Νίκησε εύκολα το Ισραήλ και περιμένει το… θαύμα η Εθνική γυναικών-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα της Κοζάνης

Δεν είχε πρόβλημα η Εθνική γυναικών, καθώς επικράτησε στο τελευταίο παιχνίδι της Στέλλας Καλτσίδου με 83-57 του Ισραήλ στην Κοζάνη και τώρα περιμένει το παιχνίδι της Πορτογαλίας με τη Μεγάλη Βρετανία καθώς μόνο με νίκη των Ιβήρων εξασφαλίζει την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2019.

Η Εθνική ξεκίνησε το παιχνίδι με πρώτη πεντάδα τις Σωτηρίου, Μάλτση, Καλτσίδου, Παυλοπούλου και Σπανού. Το σκορ άνοιξε το Ισραήλ (0-2), με την ελληνική ομάδα να αναζητά λύσεις επιθετικά. Χρειάστηκαν κάτι περισσότερο από 3 λεπτά προκειμένου η ΕΘνική να ισοφαρίσει και στη συνέχεια να επιβάλλει το ρυθμό της. Με δύο εύστοχα τρίποντα της Μάλτση και με επί  μέρους σκορ 12-2 η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 14-4, όμως το Ισραήλ επέστρεψε επιθετικά και κατάφερε να μειώσει σε 14-10 με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Το πάθος των αθλητριών μας ξεδιπλώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το τρίποντο της Χριστινάκη έδωσε το έναυσμα (17-12, 8΄01΄) και στη συνέχεια με τρία συνεχόμενα τρίποντα, ένα από τη Μάλτση και δύο από την Καλτσίδου το σκορ διαμορφώθηκε σε 28-12 (5΄04΄΄). Έχοντας αποβάλλει κάθε άγχος οι αθλήτριές μας κατάφεραν να ελέγξουν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και να προηγηθούν ακόμα και με +19 (36-17, 2΄10΄΄) την οποία και διατήρησε με το τρίποντο της Μάλτση στην εκπνοή του ημιχρόνου (42-23).

Το Ισραήλ προσπάθησε να βελτιώσει την αμυντική του λειτουργία προκειμένου να μειώσει τη διαφορά (42-27, 8΄50΄΄), όμως κάποια λάθη στη συνέχεια από τις Ισραηλινές εκνεύρισαν τον προπονητή των φιλοξενουμένων ο οποίος κλώτσησε με δύναμη τη μπάλα και δέχθηκε τις συστάσεις των διαιτητών. Η ΕΘνική «πυροβολούσε» εύστοχα από μακριά και με τα τρίποντα των Μάλτση, Χριστινάκη κατάφερε να προηγηθεί με +22 (56-34, 3΄46΄΄) και αργότερα με +23 (62-39, 1΄15΄΄).

Το μόνο που έμενε να... διευκρινιστεί στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν που θα σταματούσε η διαφορά. Συνεχίζοντας το επιθετικό τους κρεσέντο οι Ελληνίδες παίκτριες και με επί μέρους σκορ 13-5, η Εθνική προηγήθηκε με +28 (77-49, 4΄06΄΄). Στο 1΄51΄΄πριν τη λήξη του αγώνα Καλτσίδου και Μάλτση βγήκαν από τον αγώνα με αλλαγή εισπράττοντας το παρατεταμένο χειροκρότημα από το κόσμο. Το τελικό 83-57 ήταν ο καλύτερος επίλογος για την παρουσία και την προσπάθεια κατέβαλε η Εθνική στην προκριματική φάση.

Δεκάλεπτα: 14-10, 42-23, 64-44, 83-57
Διαιτητές: Μιλόγεβιτς (ΠΓΔΜ), Φάουρ (Ρουμανία), Ρομανόφ (Ρωσία)

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Καλτσίδου 16(3), Μάλτση 25(6), Σπανού 18, Σπυριδοπούλου, Χριστινάκη 1292), Κοσμά 4, Λύμουρα 2, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 4, Σωτηρίου 2, Σταμάτη, Τσινέκε.