5 Φεβ 2018

Γκραν-γκινιόλ στην Επανομή με νίκη του Αριστοτέλη

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Αριστοτέλης επικράτησε στην Επανομή με 59-57 του Κεραυνού Ωραιοκάστρου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23-34 στο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο ο Αριστοτέλης ισορρόπησε και στο τέλος πιο ψύχραιμος πήρε τη σημαντική νίκη.

Μεγά(λο) «διπλό» στη Νεάπολη

Εξαιρετικός μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μέχρι τις αρχές της τελευταίας, ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε στη Νεάπολη του ΠΚ με 65-72.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη η ΑΕΕ Τούμπας

Με καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΕ Τούμπας επικράτησε στη ΜΕΝΤ με 74-67 της ΑΕ Πυλαίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 36-40 στο τέλος της δεύτερης περιόδου, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά και έφθασαν στη νίκη.

Σημαντική επιτυχία του Γαλαξία

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Γαλαξίας που επικράτησε με 67-65 του Κεραυνού Αγίου Παύλου. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το παιχνίδι καμία ομάδα δε προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων.

Μεγάλη ανατροπή για τη Μηχανιώνα

Αν και ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, ο Ποσειδώνας επικράτησε στη Μηχανιώνα με 82-76 της Μακαμπή.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών-Ενημέρωση ανά δεκάλεπτο

Άρχισε η προετοιμασία της Εθνικής Γυναικών-Τι δήλωσε η Αννα Σπυριδοπούλου-Φωτορεπορτάζ

Την προετοιμασία της ενόψει της συμμετοχής της στο δεύτερο «παράθυρο» των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2019 ξεκίνησε σήμερα το απόγευμα στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι η Εθνική Γυναικών.

Δεράος: «Θέλουμε καλύτερο μπάσκετ»

Ικανοποιημένος από το «διπλό» του Έσπερου ΑΟΠΑ στο Αίγιο απέναντι στον Κεραυνό έμεινε ο Σπύρος Δεράος, ωστόσο δεν μένει εκεί.

Πετυχημένη επέμβαση στην Ευτέρπη Κοτζαΐτση-Της αφιέρωσε τη νίκη ο Φάρος

Στην Ευτέρπη Κοτζαΐτση αφιέρωσε την εντός έδρας νίκη του επί του Παναθλητικού Συκεών, στο «Π. Νικολαΐδης», ο Φάρος Κερατσινίου.

Αγγελίδης: «Μπορούμε να πάμε τελικό»- Συνεχίζει την αποθεραπεία η Λιούις

Εφικτή είναι η πρόκριση του ΠΑΟΚ στον τελικό του φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών σύμφωνα με το Βασίλη Αγγελίδη.

ΠΚ Νεάπολης-Μέγας Αλέξανδρος ζωντανά στις 21:00 από το ΕΑΚ Νεάπολης

Δουβίτσας: «Μεστό και ώριμο παιχνίδι»

Ο προπονητής της Νίκης Λευκάδας, Νίκος Δούβιτσας τόνισε για τον νικηφόρο αγώνα της ομάδας στον Βόλο:

Νέα επιτυχία για τον ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων

Με νίκη ξεκίνησε και την δεύτερη φάση του πρωταθλήματος της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών, ο ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων επικρατώντας για τρίτη φορά φέτος και δεύτερη εκτός έδρας του Αξιού Ανατολικού με 52-71.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα παίδων Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Ερμής Λαγκαδά

Σημαντικό «διπλό» για τις Ελπίδες Ηλιούπολης

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα οι Ελπίδες Ηλιούπολης επικράτησαν στο γήπεδο της Μίκρας του Αετού με 52-56.

Πλήθος κόσμου στη βασιλόπιτα του Ολυμπου Ελευθερίου Κορδελιού-Ολες οι βραβεύσεις-Φωτορεπορτάζ

Πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή η ετήσια κοπή της πίτας του Όλυμπου Ελευθερίου Κορδελιού στο κλειστό γυμναστήριο του 1ου ΕΠΑΛ στην οδό Παπάγου, με πάνω από 300 άτομα να δίνουν το παρόν.

Ο Δημήτρης Νέτας στο «τιμόνι» του Εθνικού Ευοσμου

Την τεχνική ηγεσία του Εθνικού Ευοσμου αναλαμβάνει σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες ο έμπειρος τεχνικός Δημήτρης Νέτας. Το ντεμπούτο του νέου κόουτς θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα στον αγώνα εναντίον του Αετού Φιλυρου για το τουρνουά κατάταξης της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών.

«Φόρτσαραν» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο οι άνδρες της GBA

Εχοντας προβάδισμα μετά τη δεύτερη περίοδο οι άνδρες της GBA επικράτησαν εκτός έδρας των Ιπποτών Χαριλάου με 58-85.

Νίκες για Ανατολή και Δύση στην πρεμιέρα του Τουρνουά Διαμερισμάτων γεννημένων το 2005 της ΕΚΑΣΘ-Τα φύλλα αγώνα

Το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2018 στο κλειστό γήπεδο Μίκρας Β διεξήχθησαν οι αγώνες της πρώτης  αγωνιστικής του Τουρνουά Διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ αθλητών γεννημένων το 2005 με τα εξής αποτελέσματα:

Νίκη στο τέλος για τον ΠΟΞ επί της ΔΕΗ

Καλύτερος στην τελευταία περίοδο του αγώνα  ο ΠΟΞ επικράτησε της ΔΕΗ με 61-51. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το 35ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν 44-44, όμως με ένα επιμέρους σκορ 17-7 στα τελευταία πέντε λεπτά ο ΠΟΞ πέτυχε τελικά τη νίκη.

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα εφήβων Ηρακλής-Απόλλων Καλαμαριάς

Στιγμιότυπα από τον αγώνα παίδων ΔΕΚΑ-ΠΑΟΚ

Μηδενίζεται γιατί δεν πλήρωσε τους διαιτητές ο Ερμής Αγίας στον αγώνα με τον Χολαργό

Η εκτελεστική επιτροπή της ΕΟΚ (απόφαση υπ’ αριθμ. 52/31 Ιανουαρίου 2018) ενέκρινε την εισήγηση της Επιτροπής Πρωταθλήματος για ποινή μηδενισμού στον Ερμή Αγιάς Λάρισας, στον αγώνα με την ΑΕ Χολαργού που έγινε στις 27 Ιανουαρίου 2018.

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Μακεδονικός-Μαντουλίδης για την Γ Εθνική ανδρών

Αναβάλλεται για αύριο η Media Day της Εθνικής Γυναικών

Από την ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι η προγραμματισμένη για σήμερα το απόγευμα Media Day της Εθνικής Γυναικών αναβάλλεται και θα πραγματοποιηθεί αύριο στις 17.00 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων-Ποιοι κλήθηκαν να συμμετάσχουν

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου στις 16.30 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ. Οι αθλητές που καλούνται είναι οι:

Η κλήρωση του Final Four για το κύπελλο Ελλάδας γυναικών-Με τον Αθηναϊκό ο ΠΑΟΚ

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η κλήρωση των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών. Τα ζευγάρια των ημιτελικών είναι ΠΑΟΚ-Αθηναϊκός, Φάρος Κερατσινίου – Ολυμπιακός.

Τα παιχνίδια  της Α΄ ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα κορασίδων ΠΑΟΚ-Νέα Ραιδεστός

Τιμήθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου στην πίτα της GBA-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα

Νίκη στο ντέρμπι της Καλαμαριάς και ελπίδες σωτηρίας για τον Αγιο Νικόλαο-Νέος τεχνικός ο Κυρκόπουλος

Σημαντική νίκη πέτυχε στο ντέρμπι της Καλαμαριάς ο Άγιος Νικόλαος που επικράτησε με 63-55 του Βόσπορου. Οι νικητές ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια του αγώνα και ανά διαστήματα  έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ, όμως  στο τελευταίο δεκάλεπτο λίγο έλειψε ο Βόσπορος  να κλέψει στο ματς. 1:38 πριν το τέλος το παιχνίδι πήγε στον έναν πόντο διαφορά, αλλά πιο ψύχραιμος και παθιασμένος, ο Άγιος  πήρε το παιχνίδι που του δίνει ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ολυμπιακός-Εσπερίδες για την Α1 γυναικών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Νικόπολη-Πρωτέας Γρεβενών

Οι δηλώσεις Ντολόπουλου και Μπαρζού μετά τον αγώνα Μακεδονικός-Μαντουλίδης

«Διπλό» στο Καλοχώρι για το εφηβικό της ΗΟΟΡ

Καλύτεροι στην επανάληψη οι έφηβοι της ΗΟΟΡ επικράτησαν στο Καλοχώρι του Μεγάλου Αλεξάνδρου με 45-59.

Χωρίς πρόβλημα οι έφηβοι του Πρωτέα

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι οι έφηβοι του Πρωτέα πήραν εύκολη νίκη, αν και ήταν μόνο επτά λογω τραυματισμών και ιώσεων, επί του ICBS με 68-56.