29 Ιαν 2018

Στο ΔΑΣΩ το ντέρμπι του Ωραιοκάστρου

Σημαντική επιτυχία, μετά από καιρό, για το ΔΑΣΩ που επικράτησε στο ντέρμπι του Ωραιοκάστρου με 74-59 του Κεραυνού. Οι νικητές είχαν προβάδισμα από την αρχή και στο δεύτερο ημίχρονο είχαν συνεχώς μια διαφορά κοντά στους δέκα πόντους.

Η άμυνα στο τέλος έδωσε τη νίκη στο ΠΚ Νεάπολης

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι το ΠΚ Νεάπολης με καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο, πήρε μια μικρή διαφορά που του έδωσε την σημαντική εκτός έδρας επιτυχία επί της ΑΕ Πυλαίας με 62-68.

«Καθαρή» νίκη για τον ΒΑΟ

Για ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση του Γαλαξία, καθώς μετά το δεύτερο ο ΒΑΟ πήρε διαφορά γύρω στους δέκα πόντους, φθάνοντας εύκολα στο τελικό 80-68.

«Διπλό» και στο Αλεξάνδρειο για την ΑΕΕ Τούμπας

Συνεχίζει το πετυχημένο σερί της η ΑΕΕ Τούμπας που επικράτησε και στο Αλεξάνδρειο της Μακαμπή με 61-70.

Δίκαιο «πέρασμα» από τα Βασιλικά για τη Μηχανιώνα

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας επικράτησε στα Βασιλικά με 64-69. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 16 πόντων στο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν μέχρι τους πέντε στο τέλος του αγώνα.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών-Ενημέρωση ανά δεκάλεπτο

Κεραυνός Αγίου Παύλου-ΔΕΚΑ για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, ζωντανά από τον Αγιο Παύλο

Αποθεώθηκαν στο ΟΑΚΑ οι γυναίκες του Παναθηναϊκού

Οι παίκτριες του γυναικείου τμήματος του Παναθηναϊκού αποθεώθηκαν στο ΟΑΚΑ όπου παρακολούθησαν το ντέρμπι της ανδρικής ομάδας με τον Ολυμπιακό.

«Χαρμολύπη» για την υποδομή των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων

Με μια νίκη και μία ήττα συνέχισαν τα αγωνιστικά τμήματα των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων την παρουσία τους στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ. Αναλυτικά:

Την Τετάρτη οι κληρώσεις της επόμενης φάσης σε εφήβους, νέους και Γ2 ανδρών-Τι προβλέπεται από τις προκηρύξεις

Σύμφωνα με πληροφορίες του μπλογκ την Τετάρτη το απόγευμα στα γραφεία της Ενωσης θα πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις της επόμενης φάσης σε εφήβους, νέους και Γ2 ανδρών. Να τι προβλέπεται σε κάθε προκήρυξη για την διαδικασία σε αυτή τη φάση:

Πέρασε από τον… Βόσπορο ο Θερμαϊκός Θέρμης

«Φορτσάροντας» στην τελευταία περίοδο ο Θερμαϊκός Θέρμης επικράτησε εκτός έδρας του Βόσπορου με 51-64.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Απόλλων Καλαμαριάς-ΑΟ Πολυγύρου για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Παρά πέντε… εκατό για την Old School

Στο ρελαντί και με αρκετές απουσίες, η Old School νίκησε εύκολα την ομάδα του Κανάρη (95-77) που προσήλθε στην αναμέτρηση με πέντε μόλις παίκτες. Το παιχνίδι ήταν πλούσιο από επίθεση και φτωχό από άμυνα, κάτι φυσιολογικό αφού δεν είχε βαθμολογική σημασία.

Στην επόμενη φάση και φέτος οι έφηβοι της Μηχανιώνας

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά θα βρεθεί στην επομένη φάση των εφήβων ο Ποσειδώνας Μηχανιωνας και μάλιστα φέτος καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση μετά την άνετη εκτός έδρας νίκη επί των Βασιλικών με 49-76.

«Φόρτσαραν» στην επανάληψη οι παίδες του Ηρακλή-Επικράτησαν με 59-72 της μικτής ΕΚΑΣΘ

Καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο οι παίδες του Ηρακλή επιβλήθηκαν με 59-72 της μικτής αγοριών της ΕΚΑΣΘ.

Νίκη στον… πόντο επί της ΑΚ Αστέρια για το Μαραθώνα

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Μαραθώνας που επικράτησε με 60-61 της Ακαδημίας Αστέρια. Πρωταγωνιστής του αγώνα, ο πρώτος σκόρερ όλης της κατηγορίας, Κυριωτης ο οποίος είχε τρομερά ποσοστά σε άμυνα και επίθεση.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ιωνικός Ιωνίας-Φίλιππος Βέροιας για τη Γ΄ Εθνική ανδρών

Δείτε τη βράβευση του Παναθλητικού και των μαθητών της Β΄ γυμνασίου στην πίτα της ΕΚΑΣΘ

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Αίας Ευόσμου-ΑΕ Κομοτηνής για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Δείτε τη βράβευση της Εθνικής Νέων Ανδρών και των παίδων του ΠΑΟΚ στην πίτα της ΕΚΑΣΘ

Τα καλύτερα στιγμιότυπα από τον χθεσινό αγώνα παίδων ΠΑΟΚ-Αχιλλέας Τριανδρίας

Δείτε την βράβευση των Θανάση Πολυμένη, Δημήτρη Αντωνιάδη, Αρη Νικολάκη και των αριστούχων της Γ΄ γυμνασίου στην πίτα της ΕΚΑΣΘ

Αλλαγή ώρας έναρξης σε αγώνα της Β΄ Εθνικής Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, για συγκοινωνιακούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ-ΑΣΚ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (1ος Όμιλος) της 04/02/2018 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί ώρα 15.00, στο 2ο Κλειστό Γυμναστήριο Ελευσίνας.

Φιλικό παιχνίδι με τον Αίαντα Ευόσμου για το κλιμάκιο Βορρά της Εθνικής Εφήβων-Ποιοι κλήθηκαν, που και πότε

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου και ώρα 20:30 θα πραγματοποιηθεί φιλικό παιχνίδι του κλιμακίου Βορρά της Εθνικής Εφήβων με την ομάδα του Αίαντα στο κλειστό γυμναστήριο του Ευόσμου. Γι’ αυτό καλούνται να δώσουν το παρών οι παρακάτω αθλητές:

Αγώνας με τον Αχιλλέα Τριανδρίας για τη μικτή αγοριών της ΕΚΑΣΘ την Πέμπτη-Ποιοι κλήθηκαν

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται την  Πέμπτη  1 Φεβρουαρίου και ώρα 19:00 στο κλειστό γυμναστήριο Τριανδρίας οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2003 και 2004  για τον αγώνα  της μικτής αγοριών με τον Αχιλλέα Τριανδρίας:

Σήμερα ο αγώνας με τη ΜΕΝΤ της μικτής κορασίδων της Ε.ΚΑ.Σ.Θ.-Ποιες αθλήτριες έχουν κληθεί

Η Ε.ΚΑ.Σ.Θ. καλεί τις παρακάτω αθλήτριες γεννημένες τα έτη 2003, 2004, 2005 την Δευτέρα (29/01/2018) και ώρα 16:00 στο γήπεδο Μίκρας 2 για τον αγώνα της μικτής κορασίδων με τη ΜΕΝΤ:

Δείτε τα βίντεο με τις βραβεύσεις των μαθητών του Λυκείου και του Δημάρχου Πανοράματος στην πίτα της ΕΚΑΣΘ

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου στις 16.30. Οι αθλητές που καλούνται είναι οι:

Φιλικό για το Κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων θα δώσει φιλικό αγώνα με την Αγίας Παρασκευή στο Κοντόπευκο την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου. Οι αθλητές που καλούνται να βρίσκονται στο γήπεδο στις 18.00 είναι οι:

Τα παιχνίδια  της Α΄ ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

«Φόρτσαραν» στην επανάληψη οι παίδες του Αρη

Καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο οι παίδες του Αρη επικράτησαν με 67-72 στη ΧΑΝΘ.

Δείτε τη βράβευση των κορασίδων του Αχιλλέα Τριανδρίας στην πίτα της ΕΚΑΣΘ

Στον όμιλο ανόδου ο ΠΑΟΔ

Ο ΠΑΟΔ κέρδισε με 63-51 τους Αστέρες και θα συμμετάσχει στον όμιλο ανόδου. Από την αρχή του αγώνα ο ΠΑΟΔ έδειξε τα δόντια του και ξέφυγε μέχρι και με 23 πόντους διαφορά.

Ανετη επικράτηση των παίδων του ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε το παιδικό τμήμα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι στο ΠΑΟΚ Sports Arena επικρατώντας του Αχιλλέα Τριανδρίας με 68-38.