Στην Πολωνία θα κριθεί η πρόκριση στους ομίλους της Ευωλίγκα για τις γυναίκες του Ολυμπιακού-Ισόπαλο με 63-63 το σημερινό παιχνίδι με τη Βίσλα-Φωτορεπορτάζ

Κάνοντας μία φοβερή τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 63-63 με την Wisla Krakow στο ΣΕΦ στον πρώτο αγώνα της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν πίσω στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο χάνοντας με 10 πόντους (41-51), όμως με απίστευτη ανατροπή στο τέλος, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη δια χειρός Πηνελόπης Παυλοπούλου ισοφάρισε και πλέον όλα θα κριθούν στην Πολωνία στις 12 Οκτωβρίου.

Για το Ολυμπιακό δύο ήταν οι πρώτες σκόρερ με τις Κατερίνα Σωτηρίου και Πηνελόπη Παυλοπούλου να έχουν αμφότερες από 12 πόντους, ενώ τις ακολούθησαν οι Τόμας και Τζόνσον με 10.

O Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Τόμας, Παυλοπούλου, Σταμάτη, Μάζιτς και Τζόνσον. Η αρχηγός Εβίνα Σταμάτη, πέτυχε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς για το 3-0 και το 7-2 από τα πέντε μέτρα.

Η Παυλοπούλου σκόραρε το 9-2, με την Wisla όμως να τρέχει ένα 6-0 σερί για το 9-8 με 4'22'' για την πρώτη περίοδο.

H Τζόνσον με γκολ φάουλ στην επόμενη φάση έγραψε το 12-8 και Παυλοπούλου από τα 6,75μ έδωσε αέρα 7 πόντων (15-8). Από την μεριά τους οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και  έτρεξαν ένα ακόμα σερί 9-0 για το 15-17, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ από την Σωτηρίου για την ισοφάριση. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-19 για τη Wisla σε ένα παιχνίδι ντέρμπι.

Η ομάδα από την Πολωνία είχε την υπεροχή στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 17-23. Οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν περιφερειακό σουτ, η Σπυριδοπούλου σκόραρε δις από τα 6,75μ και το παιχνίδι έφτασε και πάλι στην ισοπαλία (23-23).

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει μέσω της άμυνάς του και να πάρει από εκεί δύναμη για τη συνέχεια του ματς. Η Σταμάτη αρχικά με ένα ακόμα τρίποντό της απάντησε στο νέο σερί της Wisla για το 26-29, ενώ η Σωτηρίου με δίποντο μείωσε εκ νέου σε 28-29.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-32 μετά από τρίποντο της Ορόσοβα.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε με την έναρξη της τρίτης περιόδου να προκαλέσει φθορά μέσα στο «ζωγραφιστό».  Η Τζόνσον τα κατάφερε με λέι απ, σκόραρε για το 31-32 όμως και πάλι η ομάδα της Πολωνίας έδειξε καλύτερα αντανακλαστικά και είχε τα ηνία της αναμέτρησης. Οι Αραούχο και Ροντρίγκεθ σκόραραν αμφότερες για το 31-37, η Παυλοπούλου πέτυχε το 33-37, η Wisla συνέχισε και προηγήθηκε με 10 πόντους (33-43) με 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα για το τέλος της περιόδου.

Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε μέχρι και το 12-0 με γκολ φάουλ της Ράσελ (33-49), την ώρα που ο Ολυμπιακός έψαχνε πόντους με την Σωτηρίου να κλέβει και με ντράιβ να πραγματοποιεί το 35-49. Στο τέλος του δεκαλέπτου, η Τόμας μαζί με την Σωτηρίου έστειλαν το ματς στο 41-51 με διαδοχικούς πόντους.

Δυνατά πέρασε όμως στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη και αρχικά με την Κοσμά (43-51) και στη συνέχεια με γκολ φάουλ της Τόμας μείωσε στο 46-51.

Η Wisla μέσω της Ράσελ έπραξε το 46-54, για να απαντήσει με γκολ φάουλ η Λικέντρα Τζόνσον για το 49-54 με 7’11’’ για το τέλος.

Η Τόμας συνέχισε, πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο για το 52-54 με κάτι λιγότερο από 5 λεπτά για το τέλος του παιχνιδιού. Η Σωτηρίου παρέμεινε… ζεστή και μάλιστα με τρίποντο-φάουλ και την βολή μέσα, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 56-55.

Μετά από μια προσωπική ενέργεια και τρίποντο η Παυλοπούλου πραγματοποίησε το 59-55, αλλά αμέσως η Κόντε απάντησε από τα 6,75μ. Με 1 λεπτό και 8 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Μάζιτς κέρδισε το φάουλ και τις βολές, πέτυχε το ζευγάρι της και έκανε το 61-58.

Ένα ακόμα τρίποντο της Κόντε για να πάει το παιχνίδι εκ νέου στην ισοπαλία (61-61 με 55,3’’ για το τέλος).

Οι δύο ομάδες έχασαν τις επόμενες επιθέσεις τους, με την Wisla να πετυχαίνει το 61-63 δια χειρός Κόντε με 9,2 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Γιώργος Παντελάκης πήρε τάιμ άουτ, η μπάλα κατέληξε στα χέρια της Παυλοπούλου η οποία με ντράιβ έκανε το 63-63 και άφησε εντελώς ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση με το παιχνίδι στην Πολωνία να ξεκινάει και πάλι από το μηδέν.

Δεκάλεπτα: 17-19, 29-32, 41-51, 63-63
Διαιτητές: Κρουγκ (Ρωσία), Τισλένκο (Ουκρανία), Μανχάιμ (Ισραήλ)
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 10 (5 α, 5κλ), Μάζιτς 5, Σταμάτη 8, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 6, Παυλοπούλου 12, Σωτηρίου 12, Τζόνσον 10 (8ρ), Κοσμά
Bίσλα Κρακοβίας (Σέβζικ): Κάναντα 10, Κόντε 14 (2), Οροσόβα 6 (2), Αραούχο 7 (1), Μάνσο 13 (2), Γιακούμπιουκ, Μούγιοβιτς, Ράσε 12.