7 Οκτ 2018

Φωτορεπορτάζ από την κερκίδα και τον αγώνα ΚΣ Γέφυρας-Ελευθερούπολη για την Β΄ Εθνική ανδρών

Επεισόδια στο χθεσινό παιχνίδι εφήβων στο Πανόραμα καταγγέλλει η ΑΕ Πυλαίας

Η ΑΕ Πυλαίας εξέδωσε πριν από λίγο την ακόλουθη ανακοίνωση η οποία κοινοποιήθηκε και στην ΕΚΑΣΘ:

Δίκαια πρόκριση για τις γυναίκες του Κρόνου Αγίου Δημητρίου

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου επικράτησε εκτός έδρας των Μελισσίων με 53-64 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

«Πέρασαν» από το Πανόραμα οι παίδες των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκαν αντίσταση οι παίδες των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων (15-16). Από εκεί και πέρα ανεβάζοντας την απόδοσή τους και χρησιμοποιώντας και τους 12 παίκτες έκλεισαν εύκολα την εκτός έδρας αναμέτρηση επικρατώντας των Πρωταθλητών Πανοράματος με 43-79.

«Καθαρή» επικράτηση για τον ΠΑΟΔ

Παλικαρίσια νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΔ εκτός έδρας νικώντας την δυνατή ομάδα του Δία  Πυλαίας με 45-59.

Το πανόραμα του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών

Α' Φάση 1ος Όμιλος

Ανετη επικράτηση για το παιδικό του Μαντουλίδη

Με φοβερή απόδοση στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίδες του Μαντουλίδη επικράτησαν με 69-39 του ΒΑΟ.

Διαφορά 60 πόντων για τους παίδες της ΧΑΝΘ

Ανεβάζοντας τη διαφορά ανά δεκάλεπτο, η ΧΑΝΘ επικράτησε στον Λαγκαδά του Ερμή με 26-86 σε αγώνα για το πρωτάθλημα παίδων.

«Διπλό» στην Χαλκηδόνα για τους παίδες του Ιωνικού

Καλύτερος μετά τη δεύτερη περίοδο ο Ιωνικός επικράτησε εκτός έδρας της Προποντίδας Χαλκηδόνας με 42-53 για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Το πρώτο ημίχρονο έδωσε τη νίκη στις κορασίδες των Αμπελοκήπων Μενεμένης-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με το ΠΚ Νεάπολης

Με πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο οι κορασίδες των Αμπελοκήπων  Μενεμένης επικράτησαν με 28-31 στη Νεάπολη του ΠΚ.

Μεγάλο «διπλό» για τον Θρίαμβο Ταγαράδων

Σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι, όπου κέρδισε ο πιο ψύχραιμος στις βολές, ο Θρίαμβος Ταγαράδων επικράτησε εκτός έδρας του Βόσπορου Καλαμαριάς με 56-60. Η νίκη αφιερώνεται από όλους στο νεώτερο μέλος της οικογένειας του Νίκου Χαρμάνα.

Στιγμιότυπα από το παιχνίδι Ασβεστοχώρι-ΑΕΕ Τούμπας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Νέα επιτυχία για τον ΕΟΝΘ

Πέρασε και από τη Μίκρα ο ΕΟΝΘ νικώντας τον Νέστωρα με 46-53. Σε ένα δυνατό ματς που επισκιάστηκε από τους πολλούς τραυματισμούς των φιλοξενούμενων ο ΕΟΝΘ πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα παρά τις πολλές απουσίες που είχε.

Χωρίς προβλήματα οι γυναίκες του Παναθηναϊκού

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος σε αναμέτρηση για τη 2η Αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Γυναικών επικράτησε στο «Π. Γιαννακόπουλος» με 58-35 της Τερψιθέας Γλυφάδας.

«Φόρτσαραν» στο δεύτερο ημίχρονο οι παίδες του Ηρακλή

Βελτιώθηκε στην επανάληψη ο Ηρακλής και επικράτησε τελικά του Ναύαρχου Βότση με 74-58, σε αγώνα για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ. Κορυφαίος των νικητών και του αγώνα ο Πετανίδης που πέτυχε 31 πόντους.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Β΄ Εθνικής ανδρών-Ενημέρωση και κατά τη διάρκεια των αγώνων

«Φόρτσαραν» στο τέλος οι παίδες του Ασβεστοχωρίου

Για τον πέμπτο όμιλο του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ ο ΑΣ Ασβεστοχωρίου επικράτησε των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη με 60-46.

Τσιμπής: Ένας παίκτης-"κομπιούτερ" που... ανεβάζει επίπεδο τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Όταν οι... πάντες στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, τόσο οι συμπαίκτες του όσο και τα στελέχη της ομάδας, στην κυριολεξία στάζουν μέλι γι' αυτόν και στέκονται στην αγωνιστική του ποιότητα, γίνεται αντιληπτό πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος του στην ομάδα.

Στιγμιότυπα από τον χθεσινό αγώνα ΑΣ Καρδίτσας-Κόροιβος για την Α2 ανδρών

ΑΟ Αγρινίου-Ερμής Λαγκαδά για την Β΄ Εθνική ανδρών, ζωντανά στις 17:00 από το Αγρίνιο

«Πέρασαν» από το «Αλεξάνδρειο» οι γυναίκες της ΑΕ Πυλαίας

Καλύτερες στην τελευταία περίοδο οι γυναίκες της ΑΕ Πυλαίας επικράτησαν εκτός έδρας του Αρη με 61-66 και πήραν την πρόκριση στο κύπελλο Ελλάδας. Η ευστοχία της Τζήμου σε δύο τρίποντα, και τα κλεψίματα των Καραμπατζάκη, Κατσαμούρη ήταν καθοριστικά για τη νίκη των φιλοξενουμένων.

Δίκαια πρόκριση για τον Παναθλητικό

Παρουσία 200 περίπου θεατών, ο Παναθλητικός επικράτησε στις Συκιές με 61-54 του Απόλλωνα Καλαμαριάς και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στα μέσα της τρίτης περιόδου ακόμη και με 13 (49-46), ενώ ο Απόλλων κατάφερε να μειώσει σε 59-54, λίγο πριν το φινάλε.

«Πέρασε» από την Πολίχνη η Ελβετία

Ανετο «διπλό» πέτυχε η Ελβετία που επικράτησε στην Πολίχνη με 37-58 των Μετεωριτών.

Στιγμιότυπα από τον χθεσινό αγώνα εφήβων Ποσειδών Καλαμαριάς-Βεργίνα 49-90

Στιγμιότυπα από τον χθεσινό αγώνα εφήβων ΠΑΟΚ-Μαντουλίδης 64-53

«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο το εφηβικό του Ηρακλή-Στιγμιότυπα από το χθεσινό παιχνίδι με την Ακαδημία Αστέρια

Καλύτερος στην επανάληψη ο Ηρακλής επικράτησε άνετα με 89-63 της Ακαδημία Αστέρια σε χθεσινό αγώνα για το εφηβικό πρωτάθλημα. Ο «Γηραιός» που αγωνίστηκε χωρίς τους Φίλλιο και Κατσαούνη, έκανε ένα σερί 19-8 στην τρίτη περίοδο και «καθάρισε» το παιχνίδι.

Τα παιχνίδια για το πρωτάθλημα παίδων ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα εφήβων Ηρακλής-ΑΚ Αστέρια

Το σημερινό πρόγραμμα των Εθνικών κατηγοριών-Αρχίζει η Β΄ Εθνική ανδρών

Αρκετά παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στις Εθνικές κατηγορίες με την πρώτη αγωνιστική της Β΄ Εθνική Ανδρών να ξεχωρίζει. Αναλυτικά:

Πέρασαν και από τη ΧΑΝΘ οι έφηβοι του Αρη-Στιγμιότυπα από τον αγώνα

Πολύ καλύτεροι στην επανάληψη οι έφηβοι του Αρη επικράτησαν στη ΧΑΝΘ με 70-55, έχοντας πρωταγωνιστές τους Κουρτίδη και Σιδηροηλία.

Ανετη επικράτηση στους Αμπελόκηπους για τον Εθνικό Ευόσμου Κορδελιού

Απέδρασε με το «διπλό» από το κλειστό των Αμπελοκήπων ο Εθνικός Ευόσμου Κορδελιού, καθώς αν και με αρκετά προβλήματα στην άμυνα, κέρδισε το αξιόμαχο  σύνολο του Μακεδόνα Αμπελοκήπων με 68-41.

Η... παρακάμερα του αγώνα Αριστοτέλης Επανομής-Αριστοτέλειο Κολλέγιο για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Πάνος Ακριτίδης: Το «βουνό» για... όλες τις δουλειές

Βλέπει τον κόσμο από τα 208 εκατοστά... Ο Πάρης Ακριτίδης είναι ένας γίγαντας για τα δεδομένα της Γ' Εθνικής αλλά αυτό φυσικά και δεν είναι το μοναδικό του πλεονέκτημα. Θα εξηγήσουμε το γιατί παρακάτω... Αρχικά ας δούμε την μέχρι τώρα πορεία του Ακριτίδη.