15 Σεπ 2018

«Φόρτσαρε» στο τέλος ο ΓΣ Μενεμένης

Με πολύ καλή απόδοση στην τελευταία περίοδο ο ΓΣ Μενεμένης επικράτησε με 80-66 του ΑΣ Αστέρες σε αγώνα για την πρώτη προκριματική φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Νέα ήττα από τη Λετονία για την Εθνική Γυναικών-Κεραμιδάς: «Εκνευριστική η ευστοχία των αντιπάλων μας»

Στο τελευταίο φιλικό πριν από την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στην Τενερίφη (22-30/9), η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 94-57 στη Ρίγα από τη Λετονία.

Τα ζευγάρια της δεύτερης αγωνιστικής της Α’ Φάσης του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών

Για την Τετάρτη 19/9 έχει προγραμματιστεί η δεύτερη αγωνιστική της Α’ Φάσης του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών. Τα ζευγάρια είναι τα εξής:

Tα φύλλα αγώνα των αγώνων μεταξύ ομάδων του Νότου για την 1η αγωνιστική (Α’ φάση) του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΓΛΑΥΚΟΣ 72-64

Εξαιρετικός στην επανάληψη ο Αστέρας Ιπποδρομίου

Με πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Ιπποδρομίου επικράτησε με 67-43 του ΕΟΝΘ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

«Ελαμψε» στη Σταυρούπολη ο Αστέρας Κουκλουτζά

Εχοντας συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ μετά τη δεύτερη περίοδο, ο Αστέρας Κουκλουτζά επικράτησε στη Σταυρούπολη με 51-66 του Μάρκου Μπότσαρη.

Εντυπωσιακό το Αριστοτέλειο Κολλέγιο

Με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο, το Αριστοτέλειο Κολλέγιο επιβλήθηκε με 81-50 της Αγχιάλου.

Ανετη πρόκριση για τον Ιωνικό

Καλύτερος μετά τη δεύτερη περίοδο ο Ιωνικός επικράτησε στην Ιωνία με 74-54 της Αθλητικής Ακαδημίας Καλαμαριάς και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ  Α΄ ΦΑΣΗ

Πρόκριση για τα Φάρσαλα

Αυξάνοντας την υπέρ τους διαφορά μετά τη δεύτερη περίοδο τα Φάρσαλα επικράτησαν με 71-64 του ΚΣ Γέφυρας σε αγώνα για την πρώτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

«Πέρασε σαν σίφουνας» από τη Νεάπολη ο Φίλιππος Βέροιας

Εντυπωσιακός, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 60-72 του Μακεδονικού στη Νεάπολη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Ελευθερούπολη

Εντυπωσιακή στην επανάληψη η Ελευθερούπολη επιβλήθηκε με 68-45 των Μαχητών Πειραματικό Πεύκων.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη το Ανατόλια

Πολύ καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο το Ανατόλια επικράτησε με 76-60 του Εσπερου Λαμίας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Ενημέρωση ανά δεκάλεπτο για τα παιχνίδια του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών-Συνεχής ανανέωση

Με τα πρώτα παιχνίδια του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών ξεκινά η αγωνιστική κίνηση στις Εθνικές κατηγορίες. Το μπλογκ θα σας ενημερώνει ανά δεκάλεπτο για την εξέλιξή τους:

«Πέρασε» από τη Χαλκηδόνα το Πευκοχώρι

«Ανεβάζοντας στροφές» στην τελεευταία περίοδο η Ευρώπη Πευκοχωρίου επικράτησε εκτός έδρας της Προποντίδας Χαλκηδόνας με 52-59 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Η FIBA αποθεώνει την Εβίνα Μάλτση

Η FIBA αποθέωσε την Εβίνα Μάλτση και τον τοποθέτησε στις αθλήτριες που πρέπει να δουν οι φίλαθλοι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Τενερίφης. Αναλυτικά το κείμενο:

Άνετη νίκη επί της Ελευθερίας Μοσχάτου για τις γυναίκες του Ολυμπιακού-Ρήξη αχίλλειου τένοντα η Ρίτα Ρασίντ

Στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας με 55-20 της Ελευθερίας Μοσχάτου, σε αγώνα τριών δεκαλέπτων.

Στον ΓΑΣ Κομοτηνής ο Ιορδάνογλου

Tον ταλαντούχο πλέι-μέικερ Στράτο Ιορδάνογλου απέκτησε ο ΓΑΣ Κομοτηνή, που είναι 21 ετών και έχει ύψος 1,87.

Σκουρτόπουλος: «Πρόκληση η πρόκριση»

Η Εθνική Ανδρών βρίσκεται στην Τιφλίδα από το μεσημέρι της Παρασκευής  και το πρωί του Σαββάτου (15/9) πραγματοποίησε την πρώτη της προπόνηση στο Sport Palace, το γήπεδο όπου θα διεξαχθεί η αυριανή (16/9) αναμέτρηση με την Γεωργία. Ο προπονητής της Εθνικής, Θανάσης Σκουρτόπουλος, μίλησε για την κατάσταση της ομάδας και την αυριανή αναμέτρηση.

Με έξι παιχνίδια για το κύπελλο ανδρών συνεχίζονται σήμερα οι αγώνες της ΕΚΑΣΘ. Αναλυτικά:

Αρχίζει σήμερα το κύπελλο Ελλάδας στους άνδρες-Το πρόγραμμα

Τα πρώτα παιχνίδια για το κύπελλο Ελλάδας ανδρών θα διεξαχθούν σήμερα. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Δυναμικό ξεκίνημα στα «Ορφανίδεια 2018» για τον Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού

Για την πρώτη μέρα του τουρνουά «Ορφανίδεια 2018» ο Πρωτέας Ελευθερίου Κορδελιού επικράτησε με 57-63 στο Ωραιόκαστρο του Κεραυνού.

Επιστροφή Κουτρούλη στον Παλαμά

Οι Τιτάνες Παλαμά ανακοίνωσαν την επιστροφή του Βαγγέλη Κουτρούλη στην ομάδα. Ο παίκτης αγωνιζόταν με την μορφή δανεισμού στον Απόλλωνα Μεσολογγίου για ένα χρόνο και στον Λέοντα Μεσολογγίου για τα επόμενα τρία.

«Πέρασε» από το Ωραιόκαστρο ο Γαλαξίας

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα ο Γαλαξίας επικράτησε στο Ωραιόκαστρο με 63-71 του ΔΑΣΩ και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στην τρίτη περίοδο με άμυνα ζώνης, όμως ο Φόρογλου με τρίποντα ανέβασε πάλι τη διαφορά υπέρ των νικητών.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Αλέξανδρος Συκεών

Με πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλέξανδρος Συκεών επικράτησε στο Ασβεστοχώρι με 34-51 του Χορτιάτη και πήρε την πρόκριση στο κύπελλο ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Σημαντική νίκη-πρόκριση, μετά από παράταση, για τον Θρίαμβο Ταγαράδων

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, ο Θρίαμβος Ταγαράδων με εξαιρετική απόδοση στην παράταση, επικράτησε με 62-54 της Ολυμπιάδας Ανω Πόλης και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.