23 Σεπ 2018

«Φόρτσαραν» στο δεύτερο ημίχρονο οι παίδες του Φρυγανιώτη

Με εξαιρετική απόδοση μετά τη δεύτερη περίοδο και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο το παιδικό του Φρυγανιώτη επικράτησε εκτός έδρας με 37-79 του Κανάρη.

Τα σημερινά αποτελέσματα της ΕΚΑΣΘ σε Γ1, Γ2 ανδρών και παιδικό

Γ1΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Με το… δεξί η ΑΕΝ Κρήνης

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα η Αθλητική Ενωση Νέας Κρήνης επικράτησε της Πλατείας με 69-49.

«Υγιεινός περίπατος» των παίδων του Μαντουλίδη-Στιγμιότυπα από το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακός ο Μαντουλίδης επικράτησε στο ντέρμπι του παιδικού πρωταθλήματος με 73-38 του ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Στράτου Καραμανώλη έπιασαν εξαιρετική απόδοση στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο.

Μεγάλη νίκη στο «Ιβανώφειο» για το παιδικό της ΧΑΝΘ

Εχοντας προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι παρά την απουσία του τραυματία Φιλοξενίδη και τον τραυματισμό του Κωνσταντίνου στο 15ο λεπτό, η ΧΑΝΘ επικράτησε εκτός έδρας του Ηρακλή με 51-60 στην πρεμιέρα του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ. Από τους γηπεδούχους τραυματίστηκε στη δεύτερη περίοδο ο Βαφειάδης και δεν ξαναγωνίστηκε.

Εντυπωσιακό «διπλό» για τους παίδες της Νέας Ραιδεστού

Με νίκη εκτός έδρας επί του ΠΚ Νεάπολης με 19-73 ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το παιδικό της Νέας Ραιδεστού.

Προκρίσεις για Κόροιβο, Παγκράτι και Τρίτωνα- Το πρόγραμμα των επόμενων αγώνων για το κύπελλο Ελλάδας ανδρών

Οι γηπεδούχοι είχαν την… τιμητική τους στα τρία τελευταία σημερινά παιχνίδια του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών. Αναλυτικά:

«Περίπατος» για το παιδικό του Αρη-Στιγμιότυπα από τη νίκη επί του Ολυμπου Ελευθερίου Κορδελίου

Εντυπωσιακοί μετά τη δεύτερη περίοδο οι παίδες του Αρη επικράτησαν με 91-29 του Ολυμπου Ελευθερίου Κορδελιού. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τραυματίστηκε ο Κουτσούκος των γηπεδούχων.

Τι δήλωσαν Κεραμιδάς, Μάλτση και Καλτσίδου για το παιχνίδι της Εθνικής Γυναικών

Η Εθνική Γυναικών βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη στην αναμέτρηση με την Γαλλία, για να ηττηθεί τελικά με 75-71 στη δεύτερη μέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 στην Τενερίφη. Δείτε τι δήλωσαν μετά την αναμέτρηση ο ομοσπονδιακός προπονητής, Κώστας Κεραμιδάς, η Εβίνα Μάλτση και η Στέλλα Καλτσίδου.

«Πέρασαν» από το Ασβεστοχώρι οι παίδες των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων

Για την πρώτη αγωνιστική του 5ου ομίλου στο πρωτάθλημα παίδων της ΕΚΑΣΘ οι Μαχητές Πειραματικό Πεύκων επικράτησαν εκτός έδρας του Ασβεστοχωρίου με 42-56. Οι νικητές που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο, δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Βογιάννου λόγω κάρτας υγείας, ενώ ο Παξιμαδάς αγωνίστηκε μόλις ένα λεπτό.

Ηττα στις λεπτομέρειες από τη Γαλλία για την Εθνική Γυναικών-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Εκπληκτική εμφάνιση από την Εθνική Γυναικών, που έλειψε να πετύχει την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο καθώς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Γαλλία με 75-71.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Φαίακας Κέρκυρας

Επικράτηση επί ομάδας Α2 για τον εντυπωσιακό Φαίακα που επιβλήθηκε στην Κέρκυρα με 70-69 του Ερμή Αγιάς και συνεχίζει την πορεία του στον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας.

Εύκολο πρωινό για το παιδικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Εχοντας σημαντική διαφορά μετά τη δεύτερη περίοδο που αυξανόταν μέχρι το φινάλε το παιδικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς επικράτησε της ΑΕ Πυλαίας με 65-27.

Θριαμβευτική πρόκριση του Ανατόλια

Εχοντας προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το Ανατόλια επικράτησε της Καστοριάς με 71-61 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών.

Ενημέρωση ανά δεκάλεπτο για τα σημερινά παιχνίδια του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών

Πέντε παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών και το μπλογκ θα σας ενημερώνει ανά δεκάλεπτο για την εξέλιξή τους:

Ντάμπλ σκορ και… τρία για τον Θρίαμβο Ταγαράδων

Εύκολη εκτός έδρας νίκη του Θριάμβου Ταγαράδων με αντίπαλο τα Καμινίκια (αγωνίστηκαν με πέντε παίκτες), όπως φαίνεται και από το τελικό 30-63.

«Πέρασε» από τη Μίκρα το εφηβικό του Αχιλλέα Θερμαϊκού

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το εφηβικό του Αχιλλέα Θερμαϊκού καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 52-68 του Γαλαξία.

Στιγμιότυπα από το χθεσινό παιχνίδι εφήβων Ποσειδών Καλαμαριάς-Αριστοτέλης Επανομής 61-80

«Διπλό» για τον Εύριπο

«Πρεμιέρα» με εκτός έδρας νίκη για τον Εύριπο Ωραιοκάστρου που επιβλήθηκε του Μακεδόνα Αμπελοκήπων με 47-51. Η εμφάνιση των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο έδωσε προβάδισμα 12 πόντων και όλα έδειχναν ότι το τελικό σκορ θα είχε διπλάσια διαφορά. Οι γηπεδούχοι όμως στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά χωρίς όμως να απειλήσουν και ο Εύριπος πέτυχε την πρώτη του νίκη για φέτος στο πρωτάθλημα της Γ2 ΕΚΑΣΘ.

Η Ελένη Καφαντάρη αναλύει τη Γαλλία

Η Γαλλία είναι ο σημερινός (19.30, ΕΡΤ) αντίπαλος της Εθνικής Γυναικών στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Τενερίφης. Πρόκειται για μια παλιά γνώριμη, καθώς τα τελευταία χρόνια βρίσκεται συνεχώς στο δρόμο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Η Ελένη Καφαντάρη μίλησε για τη Γαλλία, αναφέρθηκε στα δυνατά της σημεία τονίζοντας ότι είναι πιο ισχυρή από πέρυσι.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Αρχίζει και το παιδικό

Τα παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα παίδων ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα των Εθνικών κατηγοριών

Πέντε παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στις Εθνικές κατηγορίες για την τρίτη αγωνιστική της πρώτης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών. Αναλυτικά:

Ίδρωσε αλλά τα κατάφερε στο τέλος ο Εθνικός Ευόσμου Κορδελιού

Παρά τη τελική μεγάλη διαφορά, ο Εθνικός Ευόσμου Κορδελιού «ίδρωσε» αλλά κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ2 καθώς επικράτησε στο τελευταίο δεκάλεπτο με 55-70 της Τερψιθέας Ευαγγελίστριας. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο όμως με όπλο την άμυνα, μπόρεσε και πήρε τη νίκη.

Πήρε Κούκσιτς ο Ερμής Αγιάς

Ο Ερμής Αγιάς συμπλήρωσε το ρόστερ του με τον Ρίχαρντς Κούκσικς απορρίπτοντας τόσο την περίπτωση του Γιαουχένι Μπελιάνκου όσο κι εκείνη του Τζαμάλ Σμιθ. Ο πρώην Λετονός διεθνής θα ενισχύσει την περιφερειακή ομάδα του Στέφανου Πέρκου εν όψει του πρωταθλήματος Α2.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα εφήβων ΒΑΟ-ΑΚ Αστέρια 79-70

Χατζηκυριακίδης: «Κακή ήττα»

Ο Ηρακλής εμφανίστηκε παντελώς ανέτοιμος, για να αντιμετωπίσει τον Διαγόρα Δρυοπιδέων στο Αιγάλεω, με τον Λευτέρη Χατζηκυριακίδη να κάνει λόγο για ένα σπουδαίο μάθημα που δέχθηκε η ομάδα του, που πρέπει να τη βάλει σε έντονο προβληματισμό εν όψει της συνέχειας, αλλά και να τονίζει πως ίσως ήταν… προτιμότερο που η εμφάνιση αυτή ήρθε σε αυτό το σημείο της σεζόν. Αναλυτικά, όσα δήλωσε:

«Πρεμιέρα» με νταμπλ σκορ για το εφηβικό του Κεραυνού Ωραιοκάστρου

Εχοντας μεγάλη διαφορά στο σκορ από τα πρώτα λεπτά το εφηβικό του Κεραυνού επικράτησε στο Ωραιόκαστρο με 50-25 της ΕΚ Σταυρούπολη.

«Άλωσαν» το Κορδελιό οι έφηβοι της Ελπίδας Αμπελοκήπων

Πιο έτοιμη και με μεγαλύτερη επιθετική πολυφωνία η ομάδα των εφήβων της Ελπίδας Αμπελοκήπων επικράτησε στο Κορδελιό του Πρωτέα με 52-66. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο πεντάλεπτο, η ομάδα του Κορδελιού συνεχώς κυνηγούσε το σκορ .

Εντός έδρας ήττα για τους Μετεωρίτες

Με ήττα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι Μετεωρίτες Πολίχνης για τον δεύτερο όμιλο της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών καθώς παρά το δυναμικό πρώτο δεκάλεπτο, οι Αστέρες  πάτησαν… γκάζι στην συνέχεια και κατέκτησαν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα με 35-65.

Το τελευταίο δραματικό λεπτό του αγώνα κορασίδων ΠΚ Νεάπολης-Μέγας Αλέξανδρος Καλοχωρίου 44-45

Ετοιμος για μια ακόμη αγωνιστική σεζόν ο Γιάννης Μητσάκης

Ο έμπειρος πλέι μέικερ Γιάννης Μητσάκης έχει στο ενεργητικό του δέκα σεζόν στην Β΄ Εθνική, μετρώντας τέσσερις ανόδους στην Α2 και βρίσκεται στην 15αδα των σκόρερ όλων των εποχών για την Β Εθνική με 3.105 π. σε 284 αγώνες. Ένα επίτευγμα αρκετά σημαντικό γιατί είναι ο μοναδικός «καθαρόαιμος»  πλει μεικερ που βρίσκεται σ αυτήν την λίστα.

Ανετη πρεμιέρα για το εφηβικό του Αστέρα Πλαγιαρίου

Με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο οι έφηβοι του Αστέρα Πλαγιαρίου επικράτησαν άνετα με 61-33 του Πήγασου.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα εφήβων Μαντουλίδης-Αρης 70-73