Ηττα στις λεπτομέρειες από τη Γαλλία για την Εθνική Γυναικών-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Εκπληκτική εμφάνιση από την Εθνική Γυναικών, που έλειψε να πετύχει την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο καθώς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Γαλλία με 75-71.

Πλέον η ελληνική ομάδα θέλει τη νίκη απέναντι στην Κορέα μεθαύριο (25/9, 15.30, ΕΡΤ) για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην Τενερίφη.

Μετά το 8-7 (2’50’’) η ελληνική ομάδα φάνηκε να χάνει την επαφή με το σκορ. Τα χαμένα ριμπάουντ, αλλά και η ευστοχία από τα 6μ75 των Γαλλίδων δημιουργούσε πρόβλημα στην Ελλάδα που βρέθηκε στο 15-7 (5’10’’), το 19-11 (7’) και το 24-13 (8’20’’). Οι Ελληνίδες διεθνείς όμως ήταν αποφασισμένες να μην παραδώσουν τα όπλα. Δεν ήθελαν να επαναληφθεί η εμφάνιση της πρεμιέρας. Με την αρχηγό Εβίνα Μάλτση να παίρνει τα ηνία του αγώνα, άρχισε να μειώνει και το 26-17 της πρώτης περιόδου έγινε 29-27 (14’) με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Μάλτση. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι από το 11’ η Μαριέλλα Φασούλα είχε χρεωθεί με τρία φάουλ! Η Ελλάδα ήταν μέσα στο παιχνίδι, η Καλτσίδου φαινόταν σαν να παίρνει τη σκυτάλη, για να την παραδώσει και πάλι στην Μάλτση για τον επίλογο στο πρώτο μισό, με μακρινό εύστοχο τρίποντο με ταμπλό για το 38-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ελληνική υπογραφή. Σπανού και Παυλοπούλου, έδωσαν τη σκυτάλη στην Σπυριδοπούλου που έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (45-47, 24’40’’), Καλτσίδου και Λύμουρα ακολούθησαν (54-54, 39’), για να έρθει η Μάλτση με πέντε συνεχόμενους πόντους να δώσει και μια διαφορά πέντε πόντων (54-59, 30’).

Η Μάλτση ανέβασε τη διαφορά στο +8 (58-66, 31’40’’). Η Γαλλία βρήκε σκορ από τη γραμμή για το 63-66 (33’), αλλά οι Γαλλίδες εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος της ελληνικής ομάδας, κάθε άστοχο σουτ και σταδιακά επέστρεψαν και πήραν ξανά το προβάδισμα με την Μιγέμ (69-68, 36’10’’). Και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες να σκοράρουν. Με 45’’ η Χριστινάκη κέρδισε το φάουλ και ισοφάρισε με ½ βολές (69-69). Η Γκρουντά ευστόχησε για το 71-69, η Ζοανές έκλεψε και η Μιγέμ κέρδισε το φάουλ που έγινε στα 9’’. Η Γαλλία έφτασε στο 75-69 και η Μάλτση κέρδισε φάουλ με τη λήξη του αγώνα για το τελικό 75-71.

Δεκάλεπτα: 26-17, 38-36, 54-59, 75-71
Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Μπόνερ (ΗΠΑ), Ντουάν (Κίνα)
Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμάτη, Λύμουρα 6, Σπυριδοπούλου 5, Παυλοπούλου 8, Μάλτση 28, Νικολοπούλου, Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 9, Χριστινάκη 3, Φασούλα 4

Η στατιστική της αναμέτρησης:

*Στον άλλον αγώνα του Ομίλου ο Καναδάς έκανε το 2-0 με τη νίκη της επί της Κορέας με 82-63.