16 Απρ 2018

Ανετο «διπλό» στον Αγιο Αθανάσιο για την Ελπίδα Αμπελοκήπων-Η βαθμολογία του Α΄ ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ανεβάζοντας ανά δεκάλεπτο την υπέρ της διαφορά η Ελπίδα Αμπελοκήπων δεν είχε πρόβλημα στον Αγιο Αθανάσιο επικρατώντας του τοπικού ΑΟΚ με 43-73.

«Πέρασε» από το «Αλεξάνδρειο» η ΑΕ Πυλαίας

Εχοντας διψήφια διαφορά από την αρχή του αγώνα η ΑΕ Πυλαίας επικράτησε άνετα στο «Αλεξάνδρειο» της Μακαμπή με 50-71.

Εύκολο έργο για τον Κεραυνό Αγίου Παύλου

Εχοντας διψήφια διαφορά σε όλο το παιχνίδι που έφθασε και τους 30 πόντους στην τελευταία περίοδο, ο Κεραυνός επικράτησε με 77-51 στον Αγιο Παύλο του Αριστοτέλη Επανομής.

Χωρίς προβλήματα ο Γαλαξίας

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα το οποίο ανέβηκε στα… ύψη στην επανάληψη ο Γαλαξίας επικράτησε με 70-40 του Ποσειδώνα Μηχανιώνας.

Δίκαια επικράτηση για τα Βασιλικά

Παρότι ξαφνιάστηκαν από το αρχικό 1-9, τα Βασιλικά «ανέβασαν στροφές» μετά τη δεύτερη περίοδο και παίρνοντας διψήφια διαφορά, η οποία έφθασε και τους 20 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησαν τελικά άνετα με 84-71 του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών-Ενημέρωση ανά δεκάλεπτο και για τον αγώνα της Β΄ ανδρών

Γαλαξίας-Ποσειδών Μηχανιώνας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, ζωντανά στις 21:00 από τη Μίκρα

Μεγάλη επιτυχία στον πρώτο φιλανθρωπικό αγώνα «Βlock στο trafficking» της ΑΚ Πανόραμα-Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή ο πρώτος φιλανθρωπικός αγώνας «Βlock στο trafficking», που διοργάνωσε η Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης Πανόραμα σε συνεργασία με την A21 Greece.

Ανετη επικράτηση για τις κορασίδες του Παναθλητικού

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα από την αρχή οι κορασίδες του Παναθλητικού επικράτησαν με 72-29 της ΜΕΝΤ.

Στους «12» της Θεσσαλονίκης οι παίδες των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων-Στιγμιότυπα από τη νίκη επί του Αστέρα Σίνδου

Με δύο νίκες οι παίδες των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων πέρασαν το εμπόδιο του Αστέρα Σίνδου και δίκαια προκρίθηκαν στις 12 καλύτερες ομάδες της Θεσσαλονίκης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά καθώς επικράτησαν με 69-46 και στο δεύτερο παιχνίδι.

Νταμπλ-σκορ για το παιδικό του ΠΑΟΚ-Στιγμιότυπα από τη νίκη επί της ΔΕΚΑ

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για το παιδικό τμήμα του ΠΑΟΚ με νίκη επί της ΔΕΚΑ με 64-32.

Η συνέντευξη τύπου και στιγμιότυπα από τον αγώνα Χαρίλαος Τρικούπης-Ίκαροι Σερρών

Νέα επιτυχία για τον Ποσειδώνα Καλαμαριάς

Συνέχισε το νικηφόρο σερί ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς κερδίζοντας στην έδρα του τον Ορφέα Σουρωτής με 66-51. Η νικήτρια ομάδα ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι επηρεασμένη από τις διακοπές του Πάσχα, αλλά σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της φτάνοντας στην νίκη.
΄

Κεκλεισμένων των θυρών δύο αγώνες Β΄ και Γ΄ Εθνική ανδρών-Αλλαγή ώρας έναρξης σε αγώνα Γ΄ Εθνικής

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι ο αγώνας ΓΣ Κορωπίου – Πανελευσινιακός ΑΟΚ για την 26η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών (1ος όμιλος), ο οποίος θα διεξαχθεί στις 22/04/2018, θα τελεσθεί «κεκλεισμένων των θυρών» μετά την υπ΄αριθ. 814/30-03-2018 Απόφαση του Πρωτοβάθμιου Μονομελούς Δικαιοδοτικού Οργάνου της Ε.Ο.Κ..

Προπόνηση για το Κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη 18 Απριλίου στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ στις 16.30. Οι αθλητές που καλούνται είναι οι:

Στην τελική φάση του Πανελληνίου παίδων το Ηράκλειο

To Ηράκλειο με τη νίκη επί του Ιάλυσου πήρε την πρόκριση για την τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων. Τα αποτελέσματα και οι αγώνες της 5ης αγωνιστικής του Γ’ Ομίλου για την Β’ Φάση της διοργάνωσης είναι:

Βίντεο από την επιστροφή των πρωταθλητριών νεανίδων του Παναθηναϊκού στην Αθήνα-Τι δήλωσαν οι προπονητές και οι αθλήτριες

Η τελική λήξης και οι απονομές στο Πανελλήνιο Εφήβων

Την Τετάρτη η κλήρωση της ημιτελικής φάσης των παίδων της ΕΚΑΣΘ-Ποια σωματεία θα δώσουν το παρών

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι εκπρόσωποι των παρακάτω σωματείων, όπως προσέλθουν στα γραφεία της Ένωσης την Τετάρτη 18/04/2018 και ώρα 17:00 για την κλήρωση της ημιτελικής φάσης:

Στο Πανελλήνιο Κορασίδων ο ΟΑ Χανίων

Ο ΟΑ Χανίων κατέκτησε την πρώτη θέση και την πρόκριση στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων. Τα αποτελέσματα και οι αγώνες της 5ης αγωνιστικής του Γ΄Ομίλου για τη Β’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων, είναι:

Τα παιχνίδια  της Α΄ ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε Γ1, Γ2 ανδρών και παίδες

Γ1΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Σημαντική επιτυχία για την ΕΔΗΛ

Σπουδαία νίκη για την ΕΔΗΛ επί του Πύργου Χαλάστρας με 71-69.

«Ανέβασε στροφές» στο τέλος ο ΠΑΟΚ Κυμίνων

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ Κυμίνων πέρασε με διπλό και από το κλειστό της Καλαμαριάς επικρατώντας της Ολντ Σκούλ με 55-65 και έτσι πήρε και την άτυπη ρεβάνς για την μοναδική μέχρι στιγμής ήττα του στην σεζόν στον πρώτο γύρο.

Επιβλητική νίκη για τον Αγιο Γεώργιο Νεοχωρούδας

Επιστροφή στις νίκες για τον Άγιο Γεώργιο Νεοχωρούδας ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Αναγέννησης Φλόγας Πολίχνης με το επιβλητικό 78-58. Το παιχνίδι έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου πήγαινε πόντο πόντο στην επανάληψη όμως ο Άγιος Γεώργιος πήρε μεγάλη διαφορά από την αρχή η όποια διατηρήθηκε έως το τέλος του παιχνιδιού.

Γλυκιά ήττα για το παιδικό του Μακεδονικού-Στιγμιότυπα από το παιχνίδι με τον ΒΑΟ

Ηττα από τον ΒΑΟ με 40-36 αλλά πρόκριση στις 12 καλύτερες ομάδες της ΕΚΑΣΘ για την παιδική ομάδα του Μακεδονικού. Το παιχνίδι είχε πολύ άγχος και από τις δύο πλευρές με αποτέλεσμα να παρουσιάσουν ένα μέτριο θέαμα. Η ομάδα του Μακεδονικού προκρίθηκε αφού είχε πάρει το πρώτο παιχνίδι με 19 πόντους διαφορά

Ιστορική πρόκριση στους «12» για το παιδικό της Νέας Ραιδεστού

Για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου, οι παίδες της Νέας Ραιδεστού κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στους καλύτερους 12 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ, με δεύτερη νίκη επί του Αστέρα Ιπποδρομίου με τελικό σκορ 48-42.

Αγγελίδης: «Πρωταθλήτριες Ελλάδας στις καρδιές του κόσμου οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ»

Ο γενικός αρχηγός των γυναικείων τμημάτων του ΠΑΟΚ, Βασίλης Αγγελίδης, ανάρτησε στο προφίλ του στο facebook το εξής κείμενο: