Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για την Λευκάδα

Ιστορική επιτυχία για τη Νίκη Λευκάδας που επικράτησε στην έδρα της με 66-59 της Σπαρτάκ Νογκίνσκ.

Όπως γράφει το https://gosports.gr ο σημερινός αγώνας ήταν πολύ σημαντικός αφού ήταν ο πρώτος επίσημος ευρωπαϊκός αγώνας ομαδικού αθλήματος στην Λευκάδα και γενικότερα στα Επτάνησα, με την Νίκη Λευκάδας να είναι ο πρώτος Σύλλογος της ΕΣΚΑΒΔΕ που συμμετέχει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 12 Οκτωβρίου με τη Νίκη Λευκάδας να πρέπει να υπερασπιστεί τη διαφορά των 7 πόντων προκειμένου να περάσει στους ομίλους της διοργάνωσης.

Στην αρχή του 1ου δεκαλέπτου και οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν για περίπου ένα λεπτό, με τις φιλοξενούμενες να πετυχαίνουν μια βολή και ένα καλάθι κάνοντας το 0-3, ενώ για την Νίκη το πρώτο δίποντο ήρθε στο 8:30 πριν το τέλος και στη συνέχεια τα κορίτσια του Δουβίτσα πήραν το προβάδισμα (9-5). Ο αγώνας έως το 5:40 πριν το τέλος του δεκαλέπτου πήγαινε πόντο – πόντο και από τις δυο ομάδες, με την Νίκη Λευκάδας 2:15 πριν το τέλος να μεγαλώνει τον πήχη στο σκορ παίρνοντας μια διαφορά 7 πόντων και να τελειώνουν το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενες 24-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες μείωσαν αλλά δεν ήταν αρκετό με την ομάδα της Λευκάδας να κρατάει μια διαφορά καθόλη την διάρκεια του δεκαλέπτου και με το ημίχρονο να τις βρίσκει και πάλι μπροστά στο σκορ (42-35) αλλά με την φιλοξενούμενες να έχουν πετύχει 20 πόντους στο αυτό το δεκάλεπτο ενώ η Νίκη 18 πόντους.

Το 3ο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για την Νίκη με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν την διαφορά( 44-42) μέσα από κάποια λάθη των γηπεδούχων που εκμεταλλεύτηκε η ρωσική ομάδα. 4:58 πριν το τέλος τα κορίτσια του Δουβίτσα πήραν μπρος, μεγάλωσαν τη διαφορά και μετά από ένα καλό πεντάλεπτο  πήραν διαφορά 16 πόντων με τις φιλοξενούμενες να μην μπορούν να αντιδράσουν για το 58-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε να μειώσει αλλά με την Νίκη Λευκάδας να κρατάει μια διαφορά 7 πόντων έως το τέλος, παίρνοντας το πρώτο της ευρωπαϊκό ροζ φύλλο αγώνα με την πρώτη της νίκη στην πρεμιέρα του EuroCup Women.

Δεκάλεπτα: 24-15, 42-35, 58-42, 66-59
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Γουόκερ 11, Νάιτ 7, Παπαμιχαήλ 13(1), Στιεπάνοβιτς 1, Τσινέκε Ε. 17, Μπαλτά 11(1), Σύρρα 1, Τσινέκε Κ. 5(1)
ΣΠΑΡΤΑΚ ΝΟΓΚΙΝΣΚ (Λαρίνα): Αλικίνα 10 (7 ριμπ.), Γκορσετσνίκοβα 6, Κουσμίνα 12, Σούμετς 2 (7 ριμπ., 4 κλεψίματα), Ζαμπολοτνάια 2, Αντριάνοβα 21 (12 ριμπ.), Γκαρκάβσκαγια 4, Λίχο, Πέρσινα 2, Πέτις.