15 Ιαν 2018

«Πήρε φόρα» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο η Μακαμπή

Εξαιρετική μετά τη δεύτερη περίοδο η Μακαμπή επικράτησε στην Επανομή με 45-70 του Αριστοτέλη. Τίποτα δεν έδειχνε ότι ο αγώνας θα είχε τέτοια εξέλιξη, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-8 στην πρώτη περίοδο.

Χωρίς πρόβλημα η ΔΕΚΑ

Ανεβάζοντας ανά δεκάλεπτο την υπέρ της διαφορά η ΔΕΚΑ επικράτησε άνετα του ΔΑΣΩ με 83-61 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μεγάλη επιτυχία για την ΑΕΕ Τούμπας

Εχοντας προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η ΑΕΕ Τούμπας επικράτησε με 68-66 του Κεραυνού Αγίου Παύλου. Οι νικητές πήραν διαφορά που έφθασε στα τέλη του δεύτερου δεκαλέπτου το +9, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά μέχρι δύο πόντους σε κάποιες στιγμές του αγώνα.

«Πέρασε» εύκολα και από τη Μηχανιώνα ο ΒΑΟ

Εχοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, η οποία στην επανάληψη ξεπέρασε και τους 20 πόντους, ο ΒΑΟ επικράτησε με 63-80 του Ποσειδώνα στη Μηχανιώνα. Από τους νικητές ο Παπανικολάου αγωνίστηκε με πόνους στην φτέρνα.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

«Φόρτσαρε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Πύργος Χαλάστρας

Παίρνοντας διαφορά στην επανάληψη ο Πύργος επικράτησε στην Χαλάστρα με 58-48 του Δημόκριτου.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Ηρακλής-Πανσερραϊκός για την Α2 γυναικών

Μέγας Αλέξανδρος-ΑΕ Πυλαίας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, ζωντανά στις 21:00 από τη Μίκρα

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Νίκη Λευκάδας-Παναθηναϊκός για την Α1 γυναικών

Δίκαια επικράτηση των εφήβων του ΑΣ Πανόραμα

Νίκη της εφηβικής ομάδας του ΑΣ Πανόραμα επί της Αρμενικής εντός έδρας με 78-66.

Μόνη στην κορυφή η Old School

Νίκη πρωτιάς για την Old School στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΔ με 66-56 και πλέον απολαμβάνει την κορυφή, δύο στροφές πριν το τέλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος. Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο οι νικητές είχαν τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος με την διαφορά να φτάνει ως τους 22 πόντους.

Συνέχεια στις επιτυχίες για τον ΕΟΝΘ

Χωρίς να επηρεαστεί από την διακοπή των Χριστουγέννων και την αγωνιστική απραξία, ο ΕΟΝΘ  συνέχισε το νικηφόρο σερί του κερδίζοντας και την ομάδα της Ελβετίας 2005 με 67-28. Πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους παίκτες των νικητών που κατά διαστήματα έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και απέδειξαν ότι δίκαια βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Νίκη στο… καλάθι για το ανδρικό της GBA

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι οι άνδρες της GBA επικράτησαν του Μαραθώνα με 78-80

O Παναγιώτης Γιαννάκης στο Ελληνικό Κολέγιο Θεσσαλονίκης-Φωτορεποτάζ

Το Ελληνικό Κολέγιο, στα πλαίσια των αθλητικών δραστηριοτήτων του, επισκέφθηκε πρόσφατα ο… θρύλος του Ελληνικού μπάσκετ, πρώην ομοσπονδιακός προπονητής και νυν προπονητής του Αρη, Παναγιώτης Γιαννάκης.

Δείτε τα highlights της νίκης του Ολυμπιακού επί του Παναθλητικού για την Α1 γυναικών

Νίκη στην Περαία με ανατροπή για τον Ποσειδώνα Καλαμαριάς

Ποδαρικό με το δεξί για τον  Ποσειδώνα Καλαμαριάς που επικράτησε στην Περαία του Αχιλλέα με 51-53 σε έναν αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Κλειδί για τη νίκη η άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου δέχθηκαν μόλις έναν πόντο και έφθασαν στην ανατροπή.

Εκοψαν την πίτα τους οι γυναίκες της Αναγέννησης Νέου Ρύσιου-Φωτορεπορτάζ

Το τμήμα γυναικών της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου έκοψε την πίτα του στην ψαροταβέρνα «Παραδείσι», η οποία είναι και χορηγός του συλλόγου.

Τι δήλωσαν προπονητές και παίκτες μετά το τέλος του αγώνα Χαρίλαος Τρικούπης-Χαλκηδόνα για την Β΄ Εθνική ανδρών

Καλύτεροι στην επανάληψη οι παίδες του Ερμη Λαγκαδά

Στον αγώνα για το πρωτάθλημα παίδων που έγινε χθες στο κλειστό του Δρυμού ο τυπικά γηπεδούχος Ερμής Λαγκαδά επικράτησε με 70-42 της Δόξας Δρυμού.

Η παρακάμερα των αγώνων Εσπερίδες-Δάφνη και Φάρος-Πανιώνιος για την Α1 γυναικών

Οι βαθμολογίες των τριών ομίλων της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Μακεδονικός-ΜΕΝΤ για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα της Πέμπτης που είναι το εξής:

Οι προκηρύξεις για τα Πανελλήνια εφήβων, παίδων, νεανίδων, κορασίδων και τα Ειδικά Πρωταθλήματα Ανόδου-Οι ημερομηνίες διεξαγωγής

Δημοσιοποιήθηκαν από την ΕΟΚ οι προκηρύξεις των Πανελληνίων και Ειδικών Πρωταθλημάτων Ανόδου. Δείτε αναλυτικά τις προθεσμίες για τις δηλώσεις συμμετοχής και τις κληρώσεις εδώ:

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα παίδων Βίκτωρ-Βεργίνα

Φωτορεπορτάζ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα ΑΕ Πυλαίας-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου για την Α2 γυναικών

Παρουσία Βασιλακόπουλου τα εγκαίνια του Κλειστού Γυμναστηρίου της Αιδηψού

Πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια του ανακαινισμένου ΚΓ Αιδηψού, το οποίο αναμορφώθηκε χάρη στην πρωτοβουλία της Δημάρχου Ιστιαίας-Αιδηψού, Λίνας Ευσταθίου-Σπανού, παρουσία του προέδρου της ΕΟΚ, Γιώργου Βασιλακόπουλου.

«Κεκλεισμένων των θυρών» το παιχνίδι Μαρούσι-Περιστέρι για την Α2 ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι ο αγώνας ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ για την 14η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κατηγορίας  ανδρών, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 20/01/2018, θα τελεσθεί «κεκλεισμένων των θυρών» μετά την υπ’ αριθ. 794/15-12-2017 Απόφαση του Πρωτοβάθμιου Μονομελούς Δικαιοδοτικού Οργάνου της Ε.Ο.Κ..

Προπόνηση την Τετάρτη για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων-Ποιοι κλήθηκαν

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου στις 16.30. Οι αθλητές που καλούνται είναι οι:

Τα highlights του αγώνα ΑΓΣ Ιωαννίνων-Πτολεμαΐδα

Τα παιχνίδια  της Α΄ ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Εύκολη επικράτηση των παίδων του Αρη

Νίκη για το παιδικό του Αρη στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς, με αντίπαλο τη Νέα Ραιδεστό και τελικό σκορ 44-69.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα εφήβων Κανάρης-Βεργίνα

Οι δηλώσεις Ντολόπουλου και Γυμνόπουλου μετά το παιχνίδι Αίας Ευόσμου-Μαντουλίδης

Οι δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππος Βέροιας-Νικόπολη Πρέβεζας

Έκοψε την πίτα του το γυναικείο του Αρη-Φωτορεπορτάζ

Πραγματοποιήθηκε τo Σάββατο στο ATTILIO Cafe-Bar, στην Παπάφη 12,σε πολύ όμορφο, οικογενειακό και ζεστό κλίμα, η κοπή της βασιλόπιτας του 2018 για το γυναικείο του Αρη.

Νίκη μετά από καιρό για τα Κουφάλια

Σε ένα αμφίρροπο ματς που κρίθηκε στο τέλος τα Κουφάλια επικράτησαν με 79-69 του Μάρκου Μπότσαρη που παρατάχθηκε λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων αρκετών παικτών, με επτά άτομα.

Σημαντική επιτυχία για τον Αγιο Νικόλαο Καλαμαριάς

Δεύτερη νίκη μετά από καιρό για τον Αγιο Νικόλαο Καλαμαριάς σε καθοριστικό παιχνίδι εκτός έδρας με 55-62 επί των Ιπποτών Χαριλάου, που του δίνει ελπίδες παραμονής στην Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Συνεχίζει αήττητο το παιδικό του Κεραυνού Ωραιοκάστρου-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με το ΠΣ Ευκαρπίας

Νέα νίκη για το παιδικό του Κεραυνού Ωραιοκάστρου που έφτασε τις δέκα σε ισάριθμους αγώνες, καθώς κέρδισε τον ΠΣ Ευκαρπίας με 55-19 σε ένα παιχνίδι στο οποίο δεν μπορεί να γίνει κριτική καθώς οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με μικρότερους ηλικιακά αθλητές.

Νίκη για τους εφήβους, ήττα για τους άνδρες του Καλοχωρίου

Νίκη στον πόντο στο Κορδελιό για τους εφήβους του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου. Αντίθετα οι άνδρες γνώρισαν την ήττα εκτός έδρας από τον Θερμαϊκό. Αναλυτικά:

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Θερμαϊκός Θέρμης

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Θερμαϊκός επικράτησε στη Θέρμη της Αθλητικής Ακαδημίας  Καλαμαριάς με  60-43.