Λαζάρου μας ανέφερε ότι θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση και τοποθέτηση για την πραγματική ροη των πραγμάτων από το ξεκίνημα του αγώνα μέχρι και το τέλος αυτού.

Αγχώδης επικράτηση για το παιδικό του Θερμαϊκού Θέρμης

Δεύτερη νίκη με πολύ άγχος για το παιδικό του Θερμαϊκού που επικράτησε στη Θέρμη του Ζέφυρου με 42-33. Οι γηπεδούχοι εύχονται περαστικά στον τραυματία Βασίλη Βιολίδη.

Τα αποτελέσματα όλων των αγώνων της Κυριακής στην ΕΚΑΣΘ σε A΄ γυναικών, Γ1, Γ2 ανδρών και παιδικό

Α΄ κατ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Εύκολη πρεμιέρα για το γυναικείο του ΑΣ Πανόραμα-Η βαθμολογία της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Ανεβάζοντας ανά δεκάλεπτο τη διαφορά ο ΑΣ Πανόραμα επικράτησε άνετα με 22-63 στη Νεάπολη του ΠΚ. Οι δύο τεχνικοί χρησιμοποίησαν όλες τις παίκτριες που είχαν στη διάθεσή τους.